pred 7 mesiacmi

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

Shutterstock_1914701269

Dnešný deň prináša oživenie na americkom akciovom trhu z dôvodu pozitívnych správ veľkých spoločností ako je napríklad Tesla či Boeing, vďaka čomu zaznamenali nárast cien svojich akcií. V rámci výsledkovej sezóny, svoje  výsledky oznámi aj spoločnosť Meta, pri ktorej sa investori zamerajú na návratnosť ich výdavkov do umelej inteligencie. Naopak japonský jen poklesol, čo zvyšuje riziko intervencie vlády.

Absolútna správa

Dnešný obchodný deň priniesol nárast hlavného amerického indexu S&P 500, ktorý otvoril na úrovni 5081,1. Rovnako aj Dow Jones si oproti včerajšej zatváracej hodnote pripísal 0,12% a otvoril na hodnote 38 552,79. Najväčší nárast oproti predchádzajúcemu dňu zaznamenal technologický index NASDAQ s 0,69% nahor na otváraciu úroveň 15 805,6. Japonský index Nikkei 225 dnešné obchodovanie zakončil na hodnote 38 460,08. V rámci Európy index EU600 jemne poklesol na úroveň 507,38.

Oživenie na akciovom trhu pokračuje vďaka Tesle, ktorá si pripísala 10% nárast po správach, že koncom tohto roka uvedie na trh lacnejšie modely vozidiel. Meta aj výrobca čipov Nvidia si pripísali v pre-markete približne 2%. Problémami sužovaný Boeing reportoval lepšie výsledky než analytici očakávali vďaka čomu si pripísal až 4,2%. Dnes po uzatvorení trhov zverejnia svoje výsledky Meta, IBM či Ford Motors. Kurz dolára ostal stabilný a 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov vzrástli o tri bázické body na 4,63 %. Bitcoin na hodnote 65 979,66 USD čo predstavuje 0,6% pokles, naopak Ether vzrástol o 1,3% na 3 250,12 USD. Komoditný trh zaznamenáva tiež jemný pokles. Futures na ropu WTI sú na hodnote 82,90 USD za barel a futures na ropu Brent pod úrovňou 90 USD na hodnote 88,11 USD. Drahé kovy ako zlato a striebro rovnako v klesajúcom trende, pričom striebro je na hodnote 27,27 USD a zlato na 2 320 USD za uncu.

Makro ekonomické dáta a správy:

Ázia - Jen po prvýkrát za viac ako tri desaťročia oslabil voči doláru na hranicu 155, čo zvýšilo riziko, že kľúčová úroveň môže prinútiť japonské ministerstvo financií vstúpiť na trh.

Európa - Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo v Nemecku vzrástol v apríli na 89,4, čo predstavuje tretí mesiac rastu po sebe a zároveň prekonal očakávania trhu stanovené na 88,9. Sentiment voči najväčšej európskej ekonomike vyletel na najvyššiu úroveň od mája 2023, čo bolo spôsobené rastúcim očakávaním potenciálneho zníženia úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou a postupným zmierňovaním inflačných tlakov.

USA - Nové objednávky tovaru dlhodobej spotreby v vzrástli v marci medzimesačne o 2,6 %, po nadol revidovanom raste o 0,7 % zaznamenanom vo februári a mierne prevyšujúcom očakávania trhu o 2,5 %. Znamenalo to najväčší mesačný nárast objednávok tovaru dlhodobej spotreby od vlaňajšieho novembra, najmä vďaka silnému dopytu po dopravných zariadeniach.

Prečítané: 485x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (10)
pred 14 hodinami

Západné trhy sa nachádzajú v červených číslach, kým ázijské a európske v zelených

Shutterstock_1046000815
pred dňom

Trhy pod tlakom: údaje o pracovných miestach, colné hrozby a politická neistota

Shutterstock_noo
pred 4 dňami

Koniec novembra prináša nárast v USA, pokles v Kórei a vyjadrenia národných bánk

Shutterstock_no (8)
pred 5 dňami

Trhy reagujú na pokles na Wall Street a slabý sentiment v Ázii, Európa však rastie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.