Ceny ropy dnes klesá z dôvodu zasadnutia OPEC +, ktorého priebežné výsledky skončili bez odporúčaní ohľadom budúcej produkcie.
Ceny ropy dnes klesá z dôvodu zasadnutia OPEC +, ktorého priebežné výsledky skončili bez odporúčaní ohľadom budúcej produkcie.
Absolútna správa:
Cena čierneho zlata dnes zaznamenala pokles v reakcii na priebežné výsledky stretnutia štátov, ktoré sú členmi OPEC +. Stretnutie medzi producentmi ropy sa podľa vyjadrení delegátov skončilo bez akýchkoľvek odporúčaní ohľadom budúcej produkcie. Po predchádzajúcom zasadnutí OPEC-u + zostali investori prekvapení z dôvodu rozhodnutia členov organizácie o nezvyšovaní ťažby a o zachovaní ťažobných obmedzení. Aktuálne čísla zo správy od americkej Energy Information Administration naznačujú, že by v Spojených štátoch amerických mohlo dôjsť o oživeniu dopytu po rope. Americké rafinérie sa opäť dostávajú do takmer plnej prevádzky po tom ako boli v posledných mesiacoch obmedzené rôznymi výpadkami. Aktuálne sa ropa v týchto rafinériách spracováva najvyššou rýchlosťou za obdobie posledného roka. V ostatných regiónoch sveta zostáva spotreba stále zasiahnutá situáciou okolo koronavírusu. Pandémie neustále bráni plnohodnotnému zotaveniu v dopyte po rope na európskom kontinente. Francúzsko sa začína prikláňať k myšlienke národného lockdownu. Tieto všetky faktory teda vytvárajú značnú neistotu medzi obchodníkmi na trhu s ropou.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Enphase Energy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,68 % (výkonnosť za 5 rokov: 6 981,22%). Nárast ceny tejto spoločnosti bol podporený informáciami o americkom pláne na podporu infraštruktúry. Spoločnosť Enphase Energy Inc. ponúka riešenia na zvýšenie produktivity a spoľahlivosti solárnych modulov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská centrálna banka znížila plánovanú aprílovú frekvenciu nákupu japonských štátnych dlhopisov vo všetkých pásmach. Japonská priemyselná výroba vo februári poklesla medzimesačne o 2,1%, odhadovaný bol pokles o 1,3%. Čínsky index PMI v priemysle za marec vzrástol na 51,9 b. Z februárových 50,6 b., Konsenzus trhu bol nastavený na 51,2 b. Čínska automobilka Geely údajne uvažuje o uvedení akcií dcérskej spoločnosti Volvo na burzu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,91 %, Hang Seng -0,70 %, Nikkei 225 -0,86 %.
Spotrebiteľská inflácia eurozóny v marci medziročne rástla o 1,3%, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Počet nezamestnaných v Nemecku za mesiac marec poklesol o 8000, čakal sa pokles o 3000. Miera nemeckej nezamestnanosti v marci stagnovala na 6,0%. Ekonomika Veľkej Británie rástla v štvrtom štvrťroku 2020 medzi kvartálne o 1,3%, očakávaný rast bol na úrovni 1,0 %. Nemecko sa bude riadiť odporúčaním očkovacej komisie nepoužívať vakcínu od britsko-švédskeho konzorcia AstraZeneca pre osoby mladšie ako 60 rokov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,18 %, CAC 40 -0,34 %, DAX +0,0 %.
Rozbehnuté predaje domov v USA klesli vo februári oproti januáru o 10,6%. Spoločnosť Microsoft Corp bude pracovať na vládne zákazke v objeme 22 mld. Americké zásoby ropy medzi týždňovo poklesli o 0,879 milióna barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,25 %, S&P 500 + 0,37 %, NASDAQ +1,54 %.
Prečítané: 1734x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.