pred týždňom

Kapitálové trhy reagujú na slabší trh práce, očakáva sa zníženie úrokových sadzieb zo strany FED-u

Shutterstock_no (11)

Kapitálové trhy po celom svete zaznamenali zmiešané pohyby po zverejnení najnovšej správy o pracovných miestach v USA. Slabší ako očakávaný rast zamestnanosti zvýšil špekulácie, že Federálny rezervný systém (FED) by mohol pristúpiť k väčšiemu zníženiu úrokových sadzieb v septembri, čo by samozrejme ovplyvnilo výnosy z dlhopisov, akcie, meny a komodity.

Absolútna správa

Finančné trhy po celom svete reagovali zmiešane na slabší než očakávaný rast pracovných miest v USA, čo vyvolalo špekulácie o ďalšom kroku Federálneho rezervného systému (FED). Najnovšie údaje z amerického trhu práce ukázali, že počet pracovných miest mimo poľnohospodárstva vzrástol len o 142 000, pričom k poklesom došlo aj za dva predchádzajúce mesiace. Miera nezamestnanosti sa znížila na 4,2 %, čo je prvý pokles za päť mesiacov. Priemerná hodinová mzda vzrástla o 0,4 %, čo naznačuje mierny nárast mzdových tlakov. Reakcie na tieto údaje boli zreteľné na trhu s dlhopismi, kde výnosy na dlhopisoch USA klesali naprieč krivkou. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivé na zmeny očakávaní o úrokových sadzbách, klesli o sedem bázických bodov na 3,68 %. Swapoví obchodníci teraz oceňujú 50 % pravdepodobnosť, že FED pristúpi k zníženiu sadzieb o pol percentného bodu v septembri, čím by mohol poskytnúť dodatočnú podporu ekonomike, ktorá začína vykazovať známky spomaľovania. Na akciových trhoch sa reakcie líšili. Futures na index S&P 500 vzrástli o 0,1 %, zatiaľ čo futures na Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average zostali v podstate nezmenené. V Európe index Stoxx Europe 600 vzrástol o 0,2 %, pričom globálny index MSCI World Index pridal 0,1 %. Na devízových trhoch oslabil americký dolár, keďže investori očakávajú, že FED by mohol byť nútený k väčšiemu zníženiu sadzieb. Index Bloomberg Dollar Spot klesol o 0,3 %, euro vzrástlo o 0,2 % na úroveň $1.1134, britská libra posilnila o 0,4 % na $1.3229 a japonský jen posilnil o 0,5 % na 142.76 za dolár. Na trhu s kryptomenami Bitcoin vzrástol o 1,2 % na $56,722.24, zatiaľ čo Ethereum sa zvýšil o 1,5 % na $2,403.22, čo naznačuje, že investori hľadajú alternatívy v čase neistoty na tradičných trhoch. Na komoditných trhoch sa cena ropy WTI zvýšila o 0,7 % na $69.60 za barel a spotová cena zlata vzrástla o 0,4 % na $2,527.08 za uncu. Slabší dolár a rastúce očakávania ohľadom zníženia úrokových sadzieb zvyšujú atraktivitu zlata ako bezpečného prístavu. Aj keď očakávania o možnom znížení sadzieb Fedu sú na vzostupe, analytici varujú, že rozhodnutie centrálnej banky bude závisieť od ďalších ekonomických údajov, ktoré by mohli naznačovať, či je ekonomika v skutočnosti na ceste k výraznejšiemu spomaleniu.

Makroekonomické údaje a správy

 

USA: Ekonomická aktivita v USA ukazuje zmiešané signály, ktoré ovplyvňujú očakávania ohľadom ďalšieho vývoja menovej politiky. Augustové údaje o nezamestnanosti ukázali mierne zlepšenie, keď miera nezamestnanosti klesla na 4,2 % z predchádzajúcich 4,3 %. Počet pracovných miest mimo poľnohospodárstva vzrástol o 142 000, čo je však menej ako očakávaných 164 000, čo naznačuje mierny pokles dynamiky na trhu práce. Priemerné hodinové zárobky sa zvýšili o 3,8 % medziročne, čo stále poukazuje na stabilné mzdové tlaky. Tieto výsledky, ako sme spomínali v absolútnej správe, uudržujú tlak na Federálny rezervný systém, aby zvážil svoj aktuálny opatrný prístup k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky.

Európa: Ekonomické údaje z Európy ukazujú na pokračujúce výzvy v kľúčových ekonomikách regiónu. Nemecká priemyselná produkcia v júli klesla o 2,4 % medzimesačne a medziročne o 5,29 %, čo odráža oslabenie priemyselného sektora. Obchodný prebytok Nemecka sa znížil na 16,8 miliardy eur, čo je dôsledok rastu importov o 5,4 % a iba mierneho nárastu exportov o 1,7 %. Vo Francúzsku poklesla priemyselná produkcia o 0,5 % a obchodná bilancia sa zhoršila na -5,9 miliardy eur. Tieto výsledky naznačujú, že európske ekonomiky sa stále potykajú s oslabením priemyselnej aktivity a negatívnym vývojom zahraničného obchodu, čo by mohlo vyvolať tlak na Európsku centrálnu banku na ďalšie uvoľnenie menovej politiky.

Ázia: Ázijské trhy zaznamenali taktiež rôznorodé ekonomické výsledky. V Japonsku došlo k miernemu zlepšeniu ekonomických indikátorov, pričom vedúci index sa zvýšil na 109,5 bodov v júli, čo signalizuje možný pozitívny vývoj v nasledujúcich mesiacoch. Vo Vietname priame zahraničné investície dosiahli 14,15 miliárd USD, čo prevýšilo očakávania a naznačuje pokračujúci záujem zahraničných investorov. Na druhej strane, Hongkong zaznamenal nárast devízových rezerv na 423,4 miliardy USD, čo reflektuje stabilizáciu kapitálových tokov. Ekonomické údaje z Ázie tak ukazujú na pokračujúce oživenie v niektorých oblastiach, ale pretrvávajúce výzvy v iných, čo ovplyvňuje očakávania ďalšej politiky centrálnych bánk v regióne.

Prečítané: 152x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (12)
pred hodinou

Očakávané zníženie sadzieb Fedu a dohoda medzi Disney a DirecTV prichádzajú počas štrajku Boeingu

Shutterstock_1696407022
pred 3 dňami

Zlato dosiahlo nové maximum, globálne indexy zaznamenali najväčšie týždenné zisky

Shutterstock_2382124103
pred 4 dňami

ECB znížila úrokové sadzby. Nvidia vzrástla najviac za posledné týždne.

_FP
pred 5 dňami

Najnovšie inflačné údaje naznačili opatrnejšie znižovanie sadzieb

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.