Hlavné americké akciové indexy dnes zaznamenali miernu stratu.
Hlavné americké akciové indexy dnes zaznamenali miernu stratu.
Absolútna správa:
Americké akciové trhy zaznamenali počas dňa poklesy druhý deň po sebe. Akciové tituly z úžitkového sektora a zo sektora základných spotrebiteľských výrobkov dopomohli k poklesu indexu S&P 500 počas obchodného dňa. Americký index S&P 500 počas dňa klesal aj napriek zotaveniu po včerajšom prepade vo finančnom sektore, ktorý sa uskutočnil z dôvodu problémov spoločnosti Archegos Capital Management. Kurz doláru posilňoval druhý deň v rade a zlato zaznamenalo pokles pod hranicu 1700 dolárov za trójsku uncu. Ropa dnes zastavila svoj cenový nárast a zaznamenala straty z dôvodu očakávaní pred stretnutím Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojencov, ktoré sa uskutoční prvého apríla. Trh sa aktuálne snaží nabrať smerovanie a dostať sa z aktuálnej chaotickej situácie, kedy môžeme sledovať nárast očkovania a optimizmus s ním spojený a na druhej strane sme svedkami nárastu prípadov koronavírusu v niektorých krajinách. Toto všetko vysiela medzi investorov neisté signály ohľadom budúceho smerovania akciového trhu. Prezident Joe Biden sa chystá v stredu upresniť detaily ohľadom masívneho rozšírenia vládnych výdavkov zameraných na zníženie nerovnosti a posilnenie infraštruktúry v krajine. Prezident Biden by sa mal taktiež vyjadriť k modernizácii daňového zákona, ktorá už teraz vyvoláva rozpor medzi ekonómami a zákonodarcami.
Investori zarobili na:
Spoločnosti DXC Technology CO, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +9,11 % (výkonnosť za 5 rokov: -48 %). Spoločnosť DXC Technology poskytuje služby informačných technológií. Spoločnosť ponúka analytické služby , aplikácie, obchodné procesy, cloud a konzultačné služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonský len zostúpil k doláru na 110 USDJPY, ide o najslabšiu hodnotu od vlaňajšieho marca. Maloobchodné predaje vo februári medzimesačne vzrástli o 3,1 % oproti predchádzajúcemu poklesu o 0,5 %, medziročne došlo k poklesu o 1,5%, oproti predchádzajúcemu poklesu o 2,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,95 %, Hang Seng +0,84 %, Nikkei 225 + 0,16 %.
Dôvera v ekonomiku eurozóny stúpla v marci na 101,0 b., Očakával sa rast na 96,0 b. Z aprílových 93,4 b. Nemecko zvýšilo objem aukcie dlhopisov pre druhý štvrťrok o 2,5 mld. EUR. Johnson & Johnson dodá prvú zásielku vakcín proti Covidu-19 do Európy 19. apríla. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,12 %, CAC 40 +1,21 %, DAX +1,29 %.
Index spotrebiteľskej dôvery Conference Board rastie v marci na ročné maximum 109,7 b. Trh čakal len hodnotu 96,9 b. Výnosy desaťročných amerických dlhopisov sa dnes vyšplhali až na 1,78 %, najvyššie od januára 2020. Wells Fargo nehlási žiadne straty z uzavretia svojej expozície v spoločnosť Archegos. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,31 %, S&P 500 -0,32 %, NASDAQ -0,11 %.
Prečítané: 1514x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.