Globálne trhy v stredu 9.10. prezentovali zmiešaný obraz. Kým sa indexy USA a Európe pohybovali len veľmi mierne, čínsky index sa prepadol. Investori sú v napätí v súvislosti s ďalším znižovaním sadzieb, novými ekonomickými údajmi, na pozadí znižujúceho sa nadšenia zo stimulačných opatrení. V komentári sa pozrieme aj na zaujímavosti z podnikového sveta, kde materská spoločnosť Google, Alphabet môže čeliť rozdeleniu.
Absolútna správa
Hodnota amerických indexových futures bola o 15:30 SEČ mierne nižšie, pričom US 30 a US 500 klesli o 0,08 % a US Tech 100 klesol o 0,2 %. Trhy naďalej ovplyvňoval opatrný prístup Fedu k znižovaniu úrokových sadzieb, pričom investorov vo večerných hodinách čaká aj zverejnenie poznámok z posledného zasadnutia FOMC. V rámci podnikových správ, vyvolali obavy vyjadrenia amerického ministerstva spravodlivosti, ktoré zvažuje podať žiadosť o rozdelenie spoločnosti Alphabet. Boeing po takmer mesiac trvajúcej štrajkovej situácií stiahol ponuku pre letecké odbory a pozastavil rokovania. Nedostatok nových stimulačných opatrení negatívne ovplyvnili čínskych maloobchodníkov Alibaba, PDD Holdings a JD kótovaných na amerických burzách, ktorých hodnota akcií klesla v rozmedzí 3,5 až 4,8 %. O viac ako 30 % vzrástla v pre-markete hodnota akcií spoločnosti Arcadium Lithium, po tom čo Rio Tinto súhlasilo s jej odkúpením za 6,7 miliárd USD. Európske akcie sa držali na stabilnej úrovni, pričom indexy Stoxx 600 a Stoxx 50 zmenili len málo a boli na úrovniach 517 resp. 4 947 bodov. Akcie luxusnej značky Kering dosiahli zisky po vymenovaní nového generálneho riaditeľa dcérskej spoločnosti Gucci, zatiaľ čo akcie firiem s obnoviteľnými zdrojmi energie podporili pozitívne prognózy Medzinárodnej agentúry pre energiu. Ázijské trhy vykázali zmiešané výsledky. Čínske akcie klesli, keďže nadšenie zo stimulov vyprchalo. Shanghai Composite sa prepadol o 6,62 %, hongkonský index Hang Seng klesol o 1,38 %. Japonský technologický sektor podporil tamojší Nikkei 225, ktorý vzrástol o 0,87 %, na čom sa podieľali firmy ako Advantest či Tokyo Electron. Na komoditnom trhu sa ceny ropy po prudkom poklese v dôsledku správ o možnom prímerí medzi Hizballáhom a Izraelom mierne zotavili. Popoludní sa futures na ropu Brent obchodovali na úrovni takmer 77 USD a futures na ropu Brent boli na hodnote 73 USD. Zlato pokračovalo v poklese, keďže americký dolár posilňoval. Spotová cena zlata bola 2 617 USD a kontrakty boli na úrovni 2 636 USD.
Makroekonomické údaje
Európa – Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v auguste zvýšil na 22,5 miliárd EUR z 16,9 miliárd EUR v júli, čím výrazne prekročil prognózy na úrovni 18,4 miliárd EUR. Išlo o najväčší obchodný prebytok od mája, ktorý bol spôsobený neočakávaným rastom vývozu a poklesom dovozu. Vývoz vzrástol medzimesačne o 1,3 % na trojmesačné maximum a prekonal prognózy poklesu o 1 %. Dovoz klesol o 3,4 %, čím sa zvrátil júlový nárast o 5,3 %.
Ázia – Index nálady výrobcov Tankan agentúry Reuters v Japonsku vzrástol v októbri na +7 zo septembrových +4, keďže firmy si boli istejšie obchodnými podmienkami, hoci pretrvávajúca neistota v súvislosti s hospodárskym oživením Číny naďalej ovplyvňovala náladu. Z hľadiska ďalšieho vývoja výrobcovia očakávajú ďalšie zlepšenie, pričom v nasledujúcich troch mesiacoch by sa mal ukazovateľ zvýšiť na +9. Indická centrálna banka ponechala svoju základnú repo sadzbu na úrovni 6,5 % už desiate zasadanie za sebou, čím sa prispôsobila očakávaniam trhu, ale upravila svoj politický postoj na neutrálny, čím otvorila priestor pre zníženie sadzieb v súvislosti s prvými známkami spomalenia rastu ekonomiky.
USA – Výnosy z 10-ročných štátnych dlhopisov sa pohyboval nad kľúčovou úrovňou 4 %. Priemerná zmluvná úroková sadzba 30-ročných hypoték s pevnou úrokovou sadzbou sa v týždni končiacom 4. októbra zvýšila o 22 bázických bodov na 6,36 %, čo je podľa údajov Asociácie hypotekárnych bánk najvyššia úroveň od augusta.