pred mesiacom

Európske a americké trhy ťažia z nádejí na ďalšie zníženie sadzieb, výnosy dlhopisov klesajú

Shutterstock_ (1)

Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.

Absolútna správa

Európsky akciový trh a ceny dlhopisov dnes zaznamenali významný nárast, podporený optimistickými inflačnými údajmi, ktoré signalizujú, že inflácia v eurozóne po prvýkrát od roku 2021 klesla pod cieľovú úroveň 2 % stanovenú Európskou centrálnou bankou (ECB). Tento pokles inflácie výrazne posilnil očakávania, že ECB pristúpi k ďalšiemu znižovaniu úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu, čo výrazne prispelo k poklesu výnosov z 10-ročných nemeckých dlhopisov o sedem bázických bodov na úroveň 2,06 %. Rovnako britské 10-ročné dlhopisy zaznamenali pokles výnosov o šesť bázických bodov na 3,95 %. Tento trend zníženia výnosov z dlhopisov je odrazom rastúcej dôvery v schopnosť ECB potlačiť inflačné tlaky, o čom prezidentka ECB Christine Lagardeová vyjadrila optimistické stanovisko. Lagardeová zdôraznila, že súčasné inflačné tlaky sa zmierňujú, čo posilnilo očakávania ďalšej menovej expanzie.

Na amerických trhoch zaznamenali 10-ročné štátne dlhopisy pokles výnosov o štyri bázické body na 3,74 %, keď predseda Fedu Jerome Powell v pondelok signalizoval, že Fed bude v budúcnosti znižovať úrokové sadzby "postupne," čo posilnilo špekulácie o dlhodobom uvoľňovaní menovej politiky. Očakávania trhu, že Fed v novembri pristúpi k ďalšiemu zníženiu sadzieb o pol percentuálneho bodu, zostávajú na úrovni jednej tretiny, pričom do konca budúceho roka je na trhu oceňovaných približne 190 bázických bodov zníženia sadzieb. Napriek tomu Larry Fink, CEO BlackRock, varoval pred prehnanými očakávaniami uvoľňovania menovej politiky a zdôraznil, že hoci existuje priestor na ďalšie zníženie sadzieb, trh môže preceňovať jeho rozsah.

Na akciových trhoch zaznamenal paneurópsky index Stoxx Europe 600 rast o 0,3 %, podporený solídnym vývojom inflácie a očakávaným menovým uvoľnením. V USA sa index S&P 500 po pondelkovom dosiahnutí nového rekordu držal stabilný, zatiaľ čo futures na Dow Jones Industrial Average klesli o 0,3 %. Ceny ropy Brent klesli o 1,6 % na úroveň 70,53 USD za barel, čo bolo spôsobené očakávaniami návratu dodávok z Líbye, ktoré kompenzovali riziká spojené s rozširujúcim sa konfliktom na Blízkom východe, kde Izrael začal cielené pozemné operácie v Libanone. Na trhu drahých kovov rástla cena zlata o 0,5 % na úroveň 2 648 USD za uncu, čo signalizuje zvýšený záujem investorov o bezpečné prístavy v čase narastajúcej geopolitickej neistoty. Na krypto-trhoch sa Bitcoin obchodoval s miernym nárastom o 0,2 % na 63 929 USD, zatiaľ čo Ethereum stúplo o 0,9 % na 2 637 USD.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Prehľad očakávaných makroekonomických údajov USA poukazuje na potenciálny mierny nárast priemyselnej produkcie. Očakáva sa, že index ISM Manufacturing PMI za september dosiahne hodnotu 47,6, čo ale naznačuje pretrvávajúci pokles v americkom výrobnom sektore, kde čísla pod hodnotou 50 signalizujú korekciu. Očakávané údaje o ISM Manufacturing Employment tiež zostávajú na nízkej úrovni 47, čo naznačuje slabší trh práce v tomto sektore. Na druhej strane, Federálny rezervný systém má stále veľký záujem sledovať infláciu a zamestnanosť, čo bude dôležité pre ďalšie monetárne rozhodnutia.

Európa: V Európe sa makroekonomické údaje zameriavajú na infláciu a priemyselné ukazovatele. Napríklad CPI (index spotrebiteľských cien) medziročne poklesol na úroveň 1,8 %. Tieto údaje sa však líšia medzi jednotlivými štátmi, pričom Nemecko hlási relatívne slabý PMI na úrovni 40,6, zatiaľ čo Španielsko vykazuje zlepšenie na 53, čo naznačuje expanziu v španielskom výrobnom sektore.

Ázia: V Ázii zaznamenávajú niektoré krajiny sviatky, ako napríklad Čína a Hongkong, čo priamoúmerne ovplyvňuje aj objem obchodovania a trhovú aktivitu. Neskôr počas dneška bude zverejnený ohľadom Manufacturing PMI, ktorý je zatiaľ na úrovni 51,9. India vykazuje stabilné výsledky s PMI na úrovni 56,5, hoci je to mierny pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu. Tento pozitívny trend v Ázii môže byť podporený aj silnou výkonnosťou technologických sektorov a vývozov, najmä v Kórei a Japonsku.

Prečítané: 267x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2130799610
pred 16 hodinami

Trhy ovplyvnené napätím medzi Ukrajinou a Ruskom a nadchádzajúcimi výsledkami Nvidie

F (3)
pred dňom

Investičné výhľady: Walmart a Medtronic zlepšujú prognózy, S&P 500 má vzrásť o 10 %

Shutterstock_556282549
pred 2 dňami

Trhy v neistote na začiatku týždňa: Očakávané údaje ovplyvňujú indexy a zlato dosahuje rekordný pokles

Shutterstock_no (7)
pred 5 dňami

Trhy po celom svete reagujú na zmesi hospodárskych údajov a ziskov spoločností

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.