Trhy klesajú aj napriek lepším údajom z nezamestnanosti v USA.
Trhy klesajú aj napriek lepším údajom z nezamestnanosti v USA.
Absolútna správa:
Počet Američanov, ktorí požiadali o počiatočné dávky v nezamestnanosti, minulý týždeň klesol na 881 000 , čo zvyšuje nádej, že oživenie na trhu práce naberá na obrátkach aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Ekonómovia predpovedali pokles na 950 000. Najväčšia správa o pracovných miestach spoločnosti Challenger začiatkom štvrtka ukázala, že zníženie pracovných miest v auguste bolo celkovo 115 762 , čo je o 56% menej ako v júli oznámených 262 649 pracovných miest. Aj napriek týmto údajom sa hlavné indexy Wall Street zrútili a smerovali k ich najhoršiemu dňu od júna, keď investori upustili od akcií zameraných na vysoko technologické spoločnosti. Akcie spoločností Facebook, Apple, Amazon.com, Microsoft a Google klesli medzi 4,9% a 7%. Týchto päť akcií, ktoré sa počas koronavírusovej krízy považujú za víťazov v domácom prostredí, predstavujú takmer štvrtinu trhovej kapitalizácie indexu S&P 500 a to viedlo k úzkemu technologickému zotaveniu akciového trhu z marcových pandemických miním. „Vedúcim indexom je už pomerne dlhú dobu Nasdaq, ktorý má veľmi veľkú váhu v technologických akciách, takže ľudia to videli len ako príležitosť na zhrnutie ziskov zo stola“, uviedol Randy Frederick, viceprezident pre obchodovanie a deriváty pre spoločnosť Charles Schwab.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Carnival Corporation, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 5,21 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -64,61 %). Spoločnosť prevádzkuje výletné lode ponúkajúce plavby do všetkých hlavných dovolenkových destinácií vrátane Severnej Ameriky, Veľkej Británie, Nemecka, južnej Európy, Južnej Ameriky a tichomorskej Ázie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Údaje z japonských búrz ukazujú, že zahraniční investori boli minulý týždeň hlavnými kupcami akcií v hodnote 134,15 miliárd jenov (1,26 miliardy dolárov). Nakúpili deriváty v hodnote 293,92 miliárd jenov, na trhoch s hotovostnými akciami však predali 159,77 miliárd jenov. Sentiment vzbudili aj správy, že najvyšší americkí a čínski predstavitelia zaznamenali pokrok v riešení obáv z obchodnej dohody fázy 1. Sektor služieb v Číne, ktorý predstavuje asi 60% ekonomiky a polovicu pracovných miest v mestách, sa spočiatku pomalšie vracal k rastu ako veľkí výrobcovia, avšak oživenie v posledných mesiacoch nabralo tempo, pretože obmedzenia koronavírusu sa zmiernili. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,55 %, Hang Seng -0,45 %, Nikkei 225 +0,94 %.
Európske akcie vo štvrtok klesli a technologické akcie viedli k stratám v tandeme s ich americkými partnermi. Očakáva sa, že údaje z eurozóny budú druhý mesiac po sebe ukazovať rast sektoru služieb. Avšak, aktivita v Španielsku a Taliansku sa v auguste znížila, pretože zvýšený počet prípadov COVID-19 ich prinútil zaviesť nové opatrenia. Očakáva sa, že Európska centrálna banka bude pri udržiavaní ľahkej menovej politiky sledovať Federálny rezervný systém USA. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,01 %, CAC 40 -0,44 %, DAX -1,40 %.
Americký prezident Donald Trump vyzval obyvateľov kritického politického štátu Severnej Karolíne, aby sa vo voľbách 3. novembra pokúsili dvakrát hlasovať, raz poštou a raz osobne, čo vyvolalo rozruch v prípade zákona podvodov s voličmi, ktorý je v tomto štáte obzvlášť veľmi prísny. Zakladateľ newyorského hedžového fondu bol vo štvrtok trestne obvinený z nátlaku na svojho rivala, aby nevyvíjal dopyt na aktíva súvisiace s bankrotom Neimana Marcusa, preto aby ich mohol kúpiť za nižšiu cenu, uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -2,78 %, S&P 500 -4,04 %, NASDAQ -4,96 %.
Prečítané: 1864x
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.