Svetový dopyt po rope sa v roku 2021 oživí pomalšie, ako sa doteraz očakávalo.
Svetový dopyt po rope sa v roku 2021 oživí pomalšie, ako sa doteraz očakávalo.
Absolútna správa:
Svetový dopyt po rope sa v roku 2021 oživí pomalšie, ako sa doteraz očakávalo. Môže za to najmä neoslabujúce šírenie COVID-19. Dopyt stúpne v budúcom roku o 6,54 milióna barelov denne (bpd) na 96,84 milióna bpd, uviedla v mesačnej správe Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. Prognóza rastu je o 80 000 bpd nižšia, ako sa očakávalo pred mesiacom. Ceny ropy sa zrútili, pretože koronavírusová kríza obmedzila cestovanie a ekonomickú aktivitu. Zatiaľ čo v treťom štvrťroku uvoľnenie hospodárskeho poklesu umožnilo čiastočné zotavenie dopytu, OPEC vidí, že tempo ekonomického zlepšenia sa opäť spomaľuje. OPEC stabilne znižoval predpoveď rastu dopytu po rope pre rok 2021 z pôvodných 7 miliónov bpd očakávaných v júli. Skupina tiež znížila odhad svetového dopytu po rope v súčasnom štvrťroku o 220 000 bpd. Odhad rozsahu tohtoročného historického poklesu spotreby ropy ponechal stabilný na hodnote 9,47 milióna bpd. Na riešenie poklesu dopytu sa OPEC a jeho spojenci, známi ako OPEC +, dohodli na rekordnom znížení ponuky od 1. mája, zatiaľ čo USA a ďalšie národy uviedli, že budú čerpať menej. V správe OPEC uviedol, že jeho produkcia v septembri poklesla o 50 000 bpd na 24,11 milióna bpd., čo predstavovalo 104% dodržiavanie záväzkov oproti augustovým číslam 103%. OPEC taktiež predpovedá, že dopyt po jeho rope bude o 200 000 bpd nižší, ako sa očakávalo v budúcom roku, na úrovni 27,93 mil. bpd, a to z dôvodu zníženého výhľadu globálneho dopytu.
Investori zarobili na:
Najväčším skokanom indexu S&P 500 bola spoločnosti Waters Corporation, ktorá vzrástla počas obchodného dna o 7,09 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 12,58 %). Spoločnosť Waters Corporation poskytuje vysoko výkonné produkty a služby pre kvapalinovú chromatografiu. Spoločnosť distribuuje svoje výrobky do celého sveta do celého radu priemyselných odvetví, ako sú farmaceutický, chemický a environmentálny priemysel. Spoločnosť Waters tiež navrhuje, vyrába, predáva a poskytuje služby v oblasti tepelnej analýzy, reometrie, kalorimetrických nástrojov a súvisiacich softvérových produktov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská jednotka amerického výrobcu automobilových komponentov Joyson Safety Systems sfalšovala údaje o výkone bezpečnostných pásov a dodávala neštandardné výrobky. Japonské ministerstvo dopravy požiadalo spoločnosť o predloženie vyšetrovacej správy a taktiež automobilkám oznámilo, aby sa pripravili na stiahnutie predmetných bezpečnostných pásov, uviedol obchodný denník Nikkei. Spoločnosť je podľa Nikkei špičkovým výrobcom bezpečnostných pásov v Japonsku s podielom na trhu asi 40%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,33, Hang Seng +2,20%, Nikkei 225 +0,18%.
Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii sa znížila z minulo mesačných 4,1% na 4,5%. pričom trh očakával navýšenie len o 0,2%. Európska únia by mala získať právo na uvalenie ciel na americký tovar v hodnote približne 4 miliárd dolárov ako odplatu za dotácie poskytnuté spoločnosti Boeing podľa rozhodnutia Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,57 %, CAC 40 -0,64%, DAX -0,91%.
Spoločnosť Tesla Inc cenu svojho sedanu Model S „Long Range“ v Spojených štátoch o 4% na 71 990 dolárov zo 74 990 dolárov, pričom v Číne taktiež znížila cenu modelu S o 3%. Index spotrebiteľských cien CPI sa minulý mesiac zvýšil o 0,2%, potom čo v auguste získal 0,4%. Index CPI v júni aj v júli postúpil o 0,6% po poklese v predchádzajúcich troch mesiacoch. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,55%, S&P 500 -0,37 %, NASDAQ -0,10%.
Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1745x
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.