Hlavný index spotrebiteľských cien v USA, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, sa od januára zvýšil o 0,4 %. To je pokles oproti januáru, ale stále príliš rýchle tempo pre vedenie Fedu.
Hlavný index spotrebiteľských cien v USA, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, sa od januára zvýšil o 0,4 %. To je pokles oproti januáru, ale stále príliš rýchle tempo pre vedenie Fedu.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa obchodoval mierne nahor, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval približne o tretinu percentuálneho bodu nižšie.
Údaje ukazujúce základnú infláciu v USA mierne presiahli prognózy analytikov. Hlavný index spotrebiteľských cien v USA, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, sa od januára zvýšil o 0,4 %. To je pokles oproti januáru, ale stále príliš rýchle tempo pre vedenie Fedu. Investori sa už pravdepodobne menej zaujímajú o skutočné čísla inflácie a viac sa zameriavajú na to, či to zmení očakávania zníženia sadzieb Fedom v júni. Vzhľadom na to, že trhy sú nastavené na to, čo je „isté“, teda bez ohľadu na to, či je inflácia ideálna, investori väčšinou chcú vedieť, či môžu počítať s tým, čo sa všeobecne očakáva. Investori sa obávajú, že táto správa by mohla spustiť prístup Fedu „držať úroky vyššie dlhšie“, ale viac informácií budú mať k dispozícii na budúcotýždňovom stretnutí FOMC. Vo všeobecnosti trhy precenili, ako rýchlo by Fed konal, čo sa týka znižovania sadzieb, a Fed bol následne konzistentný v tom, čo povedal, že urobí. Dobrou správou je, že reálny priemerný hodinový zárobok v ekonomike USA vzrástol o 1,1 % a čo je dôležitejšie, reálny priemerný týždenný zárobok vzrástol o 0,5 %, čo naznačuje, že spotrebiteľ by mal mať väčšiu kúpnu silu.
Akciový trh zaznamenal celoročné zisky len za prvé dva mesiace roka, čo je pre trhy dosť veľký výkon, a hoci je prirodzené očakávať, že sa trh trochu ochladí, je relatívne ťažké si predstaviť niečo, čo by mohlo zastaviť dynamiku trhu, pretože zisky, inflácia a úrokové sadzby sa pohybujú správnym smerom.
Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal len malú zmenu na 4,09 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o dva bázické body na 2,28 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o sedem bázických bodov na 3,90 %.
Ropa West Texas Intermediate zaznamenal len malú zmenu
Spotové zlato zaznamenalo len malú zmenu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Výrobné ceny v Japonsku vzrástli vo februári 2024 medziročne o 0,6 %, rýchlejšie ako 0,2 % v predchádzajúcom mesiaci a nad trhovými prognózami nárastu o 0,5 %.
EÚ: Nemecká inflácia spotrebiteľských cien bola vo februári 2024 na medziročnej úrovni 2,5 %, čo je najnižšia miera od júna 2021 a blíži sa k cieľu Európskej centrálnej banky 2,0 %.
USA: Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa vo februári 2024 znížila na takmer trojročné minimum 3,8 %, čo je mierne zníženie z 3,9 % v januári, ale nad trhovými prognózami 3,7 %.
Prečítané: 665x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.