Piatok 23.8.2024 sa niesol v duchu vystúpenia Jeromeho Powella, čo bolo hlavným bodom v kalendároch investorov a čo vplývalo na trhy po celom svete. Zatiaľ čo ázijské obchodovanie bolo tlmené, americké indexy otvorili so ziskami. Okrem toho sa komentár tradične venuje aj korporátnym správam a komoditám.
Absolútna správa
Dnes o 16:00 SEČ začalo vystúpenie Jeromeho Powella na sympóziu v Jackson Hole, pričom jeho úvodné slová boli, že nadišiel čas, aby sa politika prispôsobila pretože inflácia sa znížila, ale vzrástlo riziko poklesu zamestnanosti. Očakávanie septembrového zníženia sadzieb pomohlo hlavným indexom a po včerajších prepadoch sa dnes pohybujú v zelených číslach. Najväčší nárast zaznamenal index Nasdaq Composite a to o viac ako 0,8 % na úroveň 17 901, S&P 500 vzrástol o 0,5 % na 5 635 bodov a Dow Jones bol na úrovni 41 113, čo je vyššie o 0,4 %. Čo sa korporátnych správ týka, Uber Technologies prišla s plánom od budúceho roka ponúkať zákazníkom autonómne vozidlá od Cruise LLC. ako možnosť prepravy. Ťažobná spoločnosť Tactical Resources plánuje vstup na burzu Nasdaq prostredníctvom bianko šekovej spoločnosti. V rámci Európy sa investori tiež pripravovali na prejav Jeromeho Powella. Index STOXX 600 si pripísal približne 0,4 % po 16:00 sa pohyboval na hodnote 518 bodov. Rovnaký rast zaznamenal aj STOXX 50, ktorý bol na úrovni 4 914. Najväčšie prírastky si pripísal automobilový sektor, keďže čínske ministerstvo zvažuje zvýšenie dovozných ciel na benzínové vozidlá. Piatkové obchodovanie sa v Ázii pred dnešným Powellovým vystúpením nieslo v tlmenom duchu, pričom mierne vyššie uzavreli indexy Shanghai Composite s 0,2 % a japonské indexy Nikkei 225 a Topixom s približne 0,5 %. Pokles 0,2 % po sérii ziskov zaznamenal pokles kórejský Kospi, zatiaľ čo hongkonský Hang Seng klesol o 0,16 %. Vyjadrenia guvernéra Bank of Japan o možnom ďalšom zvyšovaní sadzieb, ak budú údaje v súlade s prognózami, posilnilo jen voči doláru. Na komoditnom trhu sa darilo rope aj zlatu, ktoré vzrástli o viac ako 1 %. Futures na ropu Brent sa obchodovali s cenou 78,60 USD a futures na americkú ropu WTI mali hodnotu viac ako 74 USD. Spotové zlato vzrástlo na úroveň 2 515 USD a futures na žltý kov mali cenu viac ako 2 550 USD. Bitcoin sa obchodoval na úrovni na 61 873 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – Ročná miera inflácie v Japonsku dosiahla v júli 2,8 %, čo je stabilná úroveň už tretí mesiac po sebe, ale je to zároveň najvyššia úroveň od februára. Najviac vzrástli ceny elektriny, pričom ide o najväčší nárast od roku 1981 a ceny plynu po ukončení dotácií tiež výrazne prispeli k zverejneným údajom. Medzitým miera jadrovej inflácie dosiahla päťmesačné maximum na úrovni 2,7 %, čím udržiava očakávania trhu, že centrálna banka by mohla ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Medzimesačne sa index spotrebiteľských cien v júli zvýšil o 0,2 % po júnovom náraste o 0,3 %.
Európa – Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve zostal v auguste na úrovni -13, čo je rovnako ako v júli a prekonal očakávania mierneho zlepšenia na úrovni -12. Najnovšie číslo zostáva na najvyššej úrovni od septembra 2021. Ukazovateľ výrobnej klímy vo Francúzsku vzrástol v auguste na 98,8 bodov z viac ako trojročného minima 95,4 v júli, čím prekonal prognózy trhu na 96 bodoch. Napriek tomu zostal pod dlhodobým priemerom 100 bodov. Vzrástol aj ukazovateľ podnikateľskej klímy, ktorý v auguste dosiahol 97 bodov, čím tiež prekonal trojročné minimum na úrovni 94 v predchádzajúcom mesiaci. Medián očakávaní inflácie v eurozóne na nasledujúcich 12 mesiacov zostal na rovnakej úrovni 2,8 %, po tom čo v máji klesol na najnižšiu úroveň od septembra 2021. Medián očakávaní inflácie na tri roky v júli zvýšil o 0,1 percentuálneho bodu na 2,4 %.
USA – Počet stavebných povolení v USA sa v júli znížil na -3,30 % na 1,406 milióna z júnových 3,90 %, resp. 1,454 milióna. Predaj nových domov sa v júli výrazne zvýšil na 10,60 % na 739 tisíc jednotiek z júnovej úrovne -0,60 %.