Nálada na akciových trhoch sa po štvrtkových údajov z USA mení na opatrnejšiu. Fedom preferované merítko inflácie výdavkov na osobnú spotrebu vzrástlo v januári najrýchlejším tempom za takmer rok, ale zodpovedalo prognózam ekonómov.
Nálada na akciových trhoch sa po štvrtkových údajov z USA mení na opatrnejšiu. Fedom preferované merítko inflácie výdavkov na osobnú spotrebu vzrástlo v januári najrýchlejším tempom za takmer rok, ale zodpovedalo prognózam ekonómov.
Index S&P 500 si polepšil o viac ako pol percentuálneho bodu, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval skoro o percento vyššie.
Spoločnosť New York Community Bancorp Inc. klesla v predmarkete o viac ako 30 % po tom, čo identifikovala „podstatné nedostatky“ v tom, ako sleduje úverové riziká. Akcie spoločnosti Dell Technologies Co. naopak vzrástli o 21 % po tom, čo jej výsledky prekonali očakávania, a to vďaka rozruchu okolo umelej inteligencie. Európsky index Stoxx 600 zvýšil svoje zisky o 0,5 %.
Nálada na akciových trhoch sa po štvrtkových údajov z USA mení na opatrnejšiu. Fedom preferované merítko inflácie výdavkov na osobnú spotrebu vzrástlo v januári najrýchlejším tempom za takmer rok, ale zodpovedalo prognózam ekonómov. Investori zobrali na vedomie aj údaje o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti, ktoré naznačovali zmäkčenie trhu práce, čo znamená viac pracovných miest ako uchádzačov. Ázijské akciové trhy vzrástli, pričom japonský Nikkei 225 zaznamenal nárast o 1,9 % na svoju najvyššiu hranicu v histórii blízko 40 000 bodov. Jen oslabil voči doláru po tom, čo guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda povedal, že jeho cenový cieľ už nie je v dohľade. Jeho komentár môže zmierniť špekulácie, že prvé zvýšenie sadzieb banky od roku 2007 by mohlo prísť už v marci.
Čínske akciové fondy zaznamenali najväčší týždenný odlev od októbra, v situácii kedy sa vláda v Pekingu snaží zastaviť pokles na akciových trhoch. Z čínskych fondov bolo v týždni do 28. februára stiahnutých približne 1,6 miliardy dolárov.
Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o dva bázické body na 4,23 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka sa zvýšil o dva bázické body na 2,43 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov sa zvýšil o jeden bázický bod na 4,14 %.
Ropa West Texas Intermediate vzrástla o 1,6 % na 79,48 USD za barel.
Spotové zlato vzrástlo o 0,5 % na 2 055,18 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Miera nezamestnanosti v Japonsku bola v januári 2024 na úrovni 2,4 % a nezmenila sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo bol aj konsenzus analytikov.
EÚ: HCOB Eurozone Manufacturing PMI bol vo februári 2024 revidovaný vyššie na 46,5 v porovnaní s predbežným odhadom 46,1 a v porovnaní s januárovým 10-mesačným maximom 46,6.
USA: S&P Global Flash US Manufacturing PMI vzrástol na 51,5 vo februári 2024 z 50,7 v januári, čím prekonal prognózy 50,5.
Prečítané: 627x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.