Trhy hľadajú smer po tom, čo zmiešané ekonomické údaje z USA v piatok zavŕšili týždeň, v ktorom sa globálne akcie prepadli najviac od októbra kvôli špekuláciám, že Federálny rezervný systém sa nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb.
Trhy hľadajú smer po tom, čo zmiešané ekonomické údaje z USA v piatok zavŕšili týždeň, v ktorom sa globálne akcie prepadli najviac od októbra kvôli špekuláciám, že Federálny rezervný systém sa nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Americké akciové futures a štátne dlhopisy zaznamenali v pondelok malé pohyby. Kontrakty na S&P 500 vzrástli o 0,25 %, zatiaľ čo výnosy z amerických 10Y dlhopisov klesli o 0,67% na úroveň 4,023 PCT. Niektorých obchodníkov nedávny pokles výnosov z US štátnych dlhopisov neznepokojil, pretože ho vidia ako šancu využiť zvýšené výnosy skôr, ako Federálny rezervný systém začne znižovať sadzby. Akcie spoločnosti Boeing sa prepadli až o 9,8 percenta v predmarkete v USA po tom ako sa počas letu oddelila sekcia trupu na stroji 737 Max 9. Akcie spoločnosti AeroSystems Holdings Inc., ktorá panel inštalovala, poklesli až o 21 %. Európsky akciový index Stoxx Europe 600 sa obchodoval 0,02% nižšie
Ropa Brent klesla o viac ako 3 % pod 77 dolárov za barel po tom, čo Saudská Arábia znížila oficiálne predajné ceny pre všetky regióny v dôsledku pretrvávajúceho oslabenia trhu. Zlato sa snaží udržať zisky pri pevnejších výnosoch z US štátnych dlhopisov, ale kleslo o 1,3%.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Hang Seng China Enterprises Index uzavrel o 2,3 % nižšie, vedený výpredajom technologických akcií. Nálada v Číne zostáva dosť negatívna. Napriek tomu, že sa objavilo viac náznakov štátnej podpory pre ekonomiku, investori do akcií stále zostávajú váhaví.
EU: Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne sa v decembri 2023 zvýšil na úroveň 96,4 z revidovaných 94,0 z predchádzajúceho mesiaca. Sentiment tak dosiahol najvyššiu úroveň od mája, keď sa dôvera zlepšila vo všetkých sektoroch napriek nárastu inflačných očakávaní.
Maloobchodné tržby v eurozóne klesli v novembri 2023 o 0,3 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čím sa zmiernil nárast revidovaný o 0,4 % v októbri a bol v súlade s konsenzom trhu, čo znamená najprudší pokles maloobchodného objemu od augusta.
Nemecké výrobné objednávky vzrástli v novembri v oveľa menšej miere, ako sa očakávalo, čo je podľa pondelkových údajov pre najväčšiu európsku ekonomiku odrádzajúce znamenie.
Obchodný prebytok Nemecka sa v novembri 2023 zvýšil na 20,4 miliardy EUR, čím prekonal očakávania trhu vo výške 17,9 miliardy EUR a zvýšil sa z mierne revidovaných 17,7 miliardy EUR v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najväčší obchodný prebytok od januára 2021, keďže export rástol viac ako import. Vývoz sa zvýšil o 3,7 % na päťmesačné maximum 131,2 miliardy EUR, čím prekonal prognózy nárastu o 0,3 %. Vývoz do EÚ vzrástol o 5,4 %, zatiaľ čo vývoz do tretích krajín vzrástol o 1,8 %, najmä do Číny (3,1 %), Spojeného kráľovstva (15,2 %) a Ruska (12,8 %). Naopak, export z USA klesol o 1,4 %.
USA: Ministerstvo práce uviedlo, že rast pracovných miest sa minulý mesiac nečakane zrýchlil.
Prečítané: 708x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.