Ďalšia masívna ekonomická pomoc na ceste?
Ďalšia masívna ekonomická pomoc na ceste?
Absolútna správa:
Najväčší americkí a európski centrálni bankári v utorok vyzvali na obnovenie vládnych výdavkov na podporu rodín a podnikov, nakoľko boj proti recesii spôsobenej koronavírusom vstupuje do novo kritickej fázy. Rast nových prípadov COVID-19 sa v niektorých častiach USA a Európy opäť zrýchľuje, čo zvyšuje možnosť nových obmedzení ekonomiky. Tieto zdravotné riziká a možnosť dlhého pomalého rastu a zvýšenej nezamestnanosti znamenajú, že USA sú naďalej vystavené riziku recesnej dynamiky, keď sa pretrvávajúci slabý rast živí postupnými kolami prepúšťania a zlyhaním podnikania, uviedol predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell. Včasné kroky Fedu a schválenie Kongresu biliónov dolárov v priamej pomoci spoločnostiam a rodinám sa „zatiaľ“ vyhli najhorším výsledkom, uviedol Powell. „Tieto týždne sú mimoriadne dôležité nielen z hľadiska verejného zdravia, ale aj z hľadiska dôvery spotrebiteľov a investorov,“ uviedol člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Philip Lane. „Vidíme určité oživenie (vírusu) a... určitý stupeň nových obmedzení... V blízkej budúcnosti nie je pochýb o tom, že pre dobré makroekonomické výsledky potrebujeme ráznu fiškálnu reakciu.“ Obaja muži predniesli svoje pripomienky online na stretnutí Národnej asociácie pre podnikovú ekonomiku a podporili tak správu, ktorá sa odteraz stala základnou správou centrálnych bankárov: Obavy z vysokej úrovne verejného dlhu sú v súčasnosti druhoradé pre udržanie domácností a podnikov nad hladinou rekordných počtov prípadov. poklese spotreby, investícií a pracovných miest vyvolanými pandémiou.
Investori zarobili na:
Spoločnosti STERIS Public Limited Company, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 3,60 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +171,58 %). Spoločnosť pôsobí ako poskytovateľ prevencie infekcií a ďalších procedurálnych produktov a služieb. Akcie vzrástli ako reakcia na oznámenie akvizície spoločnosti Key Surgical vo výške 850 miliónov USD.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonské akcie sa v utorok skončili na takmer týždennom maxime, pretože došlo k zlepšeniu sentimentu po riziku po návrate amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu, čo zmiernilo obavy z politickej neistoty. Čínske trhy sú zatvorené kvôli štátnym sviatkom od 1. do 8. októbra. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 „closed“, Hang Seng +0,90 %, Nikkei 225 +0,52 %.
Vďaka švajčiarskemu technologickému príslušenstvu klesol Logitech o 3,8% po tom, čo Bloomberg oznámil, že Apple prestal predávať slúchadlá a bezdrôtové reproduktory od konkurencie, pretože plánuje uviesť na trh svoje vlastné produkty. Francúzska firma na odpad a vodu Suez vyskočila o 4,9% po tom, čo sa konkurenčnej spoločnosti Veolia podarilo kúpiť 29,9%-ný podiel spoločnosti vlastnenej energetickou skupinou Engie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,41 %, CAC 40 +0,48 %, DAX +0,61 %.
Americké akcie dnes poklesli po tom, čo prezident Donald Trump vyhlásil, že odvoláva rokovania s demokratickými zákonodarcami o zákonoch na zmiernenie koronavírusových dopadov až po voľbách. Ceny ropy navýšili zisky, podporené prerušením dodávok z dôvodu blížiacich sa búrok v Mexickom zálive a pokračujúcim štrajkom ropných pracovníkov v Nórsku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,34 %, S&P 500 -1,29 %, NASDAQ -1,57 %.
Prečítané: 1964x
V dennom komentári z 2. decembra 2024 vám prinášame prehľad aktuálnych faktorov ovplyvňujúcich globálne trhy, od očakávaných ekonomických údajov zo Spojených štátov cez reakciu Kanady na hrozby ciel až po politickú krízu vo Francúzsku.
Black Friday, 29. november, nie je len o zľavách, ale aj o kľúčových ekonomických údajoch, ktoré formujú svetové trhy. Tento rok začína s výrazným rastom v USA, zatiaľ čo v Ázii a Európe sú signály rozporuplné.
Trhy po celom svete reagujú na aktuálny ekonomický vývoj, pričom každý región vykazuje iné trendy. V najnovšom dennom komentári vám priblížime situáciu v USA, Ázii a Európe, a to, ako sa rôzne faktory, ako inflácia, obchodné napätie a makroekonomické údaje, odrážajú v cenách akcií, komodít a kryptomien.
Akcie mierne klesli, keď investori analyzovali neisté ekonomické údaje v USA pred očakávaným kľúčovým údajom o inflácii. Na trhoch panuje napätie pred zverejnením ďalších ekonomických údajov, ktoré môžu ovplyvniť ich smerovanie v nasledujúcich týždňoch. V dennom komentári k 27. novembru 2024 vám poskytneme zaujímavé správy z podnikateľského sveta, kde niektoré technologické a maloobchodné spoločnosti sklamali slabšími výsledkami,
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.