Investori dúfajú, že od Európskej centrálnej banky získajú signály o znižovaní úrokových sadzieb. Očakáva sa, že ECB bude držať sadzby na úrovni 4 % a počíta sa s pohybmi menej ako 100 bázických bodov.
Investori dúfajú, že od Európskej centrálnej banky získajú signály o znižovaní úrokových sadzieb. Očakáva sa, že ECB bude držať sadzby na úrovni 4 % a počíta sa s pohybmi menej ako 100 bázických bodov.
Absolútna správa:
Index S&P 500 vzrástol o 0,51 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 zaznamenal nárast o 0,67 % potom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell signalizoval zákonodarcom, že uvoľňovanie politiky je stále na dobrej ceste začať tento rok, aj keď sa so znížením sadzieb neponáhľa.
Spomedzi jednotlivých titulov v Európe si prilepšili Virgin Money UK Plc, keďže Nationwide Building Society súhlasila s kúpou poskytovateľa pôžičiek za 2,9 miliardy libier. Novo Nordisk A/S zaznamenal rekordný nárast ceny akcií po tom, čo predložil údaje o svojom lieku na chudnutie amykretín.
Investori tiež dúfajú, že od Európskej centrálnej banky získajú signály o tom, kedy by mohla začať znižovať sadzby. Očakáva sa, že ECB bude držať sadzby na úrovni 4 % a investori v súčasnosti počítajú s pohybmi menej ako 100 bázických bodov, čím znížili predchádzajúce očakávania.
Japonský jen prudko stúpal, v súlade s nárastom presvedčenia, že Japonská centrálna banka konečne začne zvyšovať úrokové sadzby v marci, ako posledná z veľkých centrálnych bánk.
Jen sa dostal na titulné stránky po tom čo vzrástol až o 1 % voči doláru po zrýchlenom raste miezd a vyjadreniach člena predstavenstva BOJ, ktoré vyvolali špekulácie, že japonské úrokové sadzby momentálne pod nulou sa zvýšia prvýkrát od roku 2007. Tieto kroky vyvolali obavy, že vyššie sadzby doma prilákajú späť japonské peniaze, ktoré sú momentálne investované na zámorských trhoch.
Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal len malú zmenu na úroveň 4,10 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o jeden bázický bod na 2,31 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov sa zvýšil o dva bázické body na 4,02 %.
Cena ropy Brent klesla o 0,5 % na 82,58 USD za barel.
Spotové zlato vzrástlo o 0,4 % na 2 157,20 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Rezervné aktíva v Japonsku klesli vo februári 2024 na 1,281 bilióna USD z 1,292 bilióna USD v januári, pričom klesajú už druhý mesiac po sebe.
EÚ: Výrobné objednávky v Nemecku sa v januári 2024 medzimesačne zmenšili o 11,3 %, čo je horšie ako trhové prognózy poklesu o 6,0.
USA: Počiatočné nároky na nezamestnanosť v Spojených štátoch zostali nezmenené na úrovni 217 tisíc v týždni končiacom sa 2. marca 2024.
Prečítané: 648x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.