Európske akcie klesli najviac za štyri mesiace, pretože obnovené obavy z pandémie prinútili investorov realizovať zisky v odvetviach, ktoré v tomto roku dosiahli rekordné maximá.
Európske akcie klesli najviac za štyri mesiace, pretože obnovené obavy z pandémie prinútili investorov realizovať zisky v odvetviach, ktoré v tomto roku dosiahli rekordné maximá.
Absolútna správa:
Index Stoxx Europe 600 uzavrel dnešný obchodný deň poklesom o 1,9 %, čo je najprudší pokles od 21. decembra 2020, pričom hodnotové odvetia ako banky a cestovanie ťahali celý index do červených čísel. Spoločnosti British American Tobacco a Imperial Brands medzitým poklesli o viac ako 7 % po správe, že americká administratíva zvažuje zníženie hladiny nikotínu v cigaretách. Spomedzi západoeurópskych trhov najviac poklesol španielsky index IBEX 35 - až o 2,89 %. Do strát ho ťahal najmä bankový sektor. Zatiaľ čo európske akcie minulý týždeň dosiahli čerstvé rekordy, podporené rotáciou k lacnejším akciám, ktorým by pomohlo očakávané ekonomické oživenie, rast počtu nových prípadov Covid-19 od Indie po Japonsko spôsobil zmenu sentimentu investorov. Stratégovia podľa prieskumu agentúry Bloomberg v priemere tento rok nevidia žiadny ďalší rast hodnoty Stoxx 600. Sentimentu nepomohlo ani varovanie regulačného orgánu pre lieky Európskej únie pred možnou súvislosťou medzi prípadmi zriedkavých krvných zrazenín a vakcínou Covid-19 od spoločnosti Johnson & Johnson, hoci prínosy vakcíny prevažujú nad rizikami.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Kansas City Southern, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,25 % (výkonnosť za 5 rokov: +176,54 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií bola správa, že spoločnosť Canadian National Railway ponúkla za akvizíciu Kansas City Southern 33,7 mld. dolárov. Kansas City Southern je holdingovou spoločnosťou, ktorá prevádzkuje železničný systém, ktorý poskytuje prepravcom služby nákladnej dopravy na obchodných a priemyselných trhoch v USA a Mexiku.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
HSBC zasiela vrcholových riadiacich pracovníkov z londýnskeho ústredia do pobočky v Hongkongu. Banka sa chce viac zamerať na aktivity v Ázii. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,07 %, Hang Seng +0,10 %, Nikkei 225 -1,97 %.
Miera nezamestnanosti na Slovensku vzrástla v marci zo 7,9 % na 8,0 %, pričom sa očakávala stagnácia na úrovni 7,9 %. Ide o najvyššiu mieru nezamestnanosti od februára 2017. Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii klesla vo februári z 5,0 % na 4,9 %, pričom sa očakával rast na 5,1 %. Británia chce znížiť emisie skleníkových plynov výraznejšie, než pôvodne plánovala. Do roku 2035 majú oproti roku 1990 klesnúť o 78 percent. Predstavitelia Ruska sa vyjadrili, že tvrdenia českej vlády o zapojení Ruska do výbuchov muničných skladov z roku 2014 sú nepodložené a poškodzujú bilaterálne vzťahy. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,98 %, CAC 40 -2,09 %, DAX -1,55 %.
Apple bude konkurovať Spotify službou predplatených podcastov a firma dnes tiež predstavila rad tenkých počítačov iMac s 24 palcovým displejom. Na dnešnej prvej tohtoročnej prezentácii uviedla americká technologická spoločnosť aj dlho očakávané zariadenie AirTags, ktoré pomôže vďaka aplikácii nájsť stratené veci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,75 %, S&P 500 -0,68 %, NASDAQ -0,92 %.
Prečítané: 1578x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.