Skupina OPEC +, teda OPEC, Rusko a ďalší významní exportéri ropy, vraj uvažujú o obmedzení dennej ťažby ropy o viac ako dva milióny barelov. Vyplýva to z dokumentov, ktoré má k dispozícii agentúra Reuters.
Skupina OPEC +, teda OPEC, Rusko a ďalší významní exportéri ropy, vraj uvažujú o obmedzení dennej ťažby ropy o viac ako dva milióny barelov. Vyplýva to z dokumentov, ktoré má k dispozícii agentúra Reuters.
Na trhu sa podľa nich vytvoril v máji a júni prebytok ropy, čo vraj bude potrebné kompenzovať v auguste a septembri. Dokumenty skupiny OPEC+ ale nenaznačujú, ako by sa obmedzenia ťažby ropy o 2,31 milióna barelov denne malo rozprestrieť medzi jednotlivé štáty, ani o koľko by mala ťažba klesnúť v auguste a o koľko v septembri. Bolo by to ďalšie zníženie ťažby po tom, čo od mája skupina OPEC+ "obetovala" 9,7 milióna barelov denne.
Lenže obmedziť ťažbu čierneho zlata bude pravdepodobne nutné. Sami experti skupiny OPEC+ očakávajú, že celkový prepad dopytu dosiahne v tomto roku viac ako 9 miliónov barelov denne, čo je o 100 tisíc viac, než sa pôvodne odhadovalo. V alternatívnom scenári sa počíta s ešte hlbším prepadom, a to o 11,2 milióna barelov denne. Budúci rok by mal dopyt vzrásť približne o sedem miliónov barelov denne. Avšak aj táto predpoveď stojí na predpoklade, že nedôjde k masívnej druhej vlne pandémie koronavírusu, a nebude teda nutné ukladať veľké časti ekonomiky jednotlivých krajín do karantény, ako tomu bolo na jar.
Prečítané: 1824x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.