Svetový dopyt po rope sa v roku 2021 oživí pomalšie, ako sa doteraz očakávalo.
Svetový dopyt po rope sa v roku 2021 oživí pomalšie, ako sa doteraz očakávalo.
Absolútna správa:
Svetový dopyt po rope sa v roku 2021 oživí pomalšie, ako sa doteraz očakávalo. Môže za to najmä neoslabujúce šírenie COVID-19. Dopyt stúpne v budúcom roku o 6,54 milióna barelov denne (bpd) na 96,84 milióna bpd, uviedla v mesačnej správe Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. Prognóza rastu je o 80 000 bpd nižšia, ako sa očakávalo pred mesiacom. Ceny ropy sa zrútili, pretože koronavírusová kríza obmedzila cestovanie a ekonomickú aktivitu. Zatiaľ čo v treťom štvrťroku uvoľnenie hospodárskeho poklesu umožnilo čiastočné zotavenie dopytu, OPEC vidí, že tempo ekonomického zlepšenia sa opäť spomaľuje. OPEC stabilne znižoval predpoveď rastu dopytu po rope pre rok 2021 z pôvodných 7 miliónov bpd očakávaných v júli. Skupina tiež znížila odhad svetového dopytu po rope v súčasnom štvrťroku o 220 000 bpd. Odhad rozsahu tohtoročného historického poklesu spotreby ropy ponechal stabilný na hodnote 9,47 milióna bpd. Na riešenie poklesu dopytu sa OPEC a jeho spojenci, známi ako OPEC +, dohodli na rekordnom znížení ponuky od 1. mája, zatiaľ čo USA a ďalšie národy uviedli, že budú čerpať menej. V správe OPEC uviedol, že jeho produkcia v septembri poklesla o 50 000 bpd na 24,11 milióna bpd., čo predstavovalo 104% dodržiavanie záväzkov oproti augustovým číslam 103%. OPEC taktiež predpovedá, že dopyt po jeho rope bude o 200 000 bpd nižší, ako sa očakávalo v budúcom roku, na úrovni 27,93 mil. bpd, a to z dôvodu zníženého výhľadu globálneho dopytu.
Investori zarobili na:
Najväčším skokanom indexu S&P 500 bola spoločnosti Waters Corporation, ktorá vzrástla počas obchodného dna o 7,09 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 12,58 %). Spoločnosť Waters Corporation poskytuje vysoko výkonné produkty a služby pre kvapalinovú chromatografiu. Spoločnosť distribuuje svoje výrobky do celého sveta do celého radu priemyselných odvetví, ako sú farmaceutický, chemický a environmentálny priemysel. Spoločnosť Waters tiež navrhuje, vyrába, predáva a poskytuje služby v oblasti tepelnej analýzy, reometrie, kalorimetrických nástrojov a súvisiacich softvérových produktov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská jednotka amerického výrobcu automobilových komponentov Joyson Safety Systems sfalšovala údaje o výkone bezpečnostných pásov a dodávala neštandardné výrobky. Japonské ministerstvo dopravy požiadalo spoločnosť o predloženie vyšetrovacej správy a taktiež automobilkám oznámilo, aby sa pripravili na stiahnutie predmetných bezpečnostných pásov, uviedol obchodný denník Nikkei. Spoločnosť je podľa Nikkei špičkovým výrobcom bezpečnostných pásov v Japonsku s podielom na trhu asi 40%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,33, Hang Seng +2,20%, Nikkei 225 +0,18%.
Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii sa znížila z minulo mesačných 4,1% na 4,5%. pričom trh očakával navýšenie len o 0,2%. Európska únia by mala získať právo na uvalenie ciel na americký tovar v hodnote približne 4 miliárd dolárov ako odplatu za dotácie poskytnuté spoločnosti Boeing podľa rozhodnutia Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,57 %, CAC 40 -0,64%, DAX -0,91%.
Spoločnosť Tesla Inc cenu svojho sedanu Model S „Long Range“ v Spojených štátoch o 4% na 71 990 dolárov zo 74 990 dolárov, pričom v Číne taktiež znížila cenu modelu S o 3%. Index spotrebiteľských cien CPI sa minulý mesiac zvýšil o 0,2%, potom čo v auguste získal 0,4%. Index CPI v júni aj v júli postúpil o 0,6% po poklese v predchádzajúcich troch mesiacoch. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,55%, S&P 500 -0,37 %, NASDAQ -0,10%.
Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1642x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.