Európske akcie opäť rastú a majú tendenciu atakovať rekordné cenové úrovne.
Európske akcie opäť rastú a majú tendenciu atakovať rekordné cenové úrovne.
Absolútna správa:
Európske akciové trhy vzrástli na rekordne vysoké úrovne, viac ako rok po kolapse trhu, ktorý bol vyvolaný pandémiou. Trhy rastú aj napriek pomalému tempu očkovania na území Európy, nakoľko investori veria v pozitívne vyhliadky budúceho oživenia globálnej ekonomiky. Rast na akciových trhoch bol do veľkej miery vedený cyklickým sektorom. Katalyzátorom rastu po Veľkonočných sviatkoch boli aj dobré údaje z americkej ekonomiky, ktoré dodali investorom optimizmus ohľadom budúceho ekonomického vývoja. Spoločnosti ako JPMorgan Chase & Co. a Amundi SA tvrdia, že európske akcie môžu tento rok prekonať USA a to aj napriek obavám z pomalého očkovania a blokádam vo veľkých ekonomikách ako je Francúzsko a Taliansko. Po hlbokom prepade na trhoch, ktorý sme mohli sledovať v marci minulého roku bol jedným z hlavných ťahúňov rastu technologický sektor. Tento sektor teda dopomohol k postupnému zotaveniu cien na akciových trhoch. Postupne došlo aj k zotaveniu cyklického sektora, ktorý aktuálne dopomáha k rastu na európskych trhoch. Hodnota niektorých akcií v ťažiarenskom, automobilovom sektore a sektore cestovného ruchu sa od miním v marci 2020 takmer zdvojnásobila. K pozitívnym rastom dochádzalo aj v energetickom sektore. Bankový sektor patrí v tomto roku k jedným z najvýkonnejších. Ak sa teda naplnia očakávania ohľadom globálneho ekonomického zotavenia môžeme byť svedkami ďalších rastov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Illuminia Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,88 % (výkonnosť za 5 rokov: 146,88 %). Dôvodom prudkého rastu je predbežných rast tržieb spoločnosti v prvom štvrťroku. Spoločnosť Illumina, Inc. vyvíja, vyrába a predáva integrované systémy pre rozsiahlu analýzu genetických variácií a biologických funkcií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálska centrálna banka drží kľúčovú sadzbu na úrovni 0,10 %. Čínsky zložený index PMI v marci rástol na 53,1 bodu. Predchádzajúca hodnota sa nachádzala na úrovni 51,7 bodu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 0,41%, Hang Seng +1,97 %, Nikkei 225 – 1,30%.
Februárová miera nezamestnanosti v Európe dosiahla hodnotu 8,3 %, analytici očakávali hodnotu na úrovni 8,1 %. Miera nezamestnanosti za február dosiahla v Taliansku úroveň 10,2 %, analytici očakávali hodnotu 9 %. Nové registrácie áut vo Veľkej Británii v marci medziročne vzrástli o 11,5 %. Veľká Británia bude naďalej obmedzovať cestovanie, ktoré nie je neodkladné. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,62 %, CAC 40 +0,47 %, DAX +0,70 %.
Americká ministerka financií vyzvala ostatné štáty, aby spoločne s Washingtonom presadili minimálne dane pre korporácie, ktoré pôsobia na území USA. Americký predajca videohier GameStop sa rozhodol, že na burze predá svoje akcie až za jednu miliardu dolárov. Chce maximálne využiť to, že cena jeho akcií vplyvom užívateľov sociálnej siete Reddit od začiatku roka ku dnešku stúpla o bezmála 1000 percent. Americký najvyšší súd rozhodol v prospech spoločnosti Alphabet, ktorú zažalovala firma Oracle kvôli časti svojho zdrojového kódu použitého v operačnom systéme Android. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,29 %, S&P 500 -0,10 %, NASDAQ - 0,05 %.
Prečítané: 1447x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.