Hlavný index spotrebiteľských cien v USA, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, sa od januára zvýšil o 0,4 %. To je pokles oproti januáru, ale stále príliš rýchle tempo pre vedenie Fedu.
Hlavný index spotrebiteľských cien v USA, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, sa od januára zvýšil o 0,4 %. To je pokles oproti januáru, ale stále príliš rýchle tempo pre vedenie Fedu.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa obchodoval mierne nahor, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval približne o tretinu percentuálneho bodu nižšie.
Údaje ukazujúce základnú infláciu v USA mierne presiahli prognózy analytikov. Hlavný index spotrebiteľských cien v USA, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, sa od januára zvýšil o 0,4 %. To je pokles oproti januáru, ale stále príliš rýchle tempo pre vedenie Fedu. Investori sa už pravdepodobne menej zaujímajú o skutočné čísla inflácie a viac sa zameriavajú na to, či to zmení očakávania zníženia sadzieb Fedom v júni. Vzhľadom na to, že trhy sú nastavené na to, čo je „isté“, teda bez ohľadu na to, či je inflácia ideálna, investori väčšinou chcú vedieť, či môžu počítať s tým, čo sa všeobecne očakáva. Investori sa obávajú, že táto správa by mohla spustiť prístup Fedu „držať úroky vyššie dlhšie“, ale viac informácií budú mať k dispozícii na budúcotýždňovom stretnutí FOMC. Vo všeobecnosti trhy precenili, ako rýchlo by Fed konal, čo sa týka znižovania sadzieb, a Fed bol následne konzistentný v tom, čo povedal, že urobí. Dobrou správou je, že reálny priemerný hodinový zárobok v ekonomike USA vzrástol o 1,1 % a čo je dôležitejšie, reálny priemerný týždenný zárobok vzrástol o 0,5 %, čo naznačuje, že spotrebiteľ by mal mať väčšiu kúpnu silu.
Akciový trh zaznamenal celoročné zisky len za prvé dva mesiace roka, čo je pre trhy dosť veľký výkon, a hoci je prirodzené očakávať, že sa trh trochu ochladí, je relatívne ťažké si predstaviť niečo, čo by mohlo zastaviť dynamiku trhu, pretože zisky, inflácia a úrokové sadzby sa pohybujú správnym smerom.
Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal len malú zmenu na 4,09 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o dva bázické body na 2,28 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o sedem bázických bodov na 3,90 %.
Ropa West Texas Intermediate zaznamenal len malú zmenu
Spotové zlato zaznamenalo len malú zmenu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Výrobné ceny v Japonsku vzrástli vo februári 2024 medziročne o 0,6 %, rýchlejšie ako 0,2 % v predchádzajúcom mesiaci a nad trhovými prognózami nárastu o 0,5 %.
EÚ: Nemecká inflácia spotrebiteľských cien bola vo februári 2024 na medziročnej úrovni 2,5 %, čo je najnižšia miera od júna 2021 a blíži sa k cieľu Európskej centrálnej banky 2,0 %.
USA: Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa vo februári 2024 znížila na takmer trojročné minimum 3,8 %, čo je mierne zníženie z 3,9 % v januári, ale nad trhovými prognózami 3,7 %.
Prečítané: 758x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.