Kľúčové makro údaje z USA poukazovali na pretrvávajúcu infláciu, zatiaľ čo maloobchodné tržby zaostávali za prognózami. Akcie spoločnosti Tesla klesli o 1,5 % v premarket obchodovaní po tom, čo UBS znížila svoju cieľovú cenu.
Kľúčové makro údaje z USA poukazovali na pretrvávajúcu infláciu, zatiaľ čo maloobchodné tržby zaostávali za prognózami. Akcie spoločnosti Tesla klesli o 1,5 % v premarket obchodovaní po tom, čo UBS znížila svoju cieľovú cenu.
Absolútna správa:
Index S&P 500 mierne klesol o 0,19 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 zaznamenal pokles o 0,83 %.
Najväčší svetový trh s dlhopismi to mal ťažké pri hľadaní smeru, keďže údaje poukazovali na pretrvávajúcu infláciu, zatiaľ čo maloobchodné tržby zaostávali za prognózami. Ani akciové trhy neprekypovali prílišným presvedčením, pričom futures na S&P 500 si držali malé zisky. Dolár kolísal.
Tu sú niektoré z titulov, ktoré zaznamenali najväčšie pohyby v premarket obchodovaní: Akcie spoločnosti Tesla (NASDAQ: TSLA) klesli o 1,5 % po tom, čo UBS znížila svoju cieľovú cenu za akciu pre tohto výrobcu EV, pričom uviedla riziká ohrozujúce prognózy dodávok. Akcie Nvidie (NASDAQ:NVDA) klesli o 1,8 %, čím pokračovali v nedávnom výpredaji dominantného dodávateľa čipov umelej inteligencie z „all-time high“ úrovne. Na nadchádzajúci týždeň je naplánovaná výročná vývojárska konferencia tejto spoločnosti. Akcie Robinhood (NASDAQ:HOOD) vzrástli o 12 % po tom, čo maklérsky dom zaznamenal za mesiac február silný rast aktív v správe.
Zmiešané ekonomické správy aj naďalej signalizujú, že Federálny rezervný systém bude môcť tento rok znížiť sadzby – no nič nenaznačuje tomu, že sa s tým bude ponáhľať. Najnovší súbor ekonomických dát z USA nenaznačuje nič, čo by ponúklo niečo nové k budúcotýždňovému zasadnutiu Fed-u. Jediný údaj, ktorý sa dá doplniť do mozaiky makro dát, je tempo maloobchodných tržieb počas prvého štvrťroka. Toto zdanlivo oprašuje strašidlo stagflácie – hoci ide len o pár údajov a teda nepostačuje na vyvodenie akéhokoľvek rozsiahleho záveru.
Výnos 10-ročných dlhopisov sa zvýšil o tri bázické body na 4,22 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka sa zvýšil o dva bázické body na 2,38 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov zaznamenal len malú zmenu na 4.02%.
Ropa West Texas Intermediate vzrástla o 0,9 % na 80,40 USD za barel.
Spotové zlato kleslo o 0,5 % na 2 163,58 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Investície cudzincov do akcií v Japonsku sa v týždni končiacom sa 9. marca 2024 zvýšili o 376,60 miliárd jenov.
EÚ: Miera jadrovej inflácie v Španielsku, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú nespracované potraviny a energie, sa vo februári 2024 medziročne znížila na 3,5 % z 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci.
USA: Index výrobných cien pre konečný dopyt v Spojených štátoch vzrástol vo februári 2024 medziročne o 1,6 %, čo predstavuje najväčší nárast od vlaňajšieho septembra a prekonal očakávania trhu o 1,1 % náraste.
Prečítané: 602x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.