Trhy po celom svete vykazujú 6. decembra 2024 zmiešané výkony v očakávaní dôležitých makroekonomických údajov, ktoré môžu ovplyvniť globálnu ekonomiku. Kým na Wall Street prevláda optimizmus, ázijské indexy reagujú na politické a hospodárske výzvy v regióne a európske rastú napriek nestabilite vo Francúzsku.
Absolútna správa
Wall Street na začiatku piatkového obchodovania vykazuje optimizmus pred očakávanými údajmi o pracovných miestach v USA, ktoré by mohli ovplyvniť politiku Federálneho rezervného systému. Napriek tomu, že všetky tri hlavné indexy, S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones, zaznamenali straty počas predchádzajúceho dňa, piatok začali so ziskami v rozmedzí od 0,1 % do 0,30 %. Tento optimizmus vyplýva z predpokladu, že v novembri došlo k výraznému nárastu počtu vytvorených pracovných miest, ktorý sa mal zvýšiť o 12 000. V predmarketovom obchodovaní však došlo ešte k niekoľkým zmenám, pričom akcie AMC klesli približne o 7 % po tom, čo reťazec kín súhlasil s predajom až 50 miliónov akcií. Na druhú stranu so ziskom sa predstavili akcie Gitlabu, ktoré si pripísali 11 % v reakcií na pozitívne výsledky za štvrtý kvartál. Ďalšie dvojciferné nárasty sa odohrali pri akciách Ulta Beauty (+11 %) a DocuSign (+ 12 %), keď obe firmy zvýšili prognózy svojho ročného zisku. Na druhom konci zemeguli sa ázijské trhy uzavreli zmiešane. Čínske akcie vzrástli pred kľúčovým politickým stretnutím, ktoré sa bude konať budúci týždeň a na ktorom sa budú diskutovať hospodárske ciele a stimulačné opatrenia na rok 2025. Hongkonský index Hang Seng a CSI 300 pevninskej Číny vzrástli o 1,56 % a 1,31 %. Lenže ostatné trhy v regióne klesli. Juhokórejský Kospi stratil 0,56 % a austrálsky ASX 200 0,64 %. Japonský index Nikkei 225 sa uzavrel o 0,77 % nižšie, zatiaľ čo v krajine klesli výdavky domácností. V Indii zas zostali úrokové sadzby na nezmenenej úrovni a miestny Nifty 50 stratil o 0,12 %. Kontrastné dianie sa odohrávalo v Európe, pretože lokálne trhy rástli aj napriek politickej nestabilite vo Francúzsku. O 15:15 SEČ vykazoval nárast ako francúzsky index CAC 40 o 1,4 %, tak aj nemecký DAX o 0,23 %, hoci britský FTSE prechádzal počas dňa výraznou volatilitou. V korporátnych správach upútali pozornosť akcie Aviva, ktoré klesli po oznámení plánu na kúpu Direct Line, a komoditný trh priniesol približne 1 % pokles ceny ropy po rozhodnutí OPEC+ predĺžiť obmedzenia produkcie do roku 2025.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov sa v piatok mierne zmenili, keď investori čakali na údaje o mzdách. Výnos 10-ročných dlhopisov zostal na 4,18 %, kým výnos 2-ročných dlhopisov vzrástol len o menej než 2 bázické body.
Ázia: V Japonsku v októbri klesol hlavný index merajúci budúcu ekonomickú aktivitu na 108,6, čo bolo mierne pod očakávaniami, zatiaľ čo zhodný index hodnotiaci súčasnú situáciu vzrástol na 5-mesačné maximum 116,5. Výdavky domácností medziročne klesli o 1,3 %, čo prekonalo predpovedaný pokles, no na mesačnej báze vzrástli o 2,9 %. Priemerný mesačný príjem domácností vzrástol medziročne o 1,1 %.
Európa: Ekonomika eurozóny vzrástla o 0,4 % medziročne v treťom štvrťroku 2024, podporená výdavkami domácností, vládnymi výdavkami a investíciami. Rast hrubého fixného kapitálu dosiahol 2 %, no pokles vývozu o 1,5 % negatívne ovplyvnil zahraničný obchod. Zamestnanosť vzrástla o 0,2 % medzi štvrťrokmi a o 1,0 % medziročne. Ekonomika EÚ27 vzrástla o 0,4 % medzi štvrťrokmi a o 1,0 % medziročne, kde najvyšší rast malo Írsko.