Máme za sebou dva dni kedy Centrálne banky rozhodovali o úrokových sadzbách v Európe aj Amerike. Celý trh okrem komodít reagoval na tieto vyjadrenia rastom.
Máme za sebou dva dni kedy Centrálne banky rozhodovali o úrokových sadzbách v Európe aj Amerike. Celý trh okrem komodít reagoval na tieto vyjadrenia rastom.
Absolútna správa:
Wall Street rozšírila svoju rally po tom, čo signály Federálneho rezervného systému vyvolali na svetových trhoch býčí impulz v atmosfére optimizmu, že najväčšia svetová ekonomika dokáže odvrátiť recesiu. Akcie sa posunuli vyššie - pričom Nasdaq 100 mal uzavrieť na historickom maxime, keďže Fed sa po skrotení inflácie bez výraznejšieho spomalenia hospodárstva priklonil k zmene najprudšieho zvyšovania sadzieb za celú generáciu. Výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov sa dostal pod 4 %. Deň po rozhodnutí Fedu Európska centrálna banka Christine Lagardeová povedala, že tvorcovia politík nesmú dovoliť zvýšenie inflácie po nedávnom poklese inflácie smerom k 2 % - čím naznačila, že stávky investorov na blížiace sa zníženie sadzieb môžu byť predčasné. Euro stúplo. A rovnako aj libra po tom, čo guvernér Bank of England Andrew Bailey povedal, že "do konca roka zostáva ešte nejaký čas" v boji proti inflácii. Od akcií cez štátne dlhopisy, úvery až po komodity - všetko rástlo po tom, ako Fed predpovedal ďalšie zníženie sadzieb v roku 2024. Rozsah a intenzitu možno ilustrovať ukazovateľom, ktorý sleduje najnižšie výnosy piatich hlavných burzovo obchodovaných fondov sledujúcich tieto aktíva. So ziskom minimálne 1 % prekonal pokrok v oblasti celkových aktív všetky ostatné dni Fedu od marca 2009. Hodnoty a technické ukazovatele naznačujú, že akcie sú v krátkodobom horizonte náchylné na pokles. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenali prudký nárast ukazovateľa relatívnej sily - 0 až 100-percentného ukazovateľa býčej a medvedej cenovej dynamiky - do prekúpeného teritória, čo sa zvyčajne považuje za signál, že sa blíži pokles. Na inom mieste sa rast globálneho dopytu po rope prudko spomaľuje v dôsledku oslabenia hospodárskej aktivity v kľúčových krajinách, uviedla Medzinárodná Energetická agentúra uviedla, že znížila odhady na tento štvrťrok.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Austrálii sa v novembri 2023 zvýšila na 3,9 % z nahor revidovaných 3,8 % v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonala trhové prognózy na úrovni 3,8 % a poukázala na najvyššiu úroveň od mája 2022. Zamestnanosť na plný úväzok v Austrálii sa v novembri 2023 zvýšila o 57,0 tisíc na 9,91 milióna po revidovanom zvýšení o 10,7 tisíc v predchádzajúcom mesiaci. Maloobchodné tržby v Brazílii v októbri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o 0,3 %, čím prekvapili trhy, ktoré predpovedali expanziu o 0,2 %, a zredukovali revidovaný nárast o 0,5 % z predchádzajúceho mesiaca a zaznamenali najvýraznejší pokles od mája.
EU: Bank of England na svojom decembrovom zasadnutí väčšinou 6:3 hlasov tretíkrát za sebou ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na 15-ročnom maxime 5,25 %, čím sa prispôsobila snahe tvorcov politiky bojovať proti inflácii, a to aj napriek náznakom zhoršujúcej sa hospodárskej situácie. ECB udržala úrokové sadzby na viacročných maximách už na druhom zasadaní za sebou a signalizovala skoré ukončenie svojho posledného zostávajúceho programu nákupu dlhopisov, to všetko v rámci úsilia o boj proti vysokej inflácii. V súlade s trhovými prognózami ponechala ECB svoju hlavnú depozitnú sadzbu v decembri 2023 na rekordne vysokej úrovni 4 %.
USA: Maloobchodné tržby v USA v novembri 2023 nečakane medzimesačne vzrástli o 0,3 %, čím sa odrazili od nahor revidovaného októbrového poklesu o 0,2 % a prekonali trhové prognózy poklesu o 0,1 %. Počet Američanov žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti sa v týždni končiacom 9. decembra znížil o 19 000 na 202 000, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami 220 000, a dosiahol tak najnižšiu úroveň nových žiadostí za posledné dva mesiace. Vývozné ceny v USA v novembri 2023 medzimesačne klesli o 0,9 %, rovnako ako v októbri, keď klesli o 0,9 %, a pod očakávaniami trhu, ktorý predpokladal pokles o 1 %.
Prečítané: 572x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.