India prichádza s prekvapivým plánom, v ktorom chce zakázať kryptomeny.
India prichádza s prekvapivým plánom, v ktorom chce zakázať kryptomeny.
Absolútna správa:
India chystá zákon zakazujúci kryptomenu. Ak by v krajine niekto obchodoval s kryptomenou alebo taký digitálny majetok vlastnil, dostal by podľa zákona pokutu. Agentúre Reuters to povedal jeden z vyšších vládnych úradníkov oboznámený s plánom. Zákon by bol ranou pre milióny investorov, ktorí majú o kryptomeny záujem a India by sa stala prvou veľkou krajinou, kde bude držanie kryptomeny nelegálne. Indické ministerstvo financií sa k tomu zatiaľ nevyjadrilo. Nejedná sa pritom o prvý pokus reštrikcií kryptomien. Aj napriek veľkým snahám po celom svete, sú doteraz platné regulácie skôr neúčinné.
Investori zarobili na:
Spoločnosti United Airlines Holdings Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 7 % (výkonnosť za 5 rokov: + 4,78 %). Dôvodom prudkého rastu sú správy, že letecká doprava je najvyššia od začiatku pandémia. To spolu s rastúcimi číslami očkovaných ľudí dáva nádej investorom, že letecká doprava sa dostane na predpandemické úrovne skôr, než sa očakávalo. United Airlines Holdings Inc. je jedna z najväčších aerolínií v USA.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemyselná výroba v Číne sa v januári a vo februári zvýšila medziročne o 35,1 % po raste o 7,3 % v decembri. Tempo rastu bolo vyššie než čakali analytici vďaka silnému výkonu spracovateľského sektora. Čísla ukazujú, že čínska ekonomika sa výrazne oživuje. Čína podľa zdrojov denníka Dow Jones požiadala spoločnosť Alibaba, aby sa zbavila svojich aktivít v médiách. Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung získal zákazku od americkej spoločnosti Waymo zo skupiny Alphabet, bude jej dodávať čipy do budúcej generácie autonómnych vozidiel. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 2,15 %, Hang Seng + 0,33 %, Nikkei 225 + 0,17 %.
Volkswagen plánuje postaviť do roku 2030 v Európe šesť tovární na batérie s kapacitou 240 GWh. Spoločnosť ďalej uviedla, že zvýši podiel vo švédskom dodávateľovi batérií Northvolt. Urobili u neho taktiež ďalšiu objednávku na batériové články v objeme 14 miliárd USD. Holandsko pozastaví aspoň do 29. marca z preventívnych dôvodov podávanie vakcíny proti Covidu-19 od firmy AstraZeneca, oznámila to tamojšia vláda. Rovnaký krok odporučili tiež írski zdravotníci. Dôvodom sú v oboch prípadoch správy z Nórska a Dánska o možných závažných vedľajších účinkoch. AstraZeneca v reakcii na zaznamenané a medializované prípady prehlasuje, že nebola preukázaná súvislosť medzi jej vakcínou proti Covid-19 a krvnými zrazeninami. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,09 %, CAC 40 – 0,17 %, DAX - 0,28 %.
V USA a Kanade sa dnes menil čas, z toho dôvodu akciové trhy otvárali o 14:30 a zatvárajú o 21:00. Arnold Donald, generálny riaditeľ najväčšieho svetového poskytovateľa výletných plavieb Carnival Corporation, odhaduje, že odvetvie sa na úroveň roku 2019 nevráti skôr než v roku 2023. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,54 %, S&P 500 + 0,64%, NASDAQ + 1,03 %.
Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1559x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.