Jerome Powell (FED) sa vyjadril ohľadom digitálnej meny v USA.
Jerome Powell (FED) sa vyjadril ohľadom digitálnej meny v USA.
Absolútna správa:
Pri akomkoľvek vývoji cezhraničnej digitálnej meny je pre USA dôležitejšie dosiahnuť kvalitu, ako byť prvými“, uviedol v pondelok predseda amerického Federálneho rezervného systému Jerome Powell. „Myslíme si, že je dôležitejšie to vykonať správne, ako byť prvý a to správne znamená, že sa nebudeme zaoberať iba potenciálnymi výhodami CBDC (Central Bank Digital Currency), ale aj potenciálnymi rizikami a tiež uznáme dôležité kompromisy, ktoré musia byť splnené. Musí to byť dôkladne premyslené, “uviedol Powell v diskusii o digitálnych platbách, ktorú usporiadal Medzinárodný menový fond. Najväčšie centrálne banky na svete, a dokonca aj niektoré z tých menších, sa pohrávajú s myšlienkou vydávať digitálne meny. Powell uviedol, že hoci Fed zatiaľ neprijal žiadne rozhodnutie o vydaní digitálnej meny, je aktívnym účastníkom výskumu vyhliadok v spolupráci s ostatnými centrálnymi bankami a Bankou pre medzinárodné zúčtovanie. Okrem toho vykonáva výskum sám. Zatiaľ čo väčšina projektov je stále v počiatočnom štádiu, centrálne banky v uplynulom roku prešli na vyššiu rýchlosť po tom, čo Facebook oznámil plány na vytvorenie vlastného virtuálneho tokenu a digitálne platby tiež podporila pandémia COVID-19. Čína, ktorá predbehla experimentovanie s digitálnou menou pred ostatnými významnými ekonomikami, verejne vyhlásila, že má v úmysle stať sa prvou, ktorá vydá jednu, aby znížila svoju závislosť od globálneho dolárového platobného systému.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Western Digital Corporation, ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 7,85% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -42,72%). Medzi produkty spoločnosti patria pevné disky, disky SSD a produkty domácej zábavy a siete. Akcie vzrástli ako reakcia na úspešnú dohodu medzi Intelom a WDC.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska spoločnosť Ant Group Co Ltd získala od hongkonskej burzy cenných papierov povolenie pre zahraničnú časť svojho IPO, uviedli dva zdroje a odstránili tak poslednú kľúčovú regulačnú prekážku pre spustenie jej dvojitého kótovanie bude mať hodnotu približne 35 miliárd dolárov.Hrubý domáci produkt vzrástol v júli až septembri oproti predchádzajúcemu roku o 4,9%, ukazujú oficiálne údaje, menej ako prognóza analytikov v prieskume agentúry Reuters o 5,2%, ale viac ako rast 3,2% v druhom štvrťroku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,76%, Hang Seng +0,64%, Nikkei 225 +1,11%.
Keďže denné prípady COVID-19 v Taliansku dosiahli cez víkend nový rekord, krajina schválila uzavretie verejných námestí od 21. hodiny, aby zastavila zhromaždenia. V Španielsku mnohé regióny sprísnili opatrenia, nakoľko krajina tento týždeň pravdepodobne prekoná milión prípadov. Julius Baer získal 5,3% po tom, čo naznačil zlepšenie ziskovosti za prvých deväť mesiacov roku 2020, keď sa zvýšila aktivita klientov a znížili sa náklady. Spoločnosť Danone, najväčší svetový výrobca jogurtov, dosiahla 2,3%, keď obnovila svoje prognózy na rok 2020 a uviedla, že začína s kontrolou svojich aktív. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,09%, CAC 40 -0,13%, DAX -0,42%.
Hlavné indexy Wall Street v pondelok poklesli, nakoľko sa investori obávajú, že pred prezidentskými voľbami 3. novembra neuvidia dohodu o ekonomických stimuloch pre koronavírus. Amazon.com, Facebook Inc a Microsoft Corp klesli o viac ako 1% a vytvorili najväčší pokles v indexe S&P 500. Prezident Donald Trump a jeho demokratický vyzývateľ Joe Biden budú naposledy diskutovať vo štvrtok. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,43%, S&P 500 -1,53%, NASDAQ -1,65%.
Prečítané: 1621x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.