Ďalším dôležitým momentom, ktorý môže ovplyvniť akciové trhy je utorňajšia správa o indexe spotrebiteľských cien v USA. Očakáva sa, že ročná miera inflácie v USA v januári poklesla na 2,9 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci.
Ďalším dôležitým momentom, ktorý môže ovplyvniť akciové trhy je utorňajšia správa o indexe spotrebiteľských cien v USA. Očakáva sa, že ročná miera inflácie v USA v januári poklesla na 2,9 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci.
Absolútna správa:
Rally v Big Tech, ktorá v piatok po prvýkrát zdvihla index S&P 500 nad 5 000, sa zdanlivo predlžuje, keďže akcie ako Amazon, Nvidia a Tesla stúpli v premarket obchodovaní. Nasdaq sa obchodoval o celé percento vyššie, zatiaľ čo S&P 500 nezaznamenal výraznejšiu zmenu.
Akcie PepsiCo si pripísali zisky po tom, čo banka Citi prehodnotila spoločnosť z kategórie „neutral“ na „buy“. Európsky index Stoxx 600 sa obchodoval takmer o pol percentuálneho bodu vyššie.
Ďalším dôležitým bodom, ktorý môže ovplyvniť akciové trhy je utorňajšia správa o indexe spotrebiteľských cien v USA. Odhaduje sa, že ročná miera inflácie v USA v januári klesla na 2,9 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Tento odhad je založený na konsenze ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg. Išlo by o prvý krát, čo by sa miera inflácie dostala pod hranicu 3 % od marca 2021. Takýto vývoj by podporil dezinflačný trend, ktorý určí rozsah a načasovanie možného zníženia úrokových sadzieb. Pokiaľ by sa tento postupný trend smerom nadol udržal, Fed by mal byť v pozícii, v ktorej si môže byť istí, že chce úrokové sadzby naozaj znižovať. Stále prevláda situácia, kde by zvýšené úrokové sadzby mohli negatívne vplývať na ekonomiku.
Jen sa držal blízko dvojmesačného minima dosiahnutého v piatok po komentároch centrálnych bankárov, že Japonská centrálna banka si dá načas so zvýšením sadzieb. Japonská mena tento rok oslabila voči všetkým svojim konkurentom zo skupiny 10.
Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o tri bázické body na 4,15 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o štyri bázické body na 2,34 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o päť bázických bodov na 4,04 %.
Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,9 % na 76,16 USD za barel.
Spotové zlato zaznamenalo len malú zmenu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Priemyselná produkcia v Indii vzrástla v decembri 2023 medziročne o 3,8 %, z 2,4 % v predchádzajúcom mesiaci a nad očakávania trhu o 2,4 % náraste.
EÚ: Výnos 3-mesačných nemeckých dlhopisov bol 3,81 percenta, podľa medzibankových výnosov pre túto splatnosť vládnych dlhopisov.
USA: Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na budúci rok klesli už tretí mesiac po sebe na 3 % v decembri 2023, čo je najnižšia úroveň od januára 2021.
Prečítané: 591x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.