V utorok 10.12. 2024 otvorili trhy v USA zmiešane v očakávaní inflačných údajov. Technologický sektor ťažil z pozitívnych správ o pokroku v kvantových technológiách, zatiaľ čo niektoré podnikové výsledky sklamali očakávania.
V utorok 10.12. 2024 otvorili trhy v USA zmiešane v očakávaní inflačných údajov. Technologický sektor ťažil z pozitívnych správ o pokroku v kvantových technológiách, zatiaľ čo niektoré podnikové výsledky sklamali očakávania.
Absolútna správa
Americké akciové indexy otvorili na zmiešaných úrovniach. S&P 500 bol stabilný na úrovni 6 052 bodov, technologický Nasdaq bol vyššie o 0,4 % na 19 820, zatiaľ čo Dow Jones klesol o 0,3 % na 44 244 bodov. Dôvodom je očakávanie stredajších inflačných údajov, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj úrokových sadzieb. V rámci podnikových správ, Google predstavil kvantový čip Willow, ktorý dokázal vyriešiť problém za niekoľko minút, čo by bežnému počítaču trvalo desiatky miliónov rokov. Podľa firmy dokáže výrazne znížiť chybovosť, ktorá je hlavnou výzvou iných kvantových počítačov. Akcie Google vzrástli o 5 %. Aerolinka Alaska Air zvýšila svoje štvrťročné prognózy, načo zareagovali akcie 11 % rastom. Hospodárske výsledky Oracle naopak sklamali trh a prepadol sa o 8 %. Akcie e-Bay a Pinterest získali nižšie hodnotenie od investicčný bánk a ich akcie preto klesli o asi 4 %. Farmaceutická spoločnosť Eli Lilly oznámila plán spätného odkupu akcií za 15 miliárd USD a tiež zvýšenie štvrťročnej dividendy o 15 %. Nvidia je v Číne vyšetrovaná z možného porušenia protimonopolných zákonov. Na európskom kontinente, indexy STOXX ukončili sériu ziskov, stále sa však držali blízko mesačného maxima. STOXX 600 mal o 16:00 hodnotu 519 bodov, zatiaľ čo STOXX 50 4 972. V Ázii boli trhy zmiešané. Výrazne vyššie uzatvoril deň juhokórejský Kospi o viac ako 2 %, keď finančné orgány a vláda oznámili snahu o stabilizáciu trhov a vyriešenie nadmernej volatility z posledných dní. V Japonsku boli zisky miernejšie, Nikkei 225 pridal iba 0,5 % a Topix 0,3 %. Čínsky Shanghai Composite začal obchodovanie o 3 %, nakoniec ale uzatvoril iba o 0,6 % vyššie a hongkonský index Hang Seng bol naopak nižšie o 0,5 %. Ropa sa dnes ustálila na úrovni 68,44 USD v prípade futures na ropu WTI, zatiaľ čo kontrakty na ropu Brent mali cenu 72,08 USD. Stále rezonovali správy o zvrhnutí sýrskeho prezidenta a balík opatrení zo strany Číny, k čomu sa pridali očakávania ďalších zasadnutí centrálnych bánk. Zlato pridalo na ziskoch 1 % a dostalo sa na týždňové maximá. Spotová cena bola 2 689 USD a kontrakty s februárovým dodaním mali hodnotu 2 715 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – Prebytok obchodnej bilancie Číny vzrástol v novembri 2024 na 97,44 miliardy USD zo 69,45 miliardy USD v rovnakom období minulého roka, čím prekonal očakávania 95 miliárd USD. Bol to najväčší prebytok obchodnej bilancie od júna, keďže vývoz rástol, zatiaľ čo dovoz klesal. Tržby medziročne vzrástli o 6,7 %, pod prognózami 8,5 %, čím sa zmiernili z októbrového skoku o 12,7 %, ale ide o najväčšiu sumu za posledných 26 mesiacov, keďže výrobcovia predpísali objednávky v očakávaní ďalších ciel od nastupujúcej americkej administratívy. Dovoz medzitým nečakane klesol o 3,9 %, po októbrovom poklese o 2,3 % a chýbajúcich odhadoch nárastu o 0,3 % v dôsledku slabého domáceho dopytu.
Európa – Ročná miera inflácie v Nemecku vzrástla v novembri 2024 na 2,2 % z októbrových 2 % v súlade s predbežnými odhadmi a predstavuje najvyššiu úroveň za štyri mesiace. Spotrebiteľské ceny medzimesačne klesli o 0,2 %, v súlade s pôvodnými odhadmi, po októbrovom raste o 0,4 %. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa ceny potravín a energií, dosiahla v novembri šesťmesačné maximum 3 %. Ročná miera inflácie v Českej republike bola v novembri 2024 na úrovni 2,8 %, čo je nezmenená úroveň v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a pod očakávaniami trhu vo výške 3 %. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny v novembri 2024 mierne klesli na 0,1 % z 0,3 % v predchádzajúcom mesiaci.
USA – Produktivita práce v nepoľnohospodárskom podnikateľskom sektore v Spojených štátoch vzrástla v treťom štvrťroku 2024 o 2,2 %, čo je zatiaľ najviac v tomto roku. Údaj je v súlade s predbežným odhadom a po 2,1 % náraste v 2. štvrťroku. Produkcia a odpracované hodiny boli tiež nerevidované, vzrástli o 3,5 % a 1,2 %. Obchodný sektor aj výrobný sektor zaznamenali rozsiahle zvýšenie produktivity o 1,7 % a 0,9 %. Medziročne sa produktivita práce v 3. štvrťroku zvýšila o 2 %.
Prečítané: 151x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.