Trhy absorbovali sériu varovaní od predstaviteľov Fedu, že k zníženiu úrokových sadzieb príde pravdepodobne najskôr až v máji. Scenár takzvaného mäkkého pristátia zatiaľ prevláda na Wall Street a bude nejaký čas trvať, kým bude spochybnený.
Trhy absorbovali sériu varovaní od predstaviteľov Fedu, že k zníženiu úrokových sadzieb príde pravdepodobne najskôr až v máji. Scenár takzvaného mäkkého pristátia zatiaľ prevláda na Wall Street a bude nejaký čas trvať, kým bude spochybnený.
Absolútna správa:
Investori pokračovali v podpore veľkých technologických titulov, čo pomohlo posunúť index S&P 500 na nové maximum – a priblížilo ho k úrovni 5 000. Index Nasdaq 100 zaznamenal len malú zmenu. Trhy zatiaľ neprejavujú obavy z vývoja v odvetví komerčných nehnuteľností a tiež absorbovali sériu varovaní od predstaviteľov Fedu, že k zníženiu úrokových sadzieb príde pravdepodobne najskôr až v máji. Scenár takzvaného mäkkého pristátia zatiaľ prevláda na Wall Street a bude nejaký čas trvať, kým bude spochybnený. Európsky index Stoxx 600 sa obchodoval prevažne na nezmenenej úrovni v najrušnejší deň európskej výsledkovej sezóny, kedy približne 37 spoločností zverejňuje výsledky. Akcie spoločnosti Britský Arm Holdings Plc vyskočili o 25 % v predmarketovom obchodovaní po býčej predpovedi od tohto vývojára čipov. Akcie logistickej spoločnosti A.P. Moller-Maersk A/S sa naopak prepadli po predpovedi spomalenia v lodnej doprave v súvislosti s nestabilitou v Červenom mori. V Ázii bolo obchodovanie zmiešané v dôsledku posledného dňa obchodovania pred sviatkami lunárneho Nového roka. Čínsky index CSI 300 kolísal medzi stratami a ziskami po tom, čo vedenie v Pekingu vymenilo šéfa svojho regulátora cenných papierov, čo je prekvapivý krok, ktorý môže naznačovať ďalšie ráznejšie kroky na podporu akciového trhu.
Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal len malú zmenu.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka sa zvýšil o dva bázické body na 2,33 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov sa zvýšil o tri bázické body na 4,02 %.
Ropa Brent vzrástla o 1 % na 80,03 USD za barel.
Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 028,64 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Spotrebiteľské ceny v Číne klesli v januári 2024 medziročne o 0,8 %, čo predstavuje štvrtý mesiac poklesu po sebe, čo bola najdlhšia séria poklesu od októbra 2009.
EÚ: Sadzba hlavných refinančných operácií ECB zostáva na 22-ročnom maxime 4,5 % už tretíkrát za sebou. Prezidentka ECB Lagardeová, že predstavitelia inštitúcie sa jednomyseľne zhodli, že je predčasné zapájať sa do diskusií o znížení úrokových sadzieb.
US: Počet ľudí žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti v USA klesol o 9 000 na 218 000 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, čo je mierne pod odhadmi 220 000, ale zostáva nad priemerom za posledné dva mesiace.
Prečítané: 635x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.