Miera nezamestnanosti v USA sa udržala na úrovni 3,7 %, vzniklo 353 000 pracovných miest.
Spomedzi akciových titulov sa najviac darilo spoločnostiam Meta Platforms, Amazon a Apple. Apple sa naďalej potýka s problémami v Číne.
Miera nezamestnanosti v USA sa udržala na úrovni 3,7 %, vzniklo 353 000 pracovných miest.
Spomedzi akciových titulov sa najviac darilo spoločnostiam Meta Platforms, Amazon a Apple. Apple sa naďalej potýka s problémami v Číne.
Absolútna správa:
Index S&P 500 si polepšil o 1,25%, zatiaľ, čo Nasdaq si pripísal 0,77%. Európsky index Stoxx 600 mierne vzrástol.
Spomedzi akciových titulov sa najviac darilo spoločnostiam Meta Platforms, Amazon a Apple. Apple sa naďalej potýka s problémami v Číne, aj keď celkové tržby spoločnosti opäť rástli. Exxon Mobil a Chevron prekonali predpovede ziskov, keďže väčšia ako očakávaná ťažba ropy z bridlice pomohla kompenzovať oslabujúce sa ceny ropy.
Miera nezamestnanosti v USA sa udržala na úrovni 3,7 % a zamestnávatelia najímali rýchlejším tempom, čo je dôkazom odolného trhu práce, ktorý pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch podporí zdravý hospodársky rast v krajine.
Mzdy v ekonomike USA s výnimkou poľnohospodárskeho sektora sa za minulý mesiac zvýšili. Ekonomika si pripísala 353 000 pracovných miest po revíziách predchádzajúcich dvoch mesiacov smerom nahor.
Bola to predovšetkým správa o nových pracovných miestach, ktorá potvrdila správny politický prístup predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella. Po týchto pozitívnych správach z USA dolár zareagoval posilnením.
Dnešné dáta môžu byť ďalším faktorom, ktorý oneskorí prvé zníženie sadzieb Fedu a posunie ho bližšie k letným mesiacom.
Výnos 10-ročných dlhopisov sa zvýšil o sedem bázických bodov, čo je najvyšší prírastok od 16. januára.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka sa zvýšil o šesť bázických bodov na 2,21 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov si pripísal 11 bázických bodov, čo je najviac od 17. januára.
Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,9 % na 73,18 USD za barel.
Spotové zlato kleslo o 0,5 %, čo je viac ako akákoľvek záverečná strata od 24. januára.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Index spotrebiteľských cien v Južnej Kórei sa v januári 2024 medziročne spomalil na 2,8 %, čo je pokles z 3,2 % v predchádzajúcom mesiaci a mierne pod prognózami nárastu o 2,9 %.
EÚ: Priemyselná produkcia vo Francúzsku vzrástla v decembri 2023 medzimesačne o 1,1 %, čím sa zrýchlila z 0,5 % nárastu v predchádzajúcom období a výrazne prekonala trhové prognózy rastu o 0,2 %.
US: Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch sa v januári 2024 držala na úrovni 3,7 %, čo je nezmenená hodnota v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a mierne pod trhovým konsenzom 3,8 %.
Prečítané: 669x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.