Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell dal vo svojom prejave počas každoročného stretnutia centrálnych bankárov najavo, že Federálny rezervný systém sa uvoľnenej menovej politiky nebojí. To môže hrať do karát digitálnym menám.
Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell dal vo svojom prejave počas každoročného stretnutia centrálnych bankárov najavo, že Federálny rezervný systém sa uvoľnenej menovej politiky nebojí. To môže hrať do karát digitálnym menám.
Podľa analytikov, ktorí sa pohybujú v kryptomenovom svete, otvoril Jerome Powell dvere k vzniku úplne nového menového systému, ktorý môže existovať mimo ten, ktorý poznáme dnes. Záležať bude predovšetkým na tom, ako a či sa takzvané stablecoiny dokážu vymaniť z vplyvu štandardného bankového systému. Ideálnym modelom by bolo odpútanie stablecoinov od klasických mien, na ktoré teraz bývajú naviazané.
Národné meny totiž nebudú schopné garantovať hodnotu stablecoinov práve z toho dôvodu, že sú riadené centrálnymi bankami, ktoré sa však vydali na cestu extrémne uvoľnenej menovej politiky, ktorá následne vedie k oslabovaniu meny, a teda aj stablecoinov. Aby si stablecoin dokázal svoju stabilitu zachovať, experti navrhujú vytvoriť ekonomiku založenú na programovateľných peniazoch, ktoré okrem iného zdemokratizujú finančný a platobný systém a sprístupní ho širokým masám obyvateľstva. V konečnom dôsledku by tak vraj banky stratili zmysel svojej existencie, čo by okrem iného mohlo priniesť značnú úsporu transakčných nákladov.
Prečítané: 1753x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.