Býčia pozícia v amerických technologických tituloch je najvyššia za tri roky, čo zvyšuje riziko korekcie. Očakáva sa, že Fed zopakuje odkaz, že sa nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb.
Býčia pozícia v amerických technologických tituloch je najvyššia za tri roky, čo zvyšuje riziko korekcie. Očakáva sa, že Fed zopakuje odkaz, že sa nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Index S&P 500 mierne klesol zo svojho historického maxima, zatiaľ čo technologicky viac zastúpený Nasdaq 100 klesol o viac ako 1 %.
Akcie sa dostali pod tlak, keď sa trio technologických ťažkých váh skĺzlo mierne nadol, pričom investori sa zamerali aj na nové kolo ekonomických údajov, ktoré pomôžu formovať vyhliadky politiky Federálneho rezervného systému. Akcie stratili trakciu po rally, ktorá podnietila obavy z už tak vysokých valuácií – najmä v megacaps, vďaka čomu bola táto skupina akcií zraniteľná voči zvýšeným pohybom zoči-voči zlým správam. Problémy Apple s iPhonom v Číne sa prehĺbili, zatiaľ čo spoločnosť Advanced Micro Devices narazila na prekážku v USA pri predaji čipu umelej inteligencie do tejto krajiny. Tesla predĺžila svoj pokles, keď sa jej dodávky do Číny prepadli. Býčia pozícia v amerických technologických tituloch je najvyššia za tri roky, čo zvyšuje riziko korekcie. Niektorých investorov začína znepokojovať to, či niektoré z týchto technologických spoločností môžu v skutočnosti aj naplniť „vysoké valuácie“, ktoré im investori pripísali. Opatrnosť zavládla aj na Wall Street pred svedectvom šéfa Fedu Jerome Powella v Kongrese tento týždeň. Očakáva sa, že zopakuje odkaz, že sa Fed nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb.
Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o šesť bázických bodov na 4,15 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o sedem bázických bodov na 2,32 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o 10 bázických bodov na 4,02 %.
Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,2 % na 78,57 USD za barel.
Spotové zlato vzrástlo o 0,6 % na 2 127,33 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Hlavný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v Tokiu v Japonsku vzrástol vo februári 2024 medziročne o 2,5 %, pričom zaznamenal najvyššiu hodnotu za štyri mesiace v súlade s očakávaniami.
EÚ: Priemyselná produkcia vo Francúzsku klesla v januári 2024 medzimesačne o 1,1 %, čo je viac, ako trhom očakávaný pokles o 0,1 % a predstavuje zvrat rastu o 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci.
USA: Nové objednávky na tovar vyrobený v USA klesli v januári 2024 medzimesačne o 3,6 %, po revidovanom poklese o 0,3 % v decembri a v porovnaní s trhovými prognózami poklesu o 2,9 %.
Prečítané: 558x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.