pred 4 dňami

Globálne trhy v pohybe: Americké akcie posilňujú, zatiaľ čo ázijské a európske zostávajú rozmanité

Shutterstock_2476185089

V súčasnom hospodárskom prostredí sa globálne ekonomiky posúvajú rôznymi smermi. Americké akcie sa pohybujú v zelených číslach, avšak ázijské a európske vykazujú odlišné trendy. V ďalšom dennom komentári z 23.9.2024 sa pozrieme na aktuálne pohyby na trhoch, kľúčové makroekonomické údaje a politické rozhodnutia v rôznych regiónoch.

Absolútna správa

Americké akciové futures zaznamenali v pondelok o 14:00 SELČ nárast, keď S&P 500 sa zvýšil o 0,17 %, Nasdaq 100 o 0,26  % a Dow o 0,05 %, kým Dow Jones Industrial Average dosiahol nový rekord vďaka akciám Nike. V nadchádzajúcom týždni investori budú pozorne sledovať kľúčové ukazovatele inflácie, pričom sa predpokladá, že cenový index PCE v auguste vzrástol o 2,5 %. Očakáva sa, že ročná miera PCE klesne na 2,3 % do konca roka. Medzitým republikáni v Snemovni predstavili plán financovania vlády na tri mesiace, keďže súčasné financovanie vo výške 1,2 bilióna USD vyprší 30. septembra. Pri pohľade na ázijsko-pacifické trhy sa sledovali odlišné trendy. Miera nezamestnanosti mladých v Číne vzrástla na najvyššiu úroveň v roku, kým PBoC dodala 33,29 miliardy USD do bankového systému a znížila 14-dňovú reverznú repo sadzbu na 1,85 %. Vzápätí si čínsky index CSI 300 pripísal 0,37 %, avšak hongkonský index Hang Seng klesol o 0,2 %. Austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 0,69 %, zatiaľ čo juhokórejský Kospi vzrástol o 0,33 % a Kosdaq o 0,91 %. Trhy v Japonsku boli z dôvodu štátneho sviatku zatvorené. Na európskej pôde akcie rástli s širokospektrálnym Stoxx 600 evidujúcim nárast o 0,22 %. Na druhú stranu, francúzsky CAC index klesol takmer o 0,5 %, pričom predbežný kompozitný index PMI v krajine dosiahol osemmesačné minimum a v Nemecku bleskový kompozitný index PMI klesol na sedemmesačné minimum. Akcie Commerzbank sa počas dňa stabilizovali po 5 % poklese, ktorý nasledoval po vyhlásení nemeckej vlády, že neplánuje predaj ďalších akcií banky. Maloobchodník Hugo Boss zas zaznamenal pokles približne o 4,2 % po znížení ratingu akcií. V rámci forexu v pondelok euro kleslo o 0,6 % na 1,1096 USD, čo je najväčší pokles za viac ako tri mesiace, spôsobený negatívnymi údajmi o podnikateľskej aktivite v eurozóne a zvýšenými očakávaniami, že ECB zníži sadzby o 42 bázických bodov. Americký dolár vzrástol o 0,4 % na 101,13 a britská libra klesla o 0,3 % na 1,3281 USD. Bitcoin vzrástol na 63 536 USD, hoci širší trh kryptomien bol zmiešaný. Pri komoditách ceny ropy mierne vzrástli  a zlato dosiahlo rekordné hodnoty, so spotovým zlatom na 2 625,23  USD za uncu.

Makroekonomické údaje a správy

USA:  Výnosy amerických štátnych dlhopisov sa v pondelok len mierne zmenili;10-ročné dlhopisy vzrástli na 3,741 % a 2-ročné zostali na 3,568 %. Po znížení sadzieb Fedom o 0,5 % minulý týždeň výnos 10-ročných dlhopisov vzrástol o takmer 8 bázických bodov. Investori teraz sledujú, či tento krok naznačuje oslabenie ekonomiky s dôrazom na nadchádzajúce údaje z USA vrátane indexov nákupných manažérov, spotrebiteľskej dôvery a HDP.

Ázia: Inflácia v Malajzii v auguste klesla na 1,9 %, čo je najnižšia úroveň za štyri mesiace, zatiaľ čo jadrová inflácia zostala na 1,9 %. V Singapure inflácia klesla na 2,2 %, na najnižšiu úroveň za 40 mesiacov, kým jadrová inflácia sa zrýchlila na 2,7 %. V Indii sa rast súkromného sektora spomalil na 9-mesačné minimum s kompozitným indexom HSBC na 59,3. Index nákupných manažerov vo výrobe klesol na 56,7 a v sektore služieb na 58,9. Inflácia cien vstupov mierne vzrástla, no rast výrobných cien bol najpomalší za posledných osem mesiacov.

Európa: V septembri nemecký kompozitný index HCOB klesol na 47,2 bodu, čo je sedemmesačné minimum, pričom PMI vo výrobe dosiahol 40,3 bodu, čo predstavuje 12-mesačné minimum. V ekonomike sa očakáva pokles o 0,2 % v treťom štvrťroku po zmenšení o 0,1 % v druhom, čo naznačuje technickú recesiu. Francúzsky súkromný sektor tiež zaznamenal pokles, keď zložený index produkcie klesol na 47,4 bodu a produkcia vo výrobe klesla najviac od januára. V Holandsku naopak HDP vzrástol o 1,0 % v druhom štvrťroku, podporený 2,1 % nárastom exportu a vládnou spotrebou, hoci spotreba domácností klesla o 1,0 %.

Prečítané: 117x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (15)
pred 20 hodinami

Údaje PCE potvrdzujú ochladzovanie inflácie v USA. Európske indexy dosiahli maximá.

FP (32)
pred dňom

Globálne trhy v zisku: akcie v USA, Európe a Ázii stúpajú

Shutterstock_no (14)
pred 2 dňami

Spotrebiteľská dôvera v USA klesá, Fed v strede pozornosti a zlato na svojom vrchole

FP (31)
pred 3 dňami

Centrálna banka v Číne prijala balík stimulov. Domáci aj globálny trh zareagoval pozitívne.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.