pred mesiacom

Akciové trhy v USA a Ázii čelia tlaku, ale Európa je na vzostupe

Shutterstock_498244432

Po najnovších pohyboch na finančných trhoch investori pozorne sledujú makroekonomické údaje a reakcie centrálnych bánk. Kým 20. februára 2025 v USA a Ázii prevažuje opatrnosť, európske indexy sa vyvíjajú priaznivejšie. Čo stojí za týmto rozdielnym trendom a aký môže byť ďalší vývoj?

Absolútna správa

Investori v USA zaujali obozretný prístup, keď hlavné akciové indexy na konci týždňa naznačili medvedie pohyby po maximách z predchádzajúcich dní. S&P 500 a Nasdaq Composite sa otvorili so stratami 0,16 % a 0,13 % oproti štvrtkovej uzávierke, zatiaľ čo Dow Jones klesol o 0,15 %. Obchodníci totiž vyhodnocovali zápisnicu zo zasadnutia Federálneho rezervného systému, ktorá upozornila na možné riziká inflácie v dôsledku Trumpových plánovaných ciel a imigračnej politiky. Medzi významné pohyby na trhu patrilo posilnenie akcií spoločnosti Analog Devices po lepších štvrťročných výsledkoch, kým sa výrobca elektrických nákladných vozidiel Nikola prepadol približne o 40 % po podaní žiadosti o bankrot. Okrem toho sa verejnosť sústredí aj na prichádzajúce výsledky spoločnosti Walmart, ktorá by mala oznámiť tržby vo výške 180,21 miliardy dolárov. V rámci komoditného sektora sa zas na rekordné úrovne dostalo zlato, keďže jeho cena reagovala na obchodnú vojnu, ktorú započal americký prezident. Silnejší dolár však tlmil rast hodnoty drahého kovu. Taktiež aj ceny ropy sa pohybovali v zelených číslach po tom, čo údaje naznačili nárast zásob v USA. Na druhú stranu negatívny sentiment akciových trhov na Wall Street sa preniesol aj na ázijsko-pacifickú pôdu, kde regionálne indexy odpovedali na Trumpové avizované clá na dovoz áut, čipov a farmaceutických výrobkov. Japonský Nikkei 225 a Topix stratili vyše 1 %, pričom jen posilnil na dvojmesačné maximum. Kórejský Kospi klesol o 0,65 %, čínsky CSI 300 o 0,29 % a hongkonský Hang Seng o 1,60 %. Pri austrálskom indexe S&P/ASX 200 sa zaznamenal už štvrtý pokles v rade (-1,15 %) popri tom, ako nezamestnanosť v krajine vzrástla na 4,1 %. Počas toho, ako sa v Ázii a Amerike obchodovalo nižšie, sa Európa odklonila od nastaveného trendu. Napriek tomu, že britský FTSE 100 klesal o 15:30 SEČ o 0,39 %, sa francúzsky CAC 40 (+ 0,28 %), nemecký DAX (+ 0,19 %) a celoeurópsky STOXX 50 (+ 0,38 %) nachádzali v pluse. V rámci miestnych korporátnych správ strácali akcie HSBC 1,08 % a to aj napriek náraste ročného zisku. Banka zároveň oznámila odkup akcií až do výšky 2 miliárd dolárov.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov vo štvrtok mierne klesli pred publikovaním nových ekonomických údajov, vrátane týždenných žiadostí o nezamestnanosť a indexu Philadelphia Fed. Zároveň trhy reagovali na zápisnicu zo zasadnutia centrálnej banky, ktorá ukázala, že jej predstavitelia chcú pred ďalším znížením úrokových sadzieb vidieť pokles inflácie, pričom vyjadrili obavy z potenciálneho vplyvu obchodnej a imigračnej politiky na rast cien.

Ázia: Najnovšie makroekonomické správy z Ázii prinášajú informácie o tom, že čínska centrálna banka ponechala úrokové sadzby nezmenené na 3,10 %, zatiaľ čo analytici Capital Economics očakávajú skôr znižovanie povinných rezerv ako ďalšie úpravy sadzieb. V Malajzii sa zverejňoval obchodný prebytok, ktorý sa v januári prudko znížil pre slabší export a rýchlejší rast importu. Nepriaznivé štatistiky dosiahol aj singapurský veľkoobchod, pretože medziročne klesol, a to najmä v sektore priemyselných strojov a ropných produktov, no na štvrťročnej báze zaznamenal mierne oživenie.

Európa: Európska ekonomika čelí zmiešaným signálom. V Holandsku spotrebiteľská dôvera klesla na 15-mesačné minimum a nezamestnanosť mierne vzrástla, kým sa v Nemecku rast výrobných cien spomaľuje, čo naznačuje oslabený inflačný tlak. Švajčiarsky obchodný prebytok sa znížil v dôsledku poklesu exportu chemicko-farmaceutických produktov, no vývoz luxusných hodiniek rástol. Širší pohľad však prináša stavebná produkcia v eurozóne, ktorá stagnovala, hoci pri niektorých krajinách ako Bulharsko, Holandsko a Taliansko sa spozoroval výrazný pokles, čím sa podčiarkol nerovnomerný vývoj v regióne.

Prečítané: 279x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (3)
pred 6 hodinami

Napätie z ciel zatienilo silné pracovné dáta

Shutterstock_ (2)
pred dňom

Zatiaľ čo Wall Street kolíše, tak Ázia a Európa naberajú na sile

Shutterstock_no (2)
pred 2 dňami

„Deň oslobodenia“ naďalej vyvoláva obavy. Globálne trhy pokračujú v poklese.

Shutterstock_2593865297
pred týždňom

Geopolitická situácia nakopla americké a európske trhy, Ázia stále v neistote

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.