Akcie viacerých významných spoločností zaznamenali zaujímavé pohyby, pričom veľkú pozornosť si získali nielen firemné výsledky, ale aj kroky centrálnych bánk. ECB znížila úrokové sadzby, čo malo vplyv na európsky trh, zatiaľ čo makroekonomické údaje z USA, Ázie a Austrálie odhaľujú rôzne výzvy a príležitosti pre jednotlivé regióny.
Absolútna správa
Pred otvorením Wall Street 12. decembra 2024 došlo k niekoľkým zaujímavým pohybom na akciovom trhu, keďže spoločnosť Adobe stratila viac ako 11 % po neuspokojivom výhľade ročného predaja, naznačujúcim pomalšie generovanie výnosov z umelej inteligencie. Akcie Chewy zas klesli o 2,92 % po oznámení plánu hlavného akcionára predať akcie za 500 miliónov dolárov. Na druhú stranu Ciena získala 14,06 % vďaka prekonaniu ziskových odhadov, avšak Broadcom klesol o 1,27 % aj napriek silnému rastu spôsobeným zvýšeným dopytom po technológii AI. So ziskom sa ešte predstavili nápojoví giganti Coca-Cola a PepsiCo, ktorí získali 1,07 % a 1,59 % po zvýšení hodnotenia Deutsche Bank, a Constellation Energy vzrástla o 2,27 % po zlepšení hodnotenia zo strany Bank of America. Vzápätí sa hlavné akciové indexy v Spojených štátoch otvorili so zmiešanými hodnotami. Kým Dow Jones začal s miernym ziskom 0,05 %, tak S&P 500 sa znížil o 0,16 %. Rovnako aj sa Nasdaq Composite otvoril so stratou 0,44 %, ktorá nasledovala po dosiahnutí rekordného maxima predošlý deň, keď benchmark prekonal hranicu 20 000 bodov. Pri presune na ázijské-pacifické trhy sme mohli sledovať optimizmus, pričom japonský Nikkei 225 sa uzavrel so ziskom 1,21 %. Juhokórejský Kospi sa zvýšil o 1,62 % a čínsky CSI 300 vzrástol o 0,99 %. Na tejto vlne sa zviezol aj hongkonský Hang Sen, ktorí si pripísal 1,28 %, no austrálsky ASX 200 stratil 0,28 % po tom, čo miera nezamestnanosti v krajine klesla na o 8-mesačné minimum. V Európe sa stredobodom pozornosti stala Európska centrálna banka, ktorá znížila úrokové sadzby 25 bázických bodov na 3,0 %. Vzápätí londýnsky index FTSE 100 o 15:45 SEČ evidoval nárast o 0,15 %. Širokospektrálny Stoxx 600 sa však nachádzal v červených číslach, ktoré boli spôsobené slabým začiatkom obchodného dňa, hoci v popoludnajších hodinách vykázal určité známky zotavenia. Vo virtuálnom svete zatiaľ Bitcoin vzrástol nad 101 000 USD, čím kompenzoval predchádzajúce straty a vytrhol sa z obchodného rozpätia medzi 90 000 a 100 000 USD.
Makroekonomické údaje a správy
USA: V USA vzrástli výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov na 4,281 % po zverejnení novembrovej veľkoobchodnej inflácie, ktorá bola vyššia, než sa očakávalo, a náraste nezamestnanosti. Spotrebiteľská inflácia bola medziročne na úrovni 2,7 %. Tieto údaje prichádzajú pred decembrovým zasadnutím Federálneho rezervného systému, kde sa predpokladá, že dôjde k zníženiu úrokových sadzieb.
Ázia: V Ázii sa priemyselná produkcia v Hongkongu v treťom štvrťroku znížila o 0,1 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, najmä kvôli poklesu v sektoroch ako výroba potravín, nápojov a tabaku, a výroba papierových výrobkov. V Indii inflácia v novembri klesla na 5,48 %, čo je pod cieľovým rozmedzím, vďaka spomaleniu rastu cien potravín. Priemyselná výroba v krajine zas vzrástla o 3,5 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti predchádzajúcemu mesiacu, kým medziročný rast v období apríl-október dosiahol 4 %.
Austrália: Miera nezamestnanosti v Austrálii v novembri klesla na 3,9 %, čo je lepšie, než sa očakávalo, zo 4,1 % v októbri. Ekonomika vytvorila 35 600 pracovných miest a plných pracovných úväzkoch pribudlo 52 600.
Európa: Európska centrálna banka znížila svoju depozitnú sadzbu na 3,00 % a hlavné refinančné sadzby na 3,15 % v rámci boja proti inflácii, ktorá klesá, ale obavy o hospodársky rast pretrvávajú. Prognózy ECB predpokladajú infláciu na úrovni 2,4 % v tomto roku, zatiaľ čo očakáva miernejšie hospodárske oživenie. Tento trend nasledovala aj Švajčiarska národná banka, ktorá znížila svoju úrokovú sadzbu na 0,50 %, aby obmedzila silu švajčiarskeho franku a znížila projekcie inflácie a hospodárskeho rastu.