Ropný kartel by prehodnotil svoj plán iba v prípade opätovného zatvárania hraníc kvôli druhej vlne pandémie.
Ropný kartel by prehodnotil svoj plán iba v prípade opätovného zatvárania hraníc kvôli druhej vlne pandémie.
Absolútna správa:
Ropný kartel OPEC+ je presvedčený, že budúci mesiac môže zmierniť hlboké škrty v produkcii čierneho zlata bez toho, aby to uškodilo aktuálnej cenovej rally. Skupina bude pokračovať vo svojom pláne postupne otvárať kohútiky v auguste a plánuje dodať na trh najmenej 1 milión barelov denne. Podľa saudskoarabského princa Abdulaziz bin Salmana bude dopad tohto rozhodnutia „sotva cítiť“, keďže sa dopyt zotavuje z korovírusovej krízy. Po takmer troch mesiacoch historicky najväčšieho obmedzovania produkcie na vyrovnanie účinkov globálnej pandémie sa očakávalo, že 23-členná koalícia vedená Rijádom a Moskvou podnikne tento krok. Zvýšenie produkcie ropy v niektorých krajinách bude tlmené kompenzačnými škrtmi ostatných členov, ktorí nedodržali svoje ciele v máji a júni, avšak tento krok stále prináša určité riziká. Oživenie svetovej spotreby pohonných hmôt závisí od toho, ako sa hlavné ekonomiky budú zotavovať po kríze. Druhá vlna pandémie vírusu v USA, najväčšom svetovom spotrebiteľovi ropy, môže toto oživenie ohroziť. Skupina by zvážila zvolanie mimoriadnej schôdze na prehodnotenie vyššej produkcie iba v prípade, ak by sa opäť zaviedli závažné ekonomické blokovania.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Royal Caribbean Cruises, ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o vyše 21 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -42,42 %). Royal Caribbean Cruises Ltd. pôsobí ako globálna výletná spoločnosť prevádzkujúca flotilu plavidiel v odvetviach dovolenkových plavieb.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Dnes mala zasadnutie japonská centrálna banka. Bank of Japan rozhodla o ponechaní základnej úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni -0,10 %. Japonská centrálna banka tiež očakáva tohtoročný pokles japonskej ekonomiky o 4,7 % medziročne. Čína potvrdila svoj úmysel uvaliť sankcie na predstaviteľov americkej administratívy kvôli krokom USA ohľadom situácie v Hongkongu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,29 %, Nikkei +1,59 %, Hang Seng +0,01 %.
Spotrebiteľská inflácia vo Veľkej Británii v júni medziročne vzrástla o 0,6%, odhad trhu bol na úrovni 0,4%. Prezident Francúzska Emmanuel Macron plánuje do francúzskej ekonomiky napumpovať minimálne 100 miliárd eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,71 %, CAC 40 +2,03 %, DAX +1,84 %.
USA prestanú pripisovať Hongkongu zvláštny status a budú s touto poloautonómnou čínskou provinciou po novom jednať ako so zvyškom pevninskej Číny. Exekutívnym príkazom to nariadil prezident Donald Trump v reakcii na prijatie nového bezpečnostného zákona pre Hongkong, ktorý presadil Peking. Americký výrobca lietadiel Boeing dodal v prvom polroku tohto roka zákazníkom iba 70 lietadiel, o 71 percent menej ako v rovnakom období vlani, kedy dodal 239 lietadiel. Americkí federálnej experti oznámili, že vakcína proti Covid-19 od spoločnosti Moderna zvýšila hladinu protilátok proti koronavírusu u všetkých pacientov testovaných v počiatočnom teste. Spojené štáty hlásia za utorok nový jednodňový rekord potvrdených nakazení koronavírusom - 67 417 prípadov. Zasadnutie mala aj kanadská centrálna banka, ktorá taktiež ponechala základnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,25 %. Zásoby ropy v USA za posledný týždeň klesli o 7,49 mil. barelov. Odhady boli na úrovni -2,1 mil. barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,86 %, S&P 500 +0,91 %, NASDAQ +0,59 %.
Prečítané: 1811x
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Americké akciové trhy odštartovali týždeň s výrazným optimizmom, ktorý podporili správy o obchodných clách a technologické inovácie, ktoré ovplyvnili najmä technologický index Nasdaq. Ťažiarske spoločnosti v Európe ťažili z rastu cien medi a ropa rástla na pozadí nových sankcií uvalených na Irán.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.