V predobchodnej fáze si akcie spoločnosti Nvidia pripísali zisky. Naopak akcie Tesly klesli nadol po tom, čo Wells Fargo znížila ich rating.
V predobchodnej fáze si akcie spoločnosti Nvidia pripísali zisky. Naopak akcie Tesly klesli nadol po tom, čo Wells Fargo znížila ich rating.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa obchodoval o 1,12 % vyššie, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa vyšplhal nahor o 1,49 percentuálneho bodu. V predobchodnej fáze si akcie spoločnosti Nvidia Corp. pripísali zisky, čo naznačuje, že výrobca čipov môže predĺžiť rally z predchádzajúcej relácie. Naopak akcie Tesla Inc. sa posunuli nadol po tom, čo Wells Fargo znížila ich rating z rovnovážnej úrovne. Akcie spoločnosti Dollar Tree Inc. sa prepadoli po tom, čo za štvrtý štvrťrok tržby a zisk spoločnosti nesplnili očakávania Wall Street. Spoločnosť tiež oznámila plány na zatvorenie približne 600 obchodov Family Dollar v prvej polovici fiškálneho roka.
Obchodníci sa držali stávok na zníženie sadzieb Fed-om na tento rok aj po tom, čo bola inflácia v USA v utorok vyššia, ako sa očakávalo. Vedenie Fed-u sa najbližšie stretne 19-20. marca ohľadne štvrťročnej predpovede sadzieb vrátane toho, či nové údaje o zamestnanosti a inflácii vyvolali nejaké zmeny. Pre Fed bude ťažké, aby na ďalšom stretnutí nezaujal „jastrabý“ tón, keďže boj proti inflácii ešte zjavne nie je vyhratý.
Index Stoxx Europe 600 vymazal mierne zisky počas mierneho obchodovania.
Európska centrálna banka je tiež pripravená čoskoro začať so znižovaním sadzieb, pričom člen Rady guvernérov Martins Kazaks v stredu povedal, že zníženie by mohlo prísť „v priebehu niekoľkých najbližších stretnutí“. Guvernér Bank of France Francois Villeroy de Galhau uviedol, že náklady na pôžičky sa môžu znížiť už na jar, pričom prvý krok bude pravdepodobnejší v júni ako v apríli.
Výnos 10-ročných dlhopisov vzrástol o štyri bázické body na 4,19 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka sa zvýšil o dva bázické body na 2,35 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov sa zvýšil o sedem bázických bodov na 4,02 %.
Ropa West Texas Intermediate vzrástla o 1,7 % na 78,91 USD za barel.
Spotové zlato vzrástlo o 0,2 % na 2 163,61 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei klesla vo februári 2024 na 2,6 % z 3 % v predchádzajúcom mesiaci.
EÚ: Priemyselná produkcia v eurozóne sa v januári 2024 medziročne prepadla o 6,7 %, čo predstavuje výrazný obrat oproti nadol revidovanému rastu o 0,2 % zaznamenanému v decembri a dopadla oveľa horšie ako trhové projekcie poklesu o 2,9 %.
USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s pevnou sadzbou a zodpovedajúcimi zostatkami úverov (766 550 USD alebo menej) sa v týždni končiacom 8. marca 2024 znížila o 18 bázických bodov na 6,84 %.
Prečítané: 593x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.