Obchodníci vkladajú dôveru do možného zníženia úrokových sadzieb, zatiaľ čo technologický index Nasdaq 100 dosahuje historické maxima
Obchodníci vkladajú dôveru do možného zníženia úrokových sadzieb, zatiaľ čo technologický index Nasdaq 100 dosahuje historické maxima
Absolútna správa:
Americké akcie a štátne dlhopisy vzrástli po najnovších signáloch od tvorcu politiky Federálneho rezervného systému, keďže obchodníci vsadili na to, že centrálna banka je na dobrej ceste dosiahnuť mäkké pristátie a začať znižovať sadzby. Nasdaq 100 vzrástol o 0,3 % po tom, ako sa dotkol historického maxima. Tento technologický index dosiahol v pondelok druhýkrát za sebou záverečný rekord. S&P 500 pridal 0,3 %, pričom základný index sa priblížil k historickému maximu po tom, ako prezident Federálnej rezervnej banky v Richmonde Thomas Barkin naznačil, že americká centrálna banka zníži úrokové sadzby, ak bude pokračovať nedávny pokrok v oblasti inflácie. Výstavba nových domov v USA medzitým v novembri prudko vzrástla, čo signalizuje, že stavitelia naďalej profitujú z obmedzenej ponuky predaja existujúcich domov. Začaté stavby obytných domov minulý mesiac poskočili o 14,8 % na 1,56 mil. anualizovane, ukázali v utorok vládne údaje. "Celkovo ide o solídny údaj zo sektora bývania, ktorý posilňuje príbeh o mäkkom pristátí," napísal Ian Lyngen zo spoločnosti BMO Capital Markets. "Napriek tomu ponuka na trhu s pokladničnými poukážkami pretrvávala aj po zverejnení údajov." Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov, ktoré sú náhradou za hypotekárne sadzby, klesli na približne 3,90 %, zatiaľ čo sadzba dvojročných dlhopisov citlivých na politiku sa pohybovala na úrovni 4,44 %. Očakávania zníženia sadzieb robia investorov najoptimistickejšími od začiatku roka 2022, ukázal v utorok prieskum Bank of America Corp.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Bank of Japan (BoJ) na svojom poslednom tohtoročnom zasadaní podľa všeobecných očakávaní jednomyseľne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 % a výnosy desaťročných dlhopisov na úrovni približne 0 %. Obchodný deficit Thajska sa v novembri 2023 zvýšil na 2,40 miliardy USD z 1,34 miliardy USD v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka, pričom prognózy hovorili o schodku 0,55 miliardy USD. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Hongkongu sa za tri mesiace do novembra 2023 nezmenila a dosiahla 2,9 %.
EU: Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK pre Nemecko sa v decembri 2023 zvýšil na -27,8 z novembrovej hodnoty -28,3, ktorá bola revidovaná smerom nadol, pričom trh predpovedal -27,9. Miera inflácie v Spojenom kráľovstve klesla v októbri 2023 na 4,6 %, zo 6,7 % v septembri aj auguste, čím zaostala za očakávaniami trhu na úrovni 4,8 %. Ide o najnižšiu sadzbu od októbra 2021, čiastočne v dôsledku nedávneho zníženia cien energií po rozhodnutí Ofgem znížiť strop na účty domácností.
Amerika: Ročná miera inflácie v Kanade bola v novembri 2023 na úrovni 3,1 %, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostala nezmenená a výrazne prevyšovala očakávania trhu vo výške 2,9 %. Stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli v novembri 2023 o 2,5 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,460 milióna, čo je menej, ako sa očakávalo na trhu 1,470 milióna, ukázali predbežné údaje. Schválenie jednotiek v budovách s piatimi a viac jednotkami kleslo o 9,6 %, zatiaľ čo povolenia pre jednu rodinu vzrástli o 0,7 %.
Prečítané: 627x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.