pred týždňom

Najnovšie inflačné údaje naznačili opatrnejšie znižovanie sadzieb

_FP

Stredajší obchodný deň priniesol nečakané údaje o inflácií z USA, ktoré zmenili úvahy investorov o prudkom znižovaní sadzieb. Ovplyvnené boli nielen indexy, ale najmä dlhopisy. Schválenie zákona o ďalšom obmedzení vzťahov USA a Číny negatívne ovplyvnil čínsky index, ktorý sa prepadol na niekoľko mesačné minimum. V rámci podnikových správ, UniCredit bank prevzala podiel v Commerzbank, čo výrazne pomohlo akciám nemeckej banky.

Absolútna správa

Najnovšie údaje o inflácií ukázali nárast, čo naznačuje, že Fed môže k znižovaniu pristupovať pomalším a opatrnejším tempom. FedWatch Tool od CME Group po zverejnení údajov ukazoval pravdepodobnosť zníženia sadzieb o 0,25 % na úrovni 85 %, zvyšných 15 % patrilo zníženiu o 0,5 %. Naďalej však prevláda neistota aký prístup si centrálna banka prisvojí. Po údajoch bol najviac zasiahnutý trh s dlhopismi. Výnosy z 10-ročných dlhopisov klesli o 3 bázické body, zatiaľ čo 2-ročné výnosy, ktoré sú citlivejšie na rozhodnutia Fedu, naopak vzrástli o 7 bázických bodov. Hlavné indexy otvorili obchodný deň v červených číslach, pričom technologický Nasdaq skĺzol o 0,4 % na úroveň 16 994, S&P 500 stratil 0,7 % a mal hodnotu 5 460 bodov. Index Dow Jones klesol o 0,88 % na 40 279, ktorého pokles podporili aj náznaky banky JPMorgan, že jej odhady zisku na budúci rok boli príliš optimistické ako aj vyjadrenia riaditeľa Goldman Sachs o poklese výnosov z obchodovania. Automobilka Stellantis oznámila investíciu vo výške viac ako 406 miliónov USD, ktoré pôjdu na výstavbu prvého závodu v USA na výrobu elektromobilov, na prestavbu zariadenia na výrobu Jeepu Wagoneer a do závodu pre osobné autá, crossovery a SUV. Akciový trh v ázijskom regióne uzavrel v červených číslach. Japonský Nikkei 225 a Topix uzavreli o 1,5 % a 1,8 % nižšie, z dôvodu možného zvyšovania sadzieb. Čínsky Shanghai Composite klesol o 0,8 % na sedem mesačné minimum kvôli schválenému zákonu, ktorý obmedzuje vzťahy USA s niektorými biotechnologickými spoločnosťami. Index Kospi klesol už siedmu seansu za sebou a Hang Seng sa ustálil o 0,7 % nižšie. Európske indexy sa pred koncom obchodovania pripisovali zisky, pričom v prípade STOXX 50 to bolo 0,2 %, zatiaľ čo STOXX 600 0,1 %. Akcie Commerzbank vyskočili o 15 % po tom, čo UniCredit prevzalo 9 % podiel v nemeckej banke a uviedol, že bude žiadať o súhlas na prípadný nákup ďalších. Čo sa komodít týka, cena ropy vzrástla, vďaka poklesu zásob v USA. O 16:30 SEČ, sa futures na Brent obchodovali tesne pod 70 USD, čo je nárast o 1 %, zatiaľ čo kontrakty na WTI si pripisovali viac ako 1,3 % zisk s cenou 66,6 USD. Naopak stratilo zlato, kontrakty mali hodnotu 2 536 USD a spotové zlato sa obchodovalo na 2 506 USD.

Makroekonomické údaje

Ázia – Sezónne očistená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei sa v auguste znížila na 2,4 % z 2,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo tak o najnižšiu hodnotu za posledný rok, keďže počet nezamestnaných osôb klesol o 1,6 % a počet zamestnaných osôb vzrástol o 0,4 % v porovnaní s minulým rokom. Miera participácie pracovnej sily bola na úrovni 63,2 %. Index nálady výrobcov v Japonsku Tankan agentúry Reuters klesol v septembri na +4 z augustových +10, čím sa prepadol na sedemmesačné minimum v dôsledku obáv z nízkeho čínskeho dopytu. Výrobcovia tiež očakávali, že v nasledujúcich troch mesiacoch sa sentiment ďalej zníži na +3. Podľa údajov Čínskeho združenia výrobcov automobilov (CAAM) klesol predaj vozidiel v auguste medziročne o 5,0 %, čo je miernejší pokles ako v predchádzajúcom mesiaci, keď sa znížil o 5,2 %.

Európa – V júli sa britská ekonomika opäť zastavila, čo kopíruje júnový výsledok a zaostáva za prognózami rastu 0,2 %. Vzrástla produkcia služieb, naopak pokles zaznamenali reklamné činnosti a prieskum trhu, architektonické a inžinierske činnosti ako aj produkcia výrobných odvetví. HDP sa v druhom kvartáli zvýšilo o 0,5 % v dôsledku rozsiahleho rastu v sektore služieb. V porovnaní s 0,6 % v predchádzajúcom období a prognózami na úrovni 0,6 %. Medziročná miera inflácie v Portugalsku bola v auguste na úrovni 1,9 %, čo je najnižšia hodnota za posledných osem mesiacov a pokles z júlových 2,5 %. Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny klesli o 0,3 % po 0,6 % poklese v predchádzajúcom mesiaci.

USA – Ročná miera inflácie jadrových spotrebiteľských cien, bez volatilných položiek, dosiahla v auguste viac ako trojročné minimum 3,2 %, čo zodpovedá júlovej hodnote a je v súlade s očakávaniami trhu. Na medzimesačnej báze sa jadrové spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,3 %, čo je mierne nad prognózami na úrovni 0,2% a čím zrýchlili svoj rast z 0,2 % v júli. Ročná miera inflácie sa v pozorovanom mesiaci spomalila piaty mesiac po sebe na 2,5 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2021, z júlových 2,9 % a pod úrovňou prognóz na úrovni 2,6 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom CPI vzrástol o 0,2 %, rovnako ako v júli a zodpovedal očakávaniam.

Prečítané: 158x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 6 hodinami

Rast akciových trhov je podporený pozitívnymi maloobchodnými tržbami v USA a rekordným výkonom austrálskeho indexu

Shutterstock_no
pred dňom

Wall Street rastie pred rozhodnutím Fedu, kým Intel a Microsoft ohlasujú významné kroky

Shutterstock_no (12)
pred 2 dňami

Očakávané zníženie sadzieb Fedu a dohoda medzi Disney a DirecTV prichádzajú počas štrajku Boeingu

Shutterstock_1696407022
pred 5 dňami

Zlato dosiahlo nové maximum, globálne indexy zaznamenali najväčšie týždenné zisky

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.