pred dňom

Globálny trh reaguje na zmeny úrokových sadzieb: USA a Hongkong znižujú, Japonsko a Európa stabilné

Shutterstock_no (17)

Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.

Absolútna správa

Hlavné americké akciové indexy vo štvrtok vzrástli po prudkom výpredaji, ktorý nasledoval po znížení úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému, ktorý signalizoval menej znížení v budúcom roku. S&P 500 a Nasdaq Composite vzrástli cez noc o 0,69 % a 0,89 % počas toho, ako si Dow Jones pripísal 0,32 %. Na druhú stranu, všetky tri benchmarky uzavreli predchádzajúce obchodovanie v stratách, pričom technologické akcie ponúkajú príležitosti na nákup, najmä v oblasti umelej inteligencie. Ďalej sa pozornosť sústreďuje na HDP, kde sa očakáva, že za tretí štvrťrok vzrástol o 2,8 %, čo je pokles oproti predchádzajúcemu kvartálu. Pri korporátnych správach zas upútal záujem investorov technologický gigant Apple, ktorý rokoval s čínskymi partnermi Tencent a ByteDance o integrácii AI do svojich zariadení, zatiaľ čo Micron sklamal trh slabým výhľadom pre nasledujúci štvrťrok kvôli nízkemu dopytu po čipoch. V čase, keď sa nový obchodný deň na Wall Street len začínal, tak v Ázii sa stihol už ukončiť so stratami. Miestnych finančníkov zaujala Japonská centrálna banka, ktorá ponechala svoju sadzbu nezmenenú na úrovni 0,25 %, čo spôsobilo pokles japonského jenu a zníženie indexov v Japonsku, Južnej Kórei a Austrálii. Japonský Nikkei 225 klesol o 0,69 %, kórejský Kospi o 1,95 % a austrálsky S&P/ASX 200 o 1,7 %. Naopak, Hongkonský menový úrad znížil úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov a Nový Zéland sa dostal do recesie po dvoch po sebe idúcich poklesoch HDP. Medzičasom na starom kontinente akcie prevzali klesajúci trend, keď celoeurópsky indexy Stoxx 600 o 15:20 SEČ evidoval stratu 1,28 %. Centrálnou bankou, ktorá zaujala stanovisko ohľadom nezmenených úrokových sadzbách v tomto regióne, bola britská BoE. Na vlne červených čísel sa taktiež viezli aj zvyšné európske indexy ako CAC 40 či DAX, ktoré presahovali jednopercentnú stratu.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnos 10-ročných amerických štátnych pokladníc vzrástol na 4,532 %, keď Fed naznačil pomalší cyklus znižovania sadzieb v budúcom roku. Predseda Jerome Powell zmiernil očakávania znížení sadzieb na dve z pôvodne predpokladaných štyroch. Rovnako aj výnosy 2-ročných pokladníc klesli, a to na 4,325 %, avšak investori čakajú nové údaje o trhu práce, bývaní a HDP, ktoré poskytnú ďalšie náznaky ekonomického vývoja.

Ázia: Japonská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú na 0,25 % už tretíkrát po sebe a očakáva ďalšie informácie o mzdách a inflácii. Po ukončení negatívnych úrokových sadzieb v marci banka v tomto roku dvakrát zvýšila sadzbu a plánuje mierne sprísnenie politiky na januárovom zasadnutí. Jadrová inflácia zostáva nad cieľom 2 %, no mierne spomalila. Okrem toho Filipínska centrálna banka znížila svoju referenčnú sadzbu na 5,75 %, už tretíkrát po sebe, kým sa očakáva, že inflácia bude v cieľovom pásme a domáce výdavky podporia zmiernenie inflácie či zlepšenie trhu práce.

Európa:  Prebytok bežného účtu eurozóny v októbri klesol na 26 miliárd eur z 39 miliárd eur v septembri, najmä kvôli deficitu primárnych príjmov a prehĺbeniu deficitu sekundárnych príjmov. Prebytok z obchodu s tovarom klesol na 30 miliárd eur, zatiaľ čo prebytok zo služieb zostal stabilný na 15 miliardách eur. V uplynulých 12 mesiacoch dosiahol prebytok 435 miliárd eur, predstavujúc 2,9 % HDP, čo je výrazný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Medzitým Bank of England ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú na 4,75 %, pričom očakáva ďalší rast inflácie a predpokladá stagnáciu ekonomiky v štvrtom kvartály.

Prečítané: 138x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2443711613
pred 21 hodinami

Nervozita na trhoch: Ekonomické tlaky a politické nejasnosti vyvolávajú poklesy po celom svete

Shutterstock_no (16)
pred 2 dňami

Trhy očakávajú vystúpenie Jeromeho Powella

Shutterstock_no (15)
pred 3 dňami

Rôzne očakávania týkajúce sa Fedu a nepresvedčivý krok Číny: Investori sú opatrní

Shutterstock_2165855147
pred 4 dňami

Centrálne banky pod lupou: Federálny rezervný systém, Bank of Japan, People's Bank of China a Bank of England

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.