Nové správy o pracovných miestach poslali akcie vyššie na základe stávok, že FED začne znižovať sadzby.
Nové správy o pracovných miestach poslali akcie vyššie na základe stávok, že FED začne znižovať sadzby.
Absolútna správa:
Obchodníci na Wall Street zvážili zmiešanú správu o pracovných miestach a poslali akcie nahor na základe stávok, že Federálny rezervný systém začne v júni znižovať sadzby. Akcie smerovali k rekordu, keďže údaje ukázali, že v ekonomike naďalej pribúdajú pracovné miesta - bez toho, aby to podnietilo prudký rast miezd, ktorý by mohol narušiť dezinflačný trend. Údaje oživili nádej, že Fed bude schopný dosiahnuť mäkké pristátie, čo umožní predstaviteľom začať s uvoľňovaním politiky bez toho, aby sa vystavili riziku, že tak urobia príliš skoro.
Index S&P 500 sa priblížil k hodnote 5 200 bodov. Spoločnosť Nvidia rástla siedmy deň po sebe, zatiaľ čo Broadcom sa prepadol pre slabý predaj čipov. Dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok klesli o päť bázických bodov na 4,45 %, pričom obchodníci plne počítali so znížením sadzieb Fedu o štvrť bodu v júni. Dolár klesol. Zlato dosiahlo nové maximum. Bitcoin sa nakrátko dotkol hodnoty 70 000 USD.
Liek na Alzheimerovu chorobu donanemab spoločnosti Eli Lilly čelí ďalším odkladom pri získavaní schválenia v USA, pričom regulačné orgány plánujú usporiadať vypočutie externých poradcov, aby preskúmali, nakoľko je terapia bezpečná a ako dobre funguje.
Spoločnosť Gap vykázala za štvrtý štvrťrok zisk, ktorý prekonal očakávania, čo je znakom toho, že snahy o zvrat v činnosti tohto slávneho maloobchodného predajcu odevov prinášajú ovocie.
Spoločnosť Huawei Technologies a jej partner Semiconductor Manufacturing International sa podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou spoliehali na americkú technológiu pri výrobe pokročilého čipu v Číne v minulom roku.
Spoločnosť Novo Nordisk očakáva, že cena jej popredného lieku na chudnutie Wegovy klesne, keďže viac pacientov získa prístup k liečbe prostredníctvom poisťovní a systémov zdravotnej starostlivosti, čím sa otvorí cesta k širšiemu používaniu, uviedol generálny riaditeľ Lars Fruergaard Jorgensen.
Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa takmer nezmenili a dosiahli 4,09 %.
Výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov klesli o štyri bázické body na 2,26 %.
Výnosy 10-ročných britských dlhopisov klesli o dva bázické body na 3,98 %.
Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,8 % na 78,27 USD za barel.
Spotové zlato vzrástlo o 0,4 % na 2 168,52 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Japonsko zaznamenalo v januári 2024 prebytok bežného účtu vo výške 438,20 miliardy JPY.
EÚ: Hospodárstvo eurozóny v poslednom štvrťroku 2023 podľa konečných odhadov medziročne vzrástlo o 0,1 %, rovnako ako v 3. štvrťroku, keď bol údaj revidovaný smerom nahor na úrovni 0,1 %.
USA: Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch sa vo februári 2024 zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 3,9 %, čím dosiahla najvyššiu úroveň od januára 2022 a prekonala očakávania trhu na úrovni 3,7 %.
Prečítané: 622x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.