Lídri automobilového sektora žiadajú o pomoc
Lídri automobilového sektora žiadajú o pomoc
Absolútna správa:
Automobilový priemysel bol nespochybniteľný ťahúň nemeckej ekonomiky, aktuálne sa zmieta v problémoch a žiada ďalšiu podporu od nemeckej vlády. Tá však odkazuje, že na ďalšiu pomoc nevidí dôvod, keďže zníženie spotrebnej dane sa týka aj tohto segmentu. Zajtra sa majú najvýznamnejší predstavitelia automobilového sektoru stretnúť a v Berlíne rokovať s kancelárkou Angelou Merkelovou. Sektor je pre ekonomiku dôležitý, keďže zamestnáva priamo a nepriamo vyše 1 milión ľudí v Nemecku a podieľa sa vyše 10 % mierou na tvorbe HDP krajiny. Kľúčové automobilové spoločnosti hlásia výrazne prepady, Volkswagen hlási pokles odbytu v prvej polovici roka o 22 %, pričom jej dcérske automobilky Audi a Škoda mali o 25% nižšie tržby. Koronakríza zasiahla aj luxusne automobily, napríklad spoločnosti BMW klesli predaje iba v USA od začiatku roka o 28 %. Ak nemecká vláda nepomôže tomuto sektoru môžeme pravdepodobne očakávať výrazne prepúšťanie v nemeckom automobilovom sektore, neohovoriac o problémoch, ktoré majú dodávateľské spoločnosti.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonsko potvrdzuje výrazný pokles ekonomiky v druhom kvartáli až na úrovni 7,8 %, čo mierne prekonáva prognózy na úrovni 7,6 %. Prebytok obchodnej bilancie Číny sa v auguste medziročne zvýšil na 58,93 miliárd USD z 34,72 miliárd USD, čo je vysoko nad očakávania trhu na úrovni 50,5 miliárd USD. Čínsky vývoz medziročne vzrástol o 9,5 %, pričom odhad bol na úrovni 7,5%, tým prekonal očakávania analytikov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 2,11 %, Hang Seng – 0,43%, Nikkei 225 – 0,5 %.
Ak nebude dohoda o budúcich vzťahoch Británie s Európskou úniu hotová do októbrového summitu lídrov, potom by sa obe strany mali zmieriť s krachom rokovaní a na dohodu zabudnúť. Pred novým blokom rozhovorov to dnes oznámil britský premiér Boris Johnson. Britsky premiér sa domnieva, že odchod bez dohody by bol pre jeho krajinu dokonca prínosom. Nemecká priemyselná výroba v júli medziročne klesla o 10 %, čo prekonalo odhad na úrovni 7,4 %. Riaditeľ závodnej rady Volkswagenu dnes uviedol, že cieľom koncernu je poraziť Teslu vo výrobe elektromobilov. Domnieva sa že maximálna kapacita Tesly bude na úrovni 1,5 milióna automobilov s troma výrobnými podnikmi. Túto úroveň chce Volkswagen dosiahnuť najneskôr do roku 2023, alebo aj skôr uviedol Riaditeľ závodnej rady. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 1,83 %, CAC 40 + 2,01 %, DAX + 2,13%.
Berkshire Hathaway, konglomerát amerického miliardára a svetovo uznávaného investora Warrena Buffetta zredukoval svoj podiel v banke Wells Fargo. Konkrétne sa jednalo o 100 miliónov akcií banky a aktuálne drží podiel vo výške 137,6 milióna. Je to ďalší vypredaj legendy po zbavovaní sa podielov v aerolíniách, do Wells Fargo začal Berkshire Hathaway investovať pred vyše 30 rokmi. Dôvodom výpredaja sú problémy banky po viacerych škandáloch, ktoré stáli banku mnoho miliárd dolárov.
Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 2511x
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.