Americké indexy klesli a banky v Európe viedli pokles, ktorý stlačil benchmarkový index Stoxx Europe 600 na päťtýždňové minimum. ECB tvrdí, že je príliš skoro na vyhlásenie víťazstva nad infláciou.
Americké indexy klesli a banky v Európe viedli pokles, ktorý stlačil benchmarkový index Stoxx Europe 600 na päťtýždňové minimum. ECB tvrdí, že je príliš skoro na vyhlásenie víťazstva nad infláciou.
Absolútna správa:
Solídne výsledky od titánov z Wall Street poskytli nádej uprostred ústupu globálnych akcií, keď predstavitelia centrálnej banky ustúpili od rétoriky skorého znižovania úrokových sadzieb.
Futures na index S&P 500 znížili straty po tom, čo Goldman Sachs Group a Morgan Stanley vykázali zisky, ktoré prekonali odhady analytikov. Akcie oboch spoločností vzrástli v predtrhovom obchodovaní o viac ako 1 %.
Nasdaq 100 futures klesli o 0,3 %. Futures na Dow Jones Industrial Average klesli o 0,2 %.
Banky v Európe viedli pokles, ktorý stlačil benchmarkový index Stoxx Europe 600 na päťtýždňové minimum.
Európske akcie znížili straty po tom, čo mesačný prieskum ECB ukázal, že očakávania spotrebiteľov ohľadom inflácie v eurozóne klesli v novembri na najnižšiu úroveň za viac ako 1,5 roka. Peňažné trhy držali stávky na zníženie úrokových sadzieb po údajoch ECB v podstate stabilné, pričom do apríla zakalkulovali prvé štvrťročné zníženie, po ktorom by malo prísť ku koncu roka takmer päť ďalších.
MSCI Asia Pacific Index stratil 1,5 %, čo je najviac za tri mesiace. Výnosy amerických dvojročných štátnych dlhopisov vzrástli o šesť bázických bodov na 4,21 %, zatiaľ čo index dolára sa vyšplhal o 0,7 % na jednomesačné maximum.
Trhy pozorne sledujú komentáre politikov, vrátane Francoisa Villeroya de Galhau z Európskej centrálnej banky, ktorý povedal, že je príliš skoro na vyhlásenie víťazstva nad infláciou. Centrálne banky, ktoré váhajú so znižovaním úrokových sadzieb, nepomáhajú rizikovým aktívam.
Výnos 10-ročných dlhopisov stúpol o päť bázických bodov na 3,99 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o dva bázické body na 2,22 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o tri bázické body na 3,77 %.
Ropa West Texas Intermediate sa obchodovala o 0,6 % vyššie na úrovni 73,12 USD za barel
Spotové zlato kleslo o 0,8 % na 2 039,44 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Výrobné ceny v Japonsku v decembri 2023 neočakávane nevykázali medziročný rast, čím prekonali prognózy trhu o poklese o 0,3 % a po náraste o 0,3 % v predchádzajúcom mesiaci.
EÚ: Prieskum spotrebiteľských očakávaní ECB ukázal, že priemerné spotrebiteľské očakávania týkajúce sa inflácie v eurozóne počas nasledujúcich 12 mesiacov klesli v novembri 2023 na 3,2 %, čo je najnižšia miera od februára 2022 a oproti 4,0 % z predchádzajúceho mesiaca.
Nemecká inflácia spotrebiteľských cien bola v decembri 2023 potvrdená na úrovni 3,7 % medziročne, čím vzrástla z novembrového viac ako dvojročného minima 3,2 % a v súlade s odhadmi trhu.
US: NY Empire State Manufacturing Index v januári 2024 klesol na -43,7, čo je najnižšia hodnota od mája 2020, čo signalizuje prudký pokles výrobnej aktivity v štáte NY. V porovnaní s decembrovou hodnotou -14,5 a prognózami -5. Nové objednávky (-49,4 vs -11,3) a zásielky (-31,3 vs -6,4) tiež zaznamenali prudký pokles a počet nevybavených objednávok naďalej výrazne klesal (-24,2 vs -24).
Prečítané: 664x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.