Býčí výhľad pre trhy v roku 2024 je komplikovaný eróziou ziskov spoločností a hrozbou eskalácie konfliktu na Blízkom východe.
Býčí výhľad pre trhy v roku 2024 je komplikovaný eróziou ziskov spoločností a hrozbou eskalácie konfliktu na Blízkom východe.
Absolútna správa:
V piatok dlhopisy a americké akciové futures vymazali straty po tom, čo miera inflácie vo výrobe ukázala ochladzovanie cenových tlakov.
Inak býčí výhľad pre trhy v roku 2024 je komplikovaný eróziou ziskov spoločností a hrozbou širšej vojny na Blízkom východe, ktorá vyvolala inflačný nárast ceny ropy.
Výsledky niektorých z najväčších bánk posunuli futures kontrakty na minimá v seanse.
Kontrakty na S&P 500 a výnosy zo štátnych dlhopisov sa obchodovali na rovnakej úrovni po tom, čo index cien výrobcov v decembri nečakane klesol už tretí mesiac po sebe. V porovnaní s predchádzajúcim rokom index vzrástol o 1 %, zatiaľ čo jadrové meranie vykázalo najmenší pokrok od konca roka 2020.
Európsky index Stoxx 600 stúpol až o 1 %, pričom ho podporili energetické spoločnosti TotalEnergies SE a Shell Plc.
Ropa West Texas Intermediate vzrástla až o 4,5 % po zahájení vojenských útokov USA a ich spojencov proti povstalcom Houthi v Jemene.
Výnos z 10-ročných dlhopisov sa len málo zmenil na 3,97 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o päť bázických bodov na 2,19 %.
Britské 10-ročné dlhopisy klesli o štyri bázické body na 3,81 %.
Spotové zlato vzrástlo o 1,2 % na 2 053,43 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Spotrebiteľské ceny v Číne klesli v decembri 2023 medziročne o 0,3 %, čo predstavuje tretí mesiac poklesu po sebe, čo bola najdlhšia séria poklesu od októbra 2009. Údaje boli nižšie ako trhové prognózy poklesu o 0,4 %, pričom sa zmiernili z najprudšieho poklesu za 3 roky. 0,5 % za november, pričom ceny potravín klesli najmenej od septembra (-3,7 % vs. -4,2 % v novembri), keďže ceny bravčového klesali miernejším tempom.
Bežný účet Japonska sa v novembri 2023 zvýšil na 1 925,6 miliardy JPY z 1 772,2 miliardy JPY v rovnakom mesiaci minulého roka. Bol to desiaty mesiac po sebe zisk na bežnom účte, ale menej ako trhový konsenzus o prebytku 2 385,1 miliardy JPY
EÚ: ECB ponechala úrokové sadzby na viacročných maximách na druhom zasadnutí po sebe a signalizovala skoré ukončenie posledného zostávajúceho programu nákupu dlhopisov, všetko v rámci úsilia bojovať proti vysokej miere inflácie.
Ročná miera inflácie vo Francúzsku bola potvrdená na úrovni 3,7 % v decembri 2023, čo je nárast z 3,5 % v predchádzajúcom mesiaci, najmä v dôsledku vyšších cien energií a služieb a v súlade s predbežnými odhadmi. Náklady na energiu vzrástli o 5,7 % po 3,1 % zvýšení v novembri, čo bolo spôsobené predovšetkým výrazným zvýšením cien elektriny (18,9 % oproti 16,1 %). Ceny služieb tiež vzrástli o 3,1 % (vs. 2,8 % v novembri), k čomu prispelo oživenie v doprave (2,1 % oproti -1,4 %).
Miera jadrovej inflácie v Španielsku, s výnimkou volatilných položiek, ako sú potraviny a energie, sa znížila na 3,8 % z novembrových 4,5 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca 2022.
USA: Výrobné ceny v USA v decembri 2023 neočakávane medzimesačne klesli o 0,1 %, rovnako ako v novembri, a v súlade s prognózami rastu o 0,1 %. Náklady na tovar klesli o 0,4 %, čo je tretí pokles za sebou, najmä v dôsledku poklesu cien nafty o 12,4 %, zatiaľ čo ceny benzínu v krajine vzrástli o 2,1 %.
Prečítané: 648x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.