Spojené kráľovstvo a Európska únia sa nezhodli na tom, či odporučiť použitie vakcíny Covid-19 spoločnosti AstraZeneca Plc. u osôb mladších ako 30 rokov.
Spojené kráľovstvo a Európska únia sa nezhodli na tom, či odporučiť použitie vakcíny Covid-19 spoločnosti AstraZeneca Plc. u osôb mladších ako 30 rokov.
Absolútna správa:
Spojené kráľovstvo a Európska únia sa nezhodli na tom, či odporučiť použitie vakcíny Covid-19 spoločnosti AstraZeneca Plc. u osôb mladších ako 30 rokov po tom, čo ich regulačné orgány uznali súvislosť medzi vakcináciou a zriedkavými zrazeninami v krvi. Spojené kráľovstvo teraz odporúča, aby sa osobám mladším ako 30 rokov ponúkla alternatívna vakcína, ak je k dispozícii. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré v stredu zverejnila Regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky. Európska agentúra pre lieky osobitne uviedla, že neobvyklé krvné zrazeniny by mali byť uvedené ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky. Agentúra EMA nevydala nijaké pokyny týkajúce sa veku, hoci tak urobili jednotlivé vlády EÚ. Najnovšie hodnotenia vakcíny Astra Zeneca prichádzajú uprostred zvyšujúcich sa obáv verejnosti ohľadom danej vakcíny. To vyvoláva znepokojenie pre vlády, ktoré majú záujem o urýchlenie očkovacích kampaní, pretože Európa bojuje proti tretej vlne vírusu. Taliansko, Francúzsko a Nemecko nedávno uvalili nové reštrikcie z dôvodu zhoršujúcej sa situácie. Najmä EÚ si nemôže dovoliť ďalší neúspech, pretože jej očkovacia kampaň už výrazne zaostáva za Veľkou Britániou a USA. Regulačné orgány sa snažili čeliť akýmkoľvek obavám verejnosti a zdôraznili, že výhody očkovacej látky prevažujú nad rizikami. Výkonný riaditeľ EMA Emer Cooke uviedol, že vakcína je životne dôležitá v boji proti vírusu, ktorý každý deň spôsobuje tisíce úmrtí. Akcie spoločnosti Astra Zeneca v stredu v Londýne poklesli o 1%. Aj keď sa spoločnosť zaviazala, že nebude po dobu pandémie profitovať z vakcíny, niektorí analytici vyjadrili znepokojenie nad tým, že sa ukazuje ako rozptýlenie pre vrcholový manažment výrobcu liekov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti L Brands Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,47 % (výkonnosť za 5 rokov: -22,43 %). Dôvodom prudkého rastu je odporúčanie na nákup ich akcii od spoločnosti UBS. Spoločnosť L Brands, Inc. predáva dámske odevy a kozmetické výrobky.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske devízové rezervy ku koncu marca dosahovali 3,1700 bln. USD, odhad analytikov bol 3,1780 bln. USD. Indická centrálna banka formalizovala svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a sľúbila nakúpiť v tomto štvrťroku dlhopisy až za 1 bilión INR (13,5 mld. USD) v snahe podporiť zotavenie ekonomiky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,71 %, Hang Seng -0,91 %, Nikkei 225 +0,12 %.
Nemecké PMI zo sektoru služieb zaznamenalo hodnotu 51,5 bodu, trh očakával 50,8 bodov. Nemecký deficit verejného sektora dosiahol vlani 189,2 mld. EUR, ide o prvý deficit od roku 2013 a zároveň o najväčší deficit od zjednotenia Nemecka. Británia dnes začína očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti Moderna. Je to tretia schválená vakcína, ktorou je možné očkovať v krajine. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,34 %, CAC 40 -0,01 %, DAX -0,24 %.
Bilancia zahraničného obchodu USA bola vo februári v deficite 71,1 mld. USD, odhad trhu bol na úrovni – 71,1 mld. USD. Zásoby ropy v USA klesli podľa úradu EIA minulý týždeň o 3,52 milióna barelov, trh čakal pokles 1,44 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,05 %, S&P 500 +0,14 %, NASDAQ - 0,07 %.
Prečítané: 1320x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.