Obchodníci očakávajú, že Fed na zajtrajšom stretnutí ponechá svoje úrokové sadzby nezmenené
Obchodníci očakávajú, že Fed na zajtrajšom stretnutí ponechá svoje úrokové sadzby nezmenené
Absolútna správa:
Wall Street bola znepokojená po neuspokojivých údajoch o inflácii, ktoré len posilnili špekulácie, že Federálny rezervný systém ponechá sadzby na zvýšenej úrovni pred tým, ako začne uvažovať o uvoľnení politiky. Hoci správa nezmenila stávky, že Fed nebude v stredu znižovať úrokové sadzby, spochybňuje však trhové agresívne oceňovanie holubičieho obratu v roku 2024. V skutočnosti obchodníci mierne znížili svoje stávky na zníženie sadzieb v budúcom roku, pričom prvé z nich by sa podľa projekcií malo uskutočniť v máji. A údaje tiež podnietili špekulácie, že Jerome Powell sa možno pokúsi trochu ochladiť názory na znižovanie sadzieb. Index spotrebiteľských cien vzrástol po tom, čo sa októbri málo zmenil a po vylúčení potravín a energií nákladov sa takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien medzimesačne zrýchlil. Utorkové údaje zdôrazňujú neistý charakter získavania inflácie - najmä v sektore služieb, ktorý Fed sa zameral na poslednú míľu v boji proti inflácii. Po poklese bezprostredne po zverejnení správy, dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok zmenili smer a vzrástli o jednu bázu bodu na úroveň 4,72 %. Index S&P 500 kolísal okolo úrovne 4 600 bodov. Dolár bol sa zmenil len málo. Právna porážka spoločnosti Google od výrobcu hry Fortnite, spoločnosti Epic Games hrozí, že rozvráti duopol obchodov s aplikáciami so spoločnosťou Apple, ktorý ročne generuje takmer 200 miliárd dolárov a diktuje ako miliardy spotrebiteľov používajú mobilné zariadenia. Citigroup znížila predajnosť spoločnosti Macy's na základe skepticizmu, že ponuka na odkúpenie od spoločností Arkhouse Management a Brigade Capital Management sa skutočne uskutoční.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Austrálsky index podnikateľskej dôvery NAB sa v novembri 2023 prepadol na -9 z revidovanej hodnoty -3 v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o druhý mesiac poklesu za sebou, čo poukazuje na jeho najnižšiu úroveň od roku 2012, mimo obdobia COVID, keďže nálada sa zhoršila vo väčšine odvetví. Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac-Melbourne v Austrálii v decembri 2023 vzrástol o 2,7 % na 82,1 zo 79,9 v novembri. Index spotrebiteľského sentimentu Westpac-Melbourne Institute v Austrálii v decembri 2023 vzrástol o 2,7 % na 82,1 zo 79,9 v novembri.
EU: Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre eurozónu v decembri 2023 vzrástol o 9,2 bodu na 23 bodov, čo predstavuje najvyššiu hodnotu za posledných desať mesiacov a výrazne prevyšuje trhové prognózy na úrovni 11,2 bodu. Takzvaná upravená experimentálna miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve zostala v troch mesiacoch do októbra 2023 nezmenená na úrovni 4,2 %, keďže počet nezamestnaných osôb sa zvýšil o 13,0 tisíc na 1,45 milióna a úroveň zamestnanosti sa posunula o 50 tisíc na 33,01 milióna. Počet pracujúcich osôb v Spojenom kráľovstve sa za tri mesiace do septembra 2023 zvýšil o 50 tisíc, čo je o niečo menej ako nadol revidovaný nárast o 52 tisíc v predchádzajúcom mesiaci.
USA: Ročná miera inflácie spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, bola v novembri 2023 na viac ako dvojročnom minime 4 %, pričom sa oproti októbru nezmenila a zodpovedala trhovým prognózam. Ročná miera inflácie v Spojených štátoch sa v novembri 2023 spomalila na 3,1 %, čo je najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov, z októbrových 3,2 % a v súlade s trhovými projekciami. Index spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v novembri 2023 medziročne zvýšil o 3,1 % na 307,05 bodu, čo je mierne nad očakávaniami trhu na úrovni 306,9 bodu.
Prečítané: 626x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.