Prezidentka Lagardová tvrdí, že zamestnanci ECB už skúmajú rôzne politické možnosti. Medzitým bude použitá plná flexibilita plánu nákupu dlhopisov.
Prezidentka Lagardová tvrdí, že zamestnanci ECB už skúmajú rôzne politické možnosti. Medzitým bude použitá plná flexibilita plánu nákupu dlhopisov.
Absolútna správa:
Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová uviedla, že existuje len „malá pochybnosť“ o tom, že sa tvorcovia politiky nedohodnú na novom balíku menových stimulov v decembri, pretože rast nových prípadov koronavírusu a obnovenie lockdownov ekonomík eurozóny môže viesť k prehĺbeniu recesie. Komentár novinárom po tom, čo sa tvorcovia politiky dohodli, že nastavenie stimulov nebudú zatiaľ meniť zdôrazňuje, že nárast počtu ochorení ohrozuje obnovu ekonomiky celého regiónu. "Ekonomické oživenie eurozóny stráca tempo rýchlejšie, ako sa očakávalo," uviedla Lagardová dnes na tlačovom brífingu. „Zhodli sme sa na tom, že je nevyhnutné prijať opatrenia a rekalibrovať naše nástroje na nasledujúcom zasadnutí Rady guvernérov.“ Euro po tomto vyhlásení kleslo na denné minimum a európske akcie vzrástli. ECB sa rozhodla zatiaľ nerobiť žiadne zmeny a pandemický program nákupu dlhopisov udržať na hodnote 1,35 bilióna eur (1,6 bilióna dolárov). Prezidentka však naznačila, že ďalší krok môže byť širší než iba zintenzívnenie tohto programu, pričom uviedla, že zamestnanci už pracujú na politických možnostiach a nevylučuje žiadne z nástrojov, ktoré má ECB k dispozícií. „Rada guvernérov nemusela konať dnes - už schválila dostatok nákupov aktív na riešenie všetkého, čo sa v období od teraz do konca roka prejaví v ekonomickom zhoršení. ECB má palebnú silu približne 800 miliárd eur nad rámec toho, čo sa chystala použiť do konca roku 2020.“ Kľúčové úrokové sadzby ponechala centrálna banka nezmenné – hlavná úroková sadzba zostala na úrovni 0 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti CBRE Group Inc., ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 16,80 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +33,73 %). Dôvodom tohto prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za tretí kvartál 2020, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 6,22 % a zisk na akciu až o 74,22 %. Spoločnosť CBRE Group, Inc. poskytuje realitné služby. Spoločnosť ponúka správu nehnuteľností, oceňovanie, investície do nehnuteľností a poradenské služby. CBRE pôsobí globálne.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan zrazila odhad výkonu japonskej ekonomiky pre rok 2020, aktuálne čaká pokles o 5,5 %, doteraz počítala s poklesom o 4,7 %. V roku 2021 ale čaká silnejšie zotavenie o 3,6 %. Zároveň dnes ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,10 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,75 %, Hang Seng -0,49 %, Nikkei 225 -0,37 %.
Miera nezamestnanosti v Nemecku v októbri klesla na 6,2% z 6,3% v septembri. Trh čakal stagnáciu. V Nemecku za včerajší deň pribudlo 16 774 nakazených koronavírusom, čo je najviac od začiatku epidémie v krajine. Nemecká kancelárka Angela Merkelová včera oznámila nové protikoronavírusové opatrenia, ktoré majú trvať nasledujúci mesiac. Reaguje tak na dramaticky rastúce počty nakazených z posledných týždňov. Volkswagen očakáva v bilancii celého roka dodávky zákazníkom, tržby a pozitívny cash flow významne pod hodnotami predchádzajúceho roka. Najväčšia svetová pivovarnícka skupina AB InBev zruší kvôli dopadom pandémie priebežnú dividendu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,31 %, CAC 40 -0,19 %, DAX +0,13 %.
Americké HDP vzrástlo podľa prvého odhadu v treťom kvartáli o 33,1 % medzikvartálne oproti očakávaniam na úrovni 31 %. ExxonMobil hovorí, že v USA prepustí zhruba 1 900 ľudí s tým, ako pandémia otriasla dopytom po energiách. Firma v piatok zrejme oznámi ďalšiu kvartálnu stratu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,52 %, S&P 500 +1,20 %, NASDAQ +1,64 %.
Prečítané: 1873x
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.