Biely dom zverejnil náčrt rozpočtovej požiadavky na rok 2022. Kongres v budúcich mesiacoch plán pravdepodobne výrazne zmení.
Biely dom zverejnil náčrt rozpočtovej požiadavky na rok 2022. Kongres v budúcich mesiacoch plán pravdepodobne výrazne zmení.
Absolútna správa:
Prezident Joe Biden navrhol výrazné zvýšenie finančných prostriedkov na boj proti nerovnosti, chorobám a zmene podnebia ako súčasť žiadosti o rozpočet vo výške 1,52 bilióna dolárov na rok 2022, ktorá je súčasťou jeho širšieho úsilia predefinovať úlohu vlády v životoch Američanov. Návrh administratívy, ktorý v piatok zverejnil Biely dom, odštartuje niekoľkomesačný proces, v ktorom Kongres pravdepodobne výrazne zmení priority, a to vzhľadom na tvrdý republikánsky odpor voči mnohým z týchto návrhov. Tento návrh však ukazuje, ako sa Biden snaží federálnu vládu posunúť smerom k oveľa väčšej úlohe pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a vzdelávania. V kombinácii s návrhom na zmiernenie pandémie vo výške 1,9 bilióna dolárov podpísaným minulý mesiac a návrhom infraštruktúry a pracovných miest vo výške 2,25 bilióna dolárov predstavuje rozpočet Bidenov tretí zásah do využívania moci federálnej vlády na radikálne rozšírenie pomoci Američanom s nižšími príjmami a strednej triede. Prichádza aj ďalší balík sociálnych výdavkov, a to všetko predtým, ako uplynie Bidenových prvých 100 dní v kresle prezidenta USA. Biden v piatok požiadal o 15,9 % zvýšenie bežných domácich výdavkov na obranu za rozpočtový rok začínajúci v októbri, s viac ako 40 % nárastom výdavkov na vzdelávanie a 23 % nárastom v oblasti zdravia. Celková požiadavka na rozpočet predstavuje zvýšenie o 8,4 % oproti súčasnému roku, bez vylúčenia mimoriadnych výdavkov na pandémiu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti PVH Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,63 % (výkonnosť za 5 rokov: +16,74 %). Spoločnosť PVH Corp. navrhuje, dodáva, vyrába a predáva pánske, dámske a detské odevy a obuv. Spoločnosť predáva svoje výrobky na veľkoobchodnej úrovni prostredníctvom obchodných reťazcov a priamo spotrebiteľom prostredníctvom maloobchodných predajní.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spotrebiteľská inflácia v Číne v marci vzrástla z -0,2% na 0,4 % oproti očakávaniam na úrovni 0,3 %. Predaje osobných áut v Číne rástli v marci 12. mesiacom za sebou, medziročne vzrástli o skoro 75 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,50 %, Hang Seng -1,07 %, Nikkei 225 +0,20 %.
Európska lieková agentúra skúma možnú spojitosť medzi vážnymi prípadmi krvných zrazenín a vakcínou proti koronavírusu od Johnson & Johnson. Tá sa teraz podľa úradu používa iba v USA. Produkcia slovenského priemyslu sa vo februári po januárovom medziročnom poklese vrátila k miernemu rastu. Informoval o tom dnes slovenský štatistický úrad. Európsky výrobca lietadiel Airbus dodal v prvom štvrťroku svojim odberateľom 125 lietadiel, o tri viac ako v rovnakom období vlani. Získal tiež objednávky na 39 lietadiel, vrátane 20 lietadiel A220. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,03 %, CAC 40 +0,06 %, DAX +0,21 %.
Miera nezamestnanosti v Kanade poklesla v marci z 8,2 % na 7,5 % oproti očakávanému poklesu na 8,0 %. Americký výrobca lietadiel Boeing požiadal 16 svojich zákazníkov, aby kvôli možnému problému s elektrinou dočasne odstavili z prevádzky niektoré verzie lietadla 737 MAX, kým je neprekontroluje a prípadne neopraví. Podľa Boeingu je chyba výrobným problémom a týka sa len konkrétnej skupiny lietadiel, nie celej flotily. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,89 %, S&P 500 +0,77 %, NASDAQ +0,51 %.
Prečítané: 1306x
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Globálne trhy v pondelok 18. novembra 2024 vykazujú neistotu, pričom investori čakajú na kľúčové ekonomické údaje, ktoré by mohli ovplyvniť ich ďalší vývoj. Zároveň, medzi komoditami zaznamenalo zlato historický pokles, čo vyvolalo pozornosť analytikov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.