Technologické akcie stiahli index S&P 500, ktorý bol vďaka tomu na ceste k najväčšiemu poklesu za takmer štyri týždne.
Technologické akcie stiahli index S&P 500, ktorý bol vďaka tomu na ceste k najväčšiemu poklesu za takmer štyri týždne.
Absolútna správa:
Americké akcie ustúpili z historického maxima, keďže investori čakajú na reportovanie hospodárskych výsledkov spoločností a ďalšie ekonomické údaje, ktoré budú zverejnené v priebehu tohto týždňa. Dolár počas dnešného obchodného dňa takisto mierne oslabil. K poklesu na akciovom trhu asi najvýraznejšie prispeli akcie z technologického sektora, ktoré stiahli index S&P 500 z historických maxím. Spoločnosť Tesla Inc. najviac prispela k poklesu, pretože jeden z jej elektrických automobilov, o ktorom svedkovia tvrdia, že ho nikto šoféroval, havaroval a zabil dvoch cestujúcich. Ceny medi sa vyšplhali na deväťročné maximá uprostred zvýšeného dopytu a vyhliadok na vyššiu infláciu pri oživení svetových ekonomík. Robustné ekonomické údaje minulý týždeň pomohli tlačiť akcie na ďalší rekord napriek obavám z rozšírenia variantov Covid-19. Obchodníci budú teda hľadať ďalšie potvrdenie zotavenia súkromného sektora, keď sa naplno rozbehne výsledková sezóna v USA. Na trhu môže dochádzať ku krátkodobej volatilite, nakoľko sa americké akciové tituly stále nachádzajú na pomerne vysokých úrovniach a investori sa snažia vyhodnotiť aktuálnu valuáciu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Albemarle Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,57 % (výkonnosť za 5 rokov: 125,60 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií je dnešné zvýšenie očakávaní ohľadom výkonnosti spoločnosti analytikom spoločnosti Evercore ISI. Spoločnosť Albemarle Corporation vyrába špeciálne chemikálie. Spoločnosť ponúka plasty, polyméry a elastoméry, ako aj čistiace prostriedky, poľnohospodárske zmesi, liečivá, fotografické chemikálie, vrtné zmesi a biocídy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Izraelská centrálna banka po ôsmykrát za sebou podržala svoju základnú úrokovú sadzbu na 0,1 %, toto rozhodnutie sa na trhoch očakávalo. Japonská priemyselná výroba zaznamenala vo februári medziročný pokles o 1,3 %. Japonský export zaznamenal najprudší rast od novembra 2017, v marci prišlo k jeho medziročnému rastu o 16,1 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,43 %, Hang Seng +0,47 %, Nikkei 225 +0,01 %.
Výroba osobných automobil v Českej republike medziročne vzrástla o 22,6 %. Spojené kráľovstvo otvára bezpečnostné vyšetrovanie týkajúce sa kúpy spoločnosti ARM spoločnosťou Nvidia v hodnote 40 mld. USD. Britské úrady uvažujú o vytvorení novej digitálnej meny, ktorá by sa mohla nazývať britcoin. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,32 %, CAC 40 +0,15 %, DAX -0,59 %.
Výnosy na 10 ročných amerických dlhopisoch dnes rástli približne o 1,5 %. Spoločnosť SpaceX vyhrala kontrakt NASA na pristátie astronautov na mesiaci. Americká banka JPMorgan Chase súhlasila s poskytnutím finančnej záruky na počiatočnú investíciu 3,5 mld. EUR do európskej Super League. Po dodatočných nákladoch a poplatkoch táto suma narastie na viac ako 4 mld. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,35 %, S&P 500 -0,51 %, NASDAQ -0,98 %.
Prečítané: 1231x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.