Trhy klesajú aj napriek lepším údajom z nezamestnanosti v USA.
Trhy klesajú aj napriek lepším údajom z nezamestnanosti v USA.
Absolútna správa:
Počet Američanov, ktorí požiadali o počiatočné dávky v nezamestnanosti, minulý týždeň klesol na 881 000 , čo zvyšuje nádej, že oživenie na trhu práce naberá na obrátkach aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Ekonómovia predpovedali pokles na 950 000. Najväčšia správa o pracovných miestach spoločnosti Challenger začiatkom štvrtka ukázala, že zníženie pracovných miest v auguste bolo celkovo 115 762 , čo je o 56% menej ako v júli oznámených 262 649 pracovných miest. Aj napriek týmto údajom sa hlavné indexy Wall Street zrútili a smerovali k ich najhoršiemu dňu od júna, keď investori upustili od akcií zameraných na vysoko technologické spoločnosti. Akcie spoločností Facebook, Apple, Amazon.com, Microsoft a Google klesli medzi 4,9% a 7%. Týchto päť akcií, ktoré sa počas koronavírusovej krízy považujú za víťazov v domácom prostredí, predstavujú takmer štvrtinu trhovej kapitalizácie indexu S&P 500 a to viedlo k úzkemu technologickému zotaveniu akciového trhu z marcových pandemických miním. „Vedúcim indexom je už pomerne dlhú dobu Nasdaq, ktorý má veľmi veľkú váhu v technologických akciách, takže ľudia to videli len ako príležitosť na zhrnutie ziskov zo stola“, uviedol Randy Frederick, viceprezident pre obchodovanie a deriváty pre spoločnosť Charles Schwab.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Carnival Corporation, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 5,21 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -64,61 %). Spoločnosť prevádzkuje výletné lode ponúkajúce plavby do všetkých hlavných dovolenkových destinácií vrátane Severnej Ameriky, Veľkej Británie, Nemecka, južnej Európy, Južnej Ameriky a tichomorskej Ázie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Údaje z japonských búrz ukazujú, že zahraniční investori boli minulý týždeň hlavnými kupcami akcií v hodnote 134,15 miliárd jenov (1,26 miliardy dolárov). Nakúpili deriváty v hodnote 293,92 miliárd jenov, na trhoch s hotovostnými akciami však predali 159,77 miliárd jenov. Sentiment vzbudili aj správy, že najvyšší americkí a čínski predstavitelia zaznamenali pokrok v riešení obáv z obchodnej dohody fázy 1. Sektor služieb v Číne, ktorý predstavuje asi 60% ekonomiky a polovicu pracovných miest v mestách, sa spočiatku pomalšie vracal k rastu ako veľkí výrobcovia, avšak oživenie v posledných mesiacoch nabralo tempo, pretože obmedzenia koronavírusu sa zmiernili. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,55 %, Hang Seng -0,45 %, Nikkei 225 +0,94 %.
Európske akcie vo štvrtok klesli a technologické akcie viedli k stratám v tandeme s ich americkými partnermi. Očakáva sa, že údaje z eurozóny budú druhý mesiac po sebe ukazovať rast sektoru služieb. Avšak, aktivita v Španielsku a Taliansku sa v auguste znížila, pretože zvýšený počet prípadov COVID-19 ich prinútil zaviesť nové opatrenia. Očakáva sa, že Európska centrálna banka bude pri udržiavaní ľahkej menovej politiky sledovať Federálny rezervný systém USA. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,01 %, CAC 40 -0,44 %, DAX -1,40 %.
Americký prezident Donald Trump vyzval obyvateľov kritického politického štátu Severnej Karolíne, aby sa vo voľbách 3. novembra pokúsili dvakrát hlasovať, raz poštou a raz osobne, čo vyvolalo rozruch v prípade zákona podvodov s voličmi, ktorý je v tomto štáte obzvlášť veľmi prísny. Zakladateľ newyorského hedžového fondu bol vo štvrtok trestne obvinený z nátlaku na svojho rivala, aby nevyvíjal dopyt na aktíva súvisiace s bankrotom Neimana Marcusa, preto aby ich mohol kúpiť za nižšiu cenu, uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -2,78 %, S&P 500 -4,04 %, NASDAQ -4,96 %.
Prečítané: 1799x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.