Federálny rezervný systém dnes posilnil svoje hodnotenie ekonomiky a naznačili, že riziká pre ekonomiku sa znížili.
Federálny rezervný systém dnes posilnil svoje hodnotenie ekonomiky a naznačili, že riziká pre ekonomiku sa znížili.
Absolútna správa:
Federálny rezervný systém dnes posilnil svoje hodnotenie ekonomiky a naznačil, že riziká sa znížili, zatiaľ čo ich kľúčová úroková sadzba sa blíži k nule a udržiava sa tempo nákupu aktív na mesačnej úrovni 120 miliárd dolárov. Uprostred pokroku v očkovaní a silnej politickej podpory sa posilnili ukazovatele hospodárskej činnosti a zamestnanosti, uviedol tak vo vyhlásení Federálny výbor pre voľný trh, po ukončení dvojdňového stretnutia. Sektory, ktoré sú najviac zasiahnuté pandémiou, zostávajú slabé, ale preukázali zlepšenie. Inflácia vzrástla, čo do veľkej miery odráža vplyv prechodných faktorov. V USA aktuálne prevláda rastúci optimizmus ohľadom oživenia ekonomiky. K tomuto v nemalej miere dopomáha rozšírenie očkovacej kampane a agresívna menová a fiškálna politika. Prezident Joe Biden predstaví rozsiahly plán v hodnote 1,8 bilióna dolárov na rozšírenie možností vzdelávania a starostlivosti o deti, počas jeho dnešného vystúpenia na spoločnom zasadaní Kongresu. Takisto sa očakáva, že zdôrazní svoj návrh infraštruktúry v hodnote 2,25 bilióna dolárov a balíček opatrení na pandémiu v hodnote 1,9 bilióna dolárov, ktorý minulý mesiac podpísal. Nárast prípadov koronavírusu v niektorých regiónoch sveta vrhá tieň na vyhliadky na globálny rast, čo dáva tvorcom politík dôvod zostať trpezlivými pri zrušení podporných opatrení pre ekonomiky. Úradníci Fedu tiež zatiaľ z veľkej časti odmietajú inflačné riziká a tvrdia, že skok spotrebiteľských cien minulý mesiac bol skreslený poklesom cien v marci 2020 spojeným s pandémiou.
Investori zarobili na:
Spoločnosti NOV Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -54,98 %). Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za prvý štvrťrok, ktoré prekonali očakávania analytikov. Spoločnosť NOV Inc. ponúka zariadenia a komponenty používané pri ťažbe ropy a zemného plynu a výrobných operáciách, služby ropných polí a služby integrácie dodávateľského reťazca pre ťažobný priemysel naftového a plynárenského priemyslu. Spoločnosť slúži zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína v snahe obmedziť výrobu ocele a zamedziť narastajúcim cenám železnej rudy zrušila dovozné clo na niektoré suroviny na výrobu ocele. Čína sa tento rok zaviazala obmedziť produkciu ocele v snahe znížiť emisie uhlíka. Japonská automobilka Toyota hlásia za marec rekordné predaje, globálne sa zdvihli o 44% na 982 912 vozidiel. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,56 %, Hang Seng +0,45 %, Nikkei 225 +0,21 %.
Nemecký výrobca športového oblečenia a obuvi Puma hlási za 1Q čistý zisk 109,2 mil. EUR proti 36,2 milióna pred rokom. Index nemeckej spotrebiteľskej dôvery GfK na máj sa zhoršil na úroveň -8,8 b., Odhad trhu bol -3,5 bodu. Deutsche Bank hlási najlepší kvartál za posledných sedem rokov. Zisk dosiahol 908 mil. EUR vďaka silnému investičnému bankovníctva. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,08 %, CAC 40 +0,53 %, DAX +0,28 %.
Schodok amerického obchodu s tovarom v marci stúpol na rekordných 90,6 miliardy USD. Americká softwarová spoločnosť Microsoft v treťom finančnom štvrťroku zvýšila celkový zisk medziročne o 44 percent na 15,46 miliardy dolárov. Výnosy na amerických 10 ročných dlhopisoch zaznamenali po zasadnutí Fedu mierny pokles. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,48 %, S&P 500 -0,08 %, NASDAQ -0,28 %.
Prečítané: 1468x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.