Japonský jen klesol po tom, čo Bank of Japan ukončila poslednú politiku záporných úrokových sadzieb na svete a zdôraznila, že finančné podmienky zostanú „ľahké.“ Jen klesol oproti doláru o 0,9 % na 150,55.
Japonský jen klesol po tom, čo Bank of Japan ukončila poslednú politiku záporných úrokových sadzieb na svete a zdôraznila, že finančné podmienky zostanú „ľahké.“ Jen klesol oproti doláru o 0,9 % na 150,55.
Absolútna správa:
Index S&P 500 vzrástol o 0,63 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval takmer o celý percentuálny bod vyššie.
Japonský jen klesol po tom, čo Bank of Japan ukončila poslednú politiku záporných úrokových sadzieb na svete a zdôraznila, že finančné podmienky zostanú „ľahké.“ Jen klesol oproti doláru o 0,9 % na 150,55. V rušnom týždni pre rozhodnutia centrálnych bánk sa pozornosť teraz presúva na stredajšie zasadnutie Federálneho rezervného systému. Čo sa týka vybraných titulov, akcie spoločnosti Nvidia klesli takmer o 2 % v premarket obchodovaní po tom, čo analytici uviedli, že dlho očakávaný event zameraný na umelú inteligenciu nepriniesol žiadne veľké prekvapenia. Akcie spoločnosti Super Micro Computer klesli po tom, čo oznámila verejnú ponuku akcií. Spoločnosť AstraZeneca súhlasila s kúpou Fusion Pharmaceuticals za až 2,4 miliardy dolárov v snahe transformovať liečbu rakoviny nahradením tradičných metód, ako je chemoterapia, cielenejšími prístupmi. Akcie spoločnosti Fusion Pharma vyskočili o 95 % v premarket obchodovaní. Spoločnosť Nvidia predviedla nový dizajn procesora s názvom Blackwell, ktorý je niekoľkonásobne rýchlejší pri manipulácii s modelmi, ktoré sú základom AI, uviedla spoločnosť na svojej konferencii GTC v San Jose v Kalifornii.
Investori sa zamerajú na projekcie americkej centrálnej banky v otázke koľko znížení sadzieb môžu očakávať v tomto roku. V Európe dôvera investorov v ekonomický výhľad Nemecka vyskočila na najvyššiu úroveň za viac ako dva roky, poháňaná očakávaniami, že Európska centrálna banka je pripravená znížiť úrokové sadzby v nadchádzajúcich mesiacoch. Prezidentka ECB Christine Lagardeová by mala vystúpiť s prejavom v stredu.
Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal len malú zmenu na 4.33%.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka zaznamenal len malú zmenu na 2.46%.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o dva bázické body na 4,07 %.
Ropa Brent crude zaznamenala len malú zmenu.
Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 2 155,33 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Priemyselná produkcia v Japonsku klesla v januári 2024 o 1,49 percenta v porovnaní s rovnakým mesiacom v predchádzajúcom roku.
EÚ: Mzdy v eurozóne vzrástli v štvrtom štvrťroku 2023 medziročne o 3,1 %, čo je najmenej od tretieho štvrťroka 2022.
USA: Výnos 20-ročných amerických dlhopisov bol v utorok 19. marca 4,56 percenta.
Prečítané: 561x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.