Lídri automobilového sektora žiadajú o pomoc
Lídri automobilového sektora žiadajú o pomoc
Absolútna správa:
Automobilový priemysel bol nespochybniteľný ťahúň nemeckej ekonomiky, aktuálne sa zmieta v problémoch a žiada ďalšiu podporu od nemeckej vlády. Tá však odkazuje, že na ďalšiu pomoc nevidí dôvod, keďže zníženie spotrebnej dane sa týka aj tohto segmentu. Zajtra sa majú najvýznamnejší predstavitelia automobilového sektoru stretnúť a v Berlíne rokovať s kancelárkou Angelou Merkelovou. Sektor je pre ekonomiku dôležitý, keďže zamestnáva priamo a nepriamo vyše 1 milión ľudí v Nemecku a podieľa sa vyše 10 % mierou na tvorbe HDP krajiny. Kľúčové automobilové spoločnosti hlásia výrazne prepady, Volkswagen hlási pokles odbytu v prvej polovici roka o 22 %, pričom jej dcérske automobilky Audi a Škoda mali o 25% nižšie tržby. Koronakríza zasiahla aj luxusne automobily, napríklad spoločnosti BMW klesli predaje iba v USA od začiatku roka o 28 %. Ak nemecká vláda nepomôže tomuto sektoru môžeme pravdepodobne očakávať výrazne prepúšťanie v nemeckom automobilovom sektore, neohovoriac o problémoch, ktoré majú dodávateľské spoločnosti.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonsko potvrdzuje výrazný pokles ekonomiky v druhom kvartáli až na úrovni 7,8 %, čo mierne prekonáva prognózy na úrovni 7,6 %. Prebytok obchodnej bilancie Číny sa v auguste medziročne zvýšil na 58,93 miliárd USD z 34,72 miliárd USD, čo je vysoko nad očakávania trhu na úrovni 50,5 miliárd USD. Čínsky vývoz medziročne vzrástol o 9,5 %, pričom odhad bol na úrovni 7,5%, tým prekonal očakávania analytikov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 2,11 %, Hang Seng – 0,43%, Nikkei 225 – 0,5 %.
Ak nebude dohoda o budúcich vzťahoch Británie s Európskou úniu hotová do októbrového summitu lídrov, potom by sa obe strany mali zmieriť s krachom rokovaní a na dohodu zabudnúť. Pred novým blokom rozhovorov to dnes oznámil britský premiér Boris Johnson. Britsky premiér sa domnieva, že odchod bez dohody by bol pre jeho krajinu dokonca prínosom. Nemecká priemyselná výroba v júli medziročne klesla o 10 %, čo prekonalo odhad na úrovni 7,4 %. Riaditeľ závodnej rady Volkswagenu dnes uviedol, že cieľom koncernu je poraziť Teslu vo výrobe elektromobilov. Domnieva sa že maximálna kapacita Tesly bude na úrovni 1,5 milióna automobilov s troma výrobnými podnikmi. Túto úroveň chce Volkswagen dosiahnuť najneskôr do roku 2023, alebo aj skôr uviedol Riaditeľ závodnej rady. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 1,83 %, CAC 40 + 2,01 %, DAX + 2,13%.
Berkshire Hathaway, konglomerát amerického miliardára a svetovo uznávaného investora Warrena Buffetta zredukoval svoj podiel v banke Wells Fargo. Konkrétne sa jednalo o 100 miliónov akcií banky a aktuálne drží podiel vo výške 137,6 milióna. Je to ďalší vypredaj legendy po zbavovaní sa podielov v aerolíniách, do Wells Fargo začal Berkshire Hathaway investovať pred vyše 30 rokmi. Dôvodom výpredaja sú problémy banky po viacerych škandáloch, ktoré stáli banku mnoho miliárd dolárov.
Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 2417x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.