Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania mali vo štvrtok pozitívny test na koronavírus.
Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania mali vo štvrtok pozitívny test na koronavírus.
Absolútna správa:
Prezident Donald Trump sa vo štvrtok ráno dozvedel, že jeho spolupracovníčka Hope Hicks mala pozitívne testy na koronavírus, napriek tomu pokračoval s kompletným programom, vrátane finančnej zbierky v jeho rezorte v New Jersey. Trumpove pohyby sú podrobne preskúmané, pretože mal neskôr pozitívny test na prítomnosť koronavírusu. Túto správu oznámil krátko pred 1. hodinou v piatok washingtonského času. Biely dom neuviedol, kedy mal Trump prvý raz pozitívny test na prítomnosť vírusu, avšak Trump neskoro vo štvrtok uviedol, že čaká na výsledky. Trump v piatok zrušil všetky udalosti vrátane plánovaného zhromaždenia na Floride a jeho plánovanie budúcej kampane zostáva otázne. Nákaza sa u hlavy štátu objavila mesiac pred prezidentskými voľbami v USA, v ktorých Trump obhajuje svoj mandát. Táto správa priniesla na americké trhy negatívny sentiment.
Investori zarobili na:
Spoločnosti LyondellBasell Industries, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 6,02 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -20,75 %). Tento rast bol spôsobený správou, že LyondellBasell Industries a Sasol Ltd. vytvoria spoločný podnik s názvom Louisiana Integrated PolyEthylene JV LLC so sídlom v USA. Spoločnosť LyondellBasell Industries N.V. vyrába plastové, chemické a palivové výrobky a pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Trhy v Hong Kongu, Číne a Južnej Kórei dnes zostali zatvorené z dôvodu sviatkov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,10 %, Hang Seng +0,79 %, Nikkei 225 -0,67 %.
Podľa odhadu poklesol index spotrebiteľských cien v eurozóne za september o 0,3 % na medziročnej báze oproti odhadu na úrovni -0,2 %. ECB zintenzívňuje prácu na digitálnej verzii eura. Systém musí byť podľa centrálnej banky pripravený na možné budúce zavedenie digitálnej meny. Nemecký automobilový koncern Volkswagen pripravuje plány na oddelenie divízie Lamborghini a oslovil banky a potenciálnych investorov ohľadom možného uvedenia tohto talianskeho výrobcu luxusných vozidiel na akciovú burzu. Taliansky premiér Guiseppe Conte potvrdil, že núdzový stav môže trvať až do konca januára budúceho roka. "Požiadame parlament o jeho predĺžení," uviedol Conte. Taliansko momentálne zaznamenáva najväčší prírastok nakazených za posledných 5 mesiacov. Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka EK Ursula von der Leyen povedú v sobotu ďalšie rokovania o brexite. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,10 %, CAC 40 +0,02 %, DAX -0,33 %.
V USA bola dnes zverejnená miera nezamestnanosti, ktorej výsledok potešil, nakoľko jej úroveň poklesla v septembri z 8,4% na 7,9 %. Počet novovytvorených pracovných miest naopak sklamal. Výsledok bol na úrovni 661 tisíc oproti odhadom na úrovni 850 tisíc miest. Dodávky Tesly v 3. kvartáli vzrástli o 44 % medziročne na 139 300 vozidiel, čo predstavuje nový rekord. Dodávky áut Modelu S a Modelu X v 3. kvartáli poklesli o 13 % medziročne na 15 200. Tesla zvyšuje výrobu vo svojich továrňach v Kalifornii a Šanghaji a pracuje na výstavbe ďalších dvoch závodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,48 %, S&P 500 -0,96 %, NASDAQ -2,22 %.
Prečítané: 1788x
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.