Nvidia ohlásila dohodu o nákupe britského návrhára čipov Arm od japonskej spoločnosti SoftBank Group.
Nvidia ohlásila dohodu o nákupe britského návrhára čipov Arm od japonskej spoločnosti SoftBank Group.
Absolútna správa:
Akcie spoločnosti Nvidia Corp. výrazne vzrástli po tom, čo ohlásila dohodu o nákupe britského návrhára čipov Arm od japonskej spoločnosti SoftBank Group vo výške 40 miliárd dolárov. Ide o najväčšiu fúziu v priemysle čipov. Táto transakcia posúva spoločnosť Nvidia na najvyššiu priečku svetových dodávateľov čipov a jej akcie, ktoré sa tento rok viac ako zdvojnásobili, získali na začiatku obchodovania 5,8% na 514,9 USD. Nvidia vyplatí SoftBank 21,5 miliárd dolárov v akciách a 12 miliárd dolárov v hotovosti, vrátane 2 miliárd dolárov pri podpise. V rámci dohody dôjde k tomu, že SoftBank a jej Vision Fund vo výške 100 miliárd dolárov, ktorý má 25% podiel v spoločnosti Arm, získajú podiel v spoločnosti Nvidia medzi 6,7% a 8,1%. Generálny riaditeľ spoločnosti Nvidia Jensen Huang uviedol, že dohoda, ktorá posilní jeho firmu v oblasti čipov dátových centier, bola „pro konkurenčnou“. To označilo „prvýkrát v histórii, kedy priemysel videl niečo, čo je skutočne alternatívou“ k dominancii tohto odvetvia spoločnosťou Intel Corp. Tchajwanský rodák Huang zdôraznil, že zachová neutrálny licenčný model spoločnosti Arm a rozšíri ho tak, že po prvýkrát udelí licenciu na duševné vlastníctvo spoločnosti Nvidia. Nvidia bude licencovať svoju základňu grafickej procesorovej jednotky prostredníctvom siete kremíkových partnerov spoločnosti Arm. Bude vyrábať čipy pre zariadenia ako samoriadiace autá, ale sprístupní svoju technológiu aj pre ostatných. Spoločnosť Arm poskytuje licencie na svoje návrhy a technológie čipov zákazníkom ako Qualcomm Inc, Apple a Samsung Electronics Co Ltd. Budúce počítače Mac od spoločnosti Apple budú používať čipy založené na platforme Arm. Nákup, bude podliehať schváleniu regulačných orgánov, okrem iného v Británii, Spojených štátoch a Číne, bude pravdepodobne podrobený dôkladnej kontrole zo strany Číny najmä v dôsledku ich sporov s USA.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Kohl's Corporation, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 9,56 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -55,15 %). Spoločnosť Kohl's Corporation prevádzkuje sieť rodinných obchodných domov. V obchodoch spoločnosti sa nachádzajú odevy, obuv a doplnky pre ženy, mužov a deti, mäkké domáce výrobky, ako sú plachty a vankúše, a domáce potreby zamerané na zákazníkov so stredným príjmom. Spoločnosť Kohl's tiež ponúka online nakupovanie a ponúka kreditné karty v obchode.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spoločnosť Oracle Corp sa spojí s čínskou spoločnosťou ByteDance, aby udržala pôsobenie spoločnosti TikTok v Spojených štátoch, čím porazila spoločnosť Microsoft Corp v rámci dohody štruktúrovanej skôr ako partnerstvo než ako priamy predaj. Svetový dopyt po rope sa tento rok zníži o 9,46 milióna barelov denne (bpd), uviedla v mesačnej správe Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, čo predstavuje viac ako 9,06 milióna bpd očakávaných pred mesiacom. "Riziká zostávajú zvýšené a naklonené smerom nadol, najmä v súvislosti s vývojom prípadov infekcie COVID-19 a s možnými spôsobmi liečby," uviedol OPEC o výhľade na rok 2021. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,51 %, Hang Seng +0,56 %, Nikkei 225 +0,65 %.
Ruský prezident Vladimir Putin udelil Bielorusku pôžičku vo výške 1,5 miliardy dolárov, a to gestom podpory svojho vodcu Alexandra Lukašenka, ktorý priletel, aby požiadal o pomoc svojho patróna, pre neutíchajúce demonštrácie v krajine. Airbus zintenzívnil varovania pred povinným prepúšťaním, pretože letecká doprava sa nezotavila tak rýchlo ako sa očakávalo z koronavírusovej krízy, a začala sa potenciálne stretávať s odbormi a francúzskou vládou. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,03 %, CAC 40 +0,35 %, DAX -0,07 %.
Americký minister financií Steven Mnuchin vyhlásil, že s Kongresom môže ešte dôjsť k dohode o väčšej federálnej pomoci proti Covid-19, deň po tom, čo optimistiku vyjadrila aj americká ministerka zahraničných vecí Nancy Pelosi napriek tomu, že Senát minulý týždeň neprijal návrh zákona o pomoci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,18 %, S&P 500 +1,53 %, NASDAQ +1,87 %.
Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1566x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.