V stredajšom komentári sa pozrieme na hodnoty globálnych indexov, ktoré v USA aj Japonsku poklesli. Naopak európske akcie sú ziskoch s indexami na mesačných maximách. V rámci hospodársky výsledkov spoločnosti ako napríklad Virgin Galactic či Uber zaznamenali pokles a akcie nedávno na trh uvedenej sociálnej siete Reddit stúpli, keď reportovali pozitívny výhľad na nasledujúce obdobie.
Absolútna správa
Hlavné americké indexy otvorili stredajšie obchodovanie v červených číslach. Hlavný index S&P 500 otvoril na hodnote 5 167,77 bodov, čo je pokles o 0,39%. Najmenší pokles si pripísal Dow Jones a to 0,17% s otváracou úrovňou 38 818,9. Najväčší pokles v porovnaní s uzatváracou cenou zaznamenal technologicky orientovaný Nasdaq s poklesom o 0,66% na hodnote 16 226,07 bodov. Európske akcie predĺžili v stredu zisky už štvrtú po sebe idúcu seansu, pričom hlavné indexy STOXX 50 a STOXX 600 získali 0,3 % a dosiahli nové mesačné maximá. Japonský index Nikkei 225 klesol o 1,63% a uzavrel svoj obchodný deň na úrovni 38 202 a širší index Topix stratil 1,45% na 2 706.
Ďalším znakom geopolitického napätia medzi Čínou a Západom je odňatie licencie spoločnosti Huawei, ktorá im umožňovala nakupovať polovodiče od Qualcomm Inc. a Intel Corp. Japonské akcie ustúpili z trojtýždňových maxím, pretože neuspokojivé správy o výnosoch od veľkých firiem utlmili sentiment trhu. Akcie spoločnosti Shopify sa v rannom obchodovaní prepadli o 19% kvôli zníženiu marží z dôvodu predaja ich logistickej jednotky. Medzi poklesové akcie patrili aj Uber a Virgin Galactic, pretože nesplnili očakávania za 1. štvrťrok 2024. Toyota Motor Corp. zaznamenala slabý výhľad na zisk po tom, ako bezpečnostné škandály prinútili japonskú automobilku obmedziť výrobu. Naopak nárast akcií vďaka silným výhľadom zaznamenal poskytovateľ osobnej prepravy Lyft a Reddit, ktorý nedávno vstúpil na burzu. Európske akcie dosiahli maximá, po tom čo pivovar Anheuser-Busch InBev a Siemens Energy vykázali optimistické výsledky a ukázali, že oživenie ziskov sa prenieslo do širšej oblasti hospodárstva. Nárast amerického doláru tretí deň po sebe, vysoké zásoby ropy a pokračujúce napätie na Blízkom východe sú dôvodom poklesu Futures na ropu, ktoré klesli približne o 1%. Ropa Brent sa pohybuje na úrovni 82 USD a WTI zas na hodnote 77 USD za barel. Futures na zlato aj striebro oproti predchádzajúcemu dňu poklesli o približne 0,3%.
Makroekonomické dáta a správy
Ázia – Japonský jen predĺžil straty a to aj napriek tomu, že guvernér Bank of Japan aj japonský minister financií varovali, že vláda je pripravená konať.
Európa - Nemecká priemyselná produkcia klesla v marci 2024 medzimesačne o 0,4%, v porovnaní s trhovými prognózami poklesu o 0,6% a po nadol revidovanom raste o 1,7% v predchádzajúcom mesiaci. Bol to zatiaľ prvý pokles v tomto roku, keďže produkcia v priemyselnej výrobe, bez energetiky a stavebníctva, klesla. Maloobchodné tržby v Taliansku sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v marci zastavili a boli pod očakávaniami trhu, ktoré hovorili o 0,2 % náraste a po 0,2 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Údaje kontrastujú s 0,8% skokom.
USA - Referenčný výnos 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástol o 2 bázické body na 4,48 %.